Koupili si komunisty a „oholili“ církve, štve biskupa Malého kvůli zdanění restitucí

Autor: peb, ČTK - 
26. 1. 2019
17:03

Způsob schválení zdanění církevních náhrad ve Sněmovně demonstruje sílící bezskrupulóznost, aroganci a pokrytectví v české politice, uvedl pomocný pražský biskup Václav Malý v dopisech předsedům Sněmovny a Senátu. Vládní strany si  podle Malého koupily podporu KSČM. Zdanění náhrad označil za zcizování majetku nepříliš oblíbených menšin pod pláštíkem zákonnosti.

Zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, schválila Sněmovna ve středu. Podpora novely KSČM patřila k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Očekává se, že Senát předlohu vrátí do Sněmovny a po jejím opětovném schválení spor o zdanění skončí u Ústavního soudu. 

„Jak jinak než bezskrupulóznost označit situaci, kdy si vládní strany ‚koupí‘ podporu KSČM ve Sněmovně výměnou za příslib znovu legálně ‚oholit‘ pokračovatele těch, které komunisté celá desetiletí okrádali a pronásledovali?“ ptá se v dopisech Malý.

Za aroganci označil sněmovní výrok šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, podle kterého pro vypočítání nadhodnocení náhrad církvím není potřeba analýza, stačí se řídit selským rozumem. Nadhodnocením náhrad argumentují zastánci zdanění. Pokrytectvím je podle Malého chování některých poslanců, kteří ve Sněmovně pro zdanění zvedli ruku, v soukromí ale ujišťují církevní představitele, že o nic nejde, protože zákon zruší Ústavní soud.

Video Faltýnek o církevních restitucí: Přemrštěné! Navezl se do jejich „architekta“ a „nejlepšího ministra“ Kalouska a hájí spolupráci s KSČM - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Schválení novely podle Malého připomíná, že třicetiletá cesta české společnosti od pádu totality nemusí samovolně směřovat ke stále vyšším úrovním svobody, zákonnosti a demokracie. Zdanění náhrad patří k případům, kdy státní moc pod pláštíkem zákonnosti zcizuje majetek nepříliš oblíbených menšin, napsal. „Historická zkušenost ovšem učí i tomu, že lhostejnost či přitakávání takovým nepravostem se společnosti obvykle vymstí,“ doplnil.

Narušení ústavnosti a právní jistoty, myslí si Duka

Na předložení komunistické novely bez dokumentace, která by údajné nadhodnocení náhrad dokládala, poukázal už dřív pražský arcibiskup Dominik Duka. Zmínil proti tomu parlamentní komisi, která potvrdila nepřemrštěnost cen, s nimiž se při tvorbě zákona o majetkovém vyrovnání pracovalo. Předloha podle Duky narušuje ústavnost a právní jistotu v České republice. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl hned ve středu uvedl, že novela je vítězstvím populismu nad zdravým rozumem a právním státem.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl přijat po dvacetiletých diskusích v roce 2012. Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

strejda777 ( 27. ledna 2019 08:36 )

Pro vysvětlení, chtějí zpět majetek, který považují za svůj......

kacerus ( 26. ledna 2019 23:46 )

Tak nějak netuším, co tady nenažrané církve řeší... 1) Kristus hlásal život v skromnosti. Jak se to slučuje s životem v luxusu, papežem počínaje??? 2) Nenažrané církve přišly k majetku sprostým okrádáním chudáků. 3) Jak je možné, že zákony schvalují trestanci???!! A jen tak na okraj: jak se může někdo prohlásit zástupcem Boha na zemi??? On na to někomu dal Bůh glejt s pečetí???

PPP150W ( 26. ledna 2019 23:45 )

Nebude, protože v osmačtyřicátým oholil český stát církev. Nebo to se nepočítá?

PPP150W ( 26. ledna 2019 23:43 )

Aha a komu to tedy patří legitimně?

PPP150W ( 26. ledna 2019 23:38 )

A že tuto zemi řídí obžalovaný premiér vám jistě nevadí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa