Komunisté se zdaněním církevních náhrad narazili. Neuspěl ale ani Feri

Autor: peb, ČTK - 
9. ledna 2019
12:50

Až 1. ledna 2021 by měl vstoupit v účinnost návrh na zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek nevydaný v restitucích. Odklad komunistického záměru, se kterým ve Sněmovně přišel poslanec ODS Marek Benda, podpořil rozpočový výbor dolní komory.  Komunisté s tím nesouhlasí. Výbor ale zároveň nedoporučil schválit návrh na zamítnutí komunistické předlohy, který na plénu vznesl Dominik Feri (TOP 09). Sněmovna by měla o věci rozhodnout na své nejbližší schůzi, která začíná 22. ledna.

Pro kladné stanovisko k návrhu na odklad účinnosti na rok 2021 hlasovalo 16 přítomných členů výboru. Podpořilo ho i ministerstvo financí a ministerstvo kultury. Novela měla původně platit od 1. ledna letošního roku. Komunisté ji ve Sněmovně předložili v prosinci 2017. 

Středeční jednání výboru o návrhu bylo poměrně rychlé. Výbor nedoporučil schválit návrh na zamítnutí. Nezaujal stanovisko k návrhu ústavně právního výboru, aby novela vstoupila v účinnost v roce 2020. Podpořil odklad na rok 2021. Odpůrci tvrdí, že předloha KSČM je protiústavní. Proto chtějí, aby ji v případě přijetí mohl Ústavní soud posoudit ještě předtím, než na církve dopadne.

„Já tedy mohu říci za předkladatele, že my jsme tento návrh nepodpořili, protože v něm nevidíme žádnou logiku. A spíš jsme to brali, že to je návrh politický, to znamená oddálit co nejdále účinnost té novely zákona. Protože logiku má leden 2020,“ řekla novinářům předsedkyně výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

Komunisté podle ní budou chtít vyjednávat s vládním hnutím ANO, aby delší odklad nepodpořilo. Nechtěla však předjímat, jak by se KSČM zachovala vůči vládě, pokud by prošel delší odklad účinnosti. „Já jsem přesvědčena, že k nějakému posunu v tomto dojde i v poslaneckém klubu ANO,“ dodala.

Zdanění náhrad je jedním z požadavků KSČM pro toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Vostrá odhaduje, že by se o předloze mohlo hlasovat ve třetím čtení v druhém týdnu lednové schůze.

Náhrady jsou nadhodnocené, myslí si zastánci zdanění

Zastánci zdanění argumentují zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen navzdory obstrukcím levice před šesti lety za vlády Petra Nečase (ODS).

Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Novela by nebyla účinná zpětně. Církve by podle předkladatelů musely nově zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

flesch2z ( 10. ledna 2019 19:59 )

Zdanit a bez odkladu. Okamžitě. Jestli to neprojde, tak nevolit, jako ČSSD. AŤ VE VOLBÁCH PADNOU NA HUBU VŠICHNI, KDO JSOU PROTI ZDANĚNÍ.

salto ( 10. ledna 2019 09:55 )

Církevní náhrady jsou jeden velký podvod prosazený hlasem člena ODS, který si šel hned po hlasování sednout za braní úplatků.

simeone ( 9. ledna 2019 13:19 )

Jestli by církev byla schopna předložit aspon nepatrnou část "papírů" jak k takovým majetkům přišla. Takový požadavek by významný právník Mára Benda řečený Legenda jistě odmítl jako "neodůvodněný".Škoda že jsi tak brzy odešel od rozdělané práce, Klemente.

pavel11 ( 9. ledna 2019 13:12 )

mafie,zloděju TOP nedá pokoj musí skončit, jinak se s našeho státu stane stoka konstruktivní opozice špíny,hajzlu.

luder ( 9. ledna 2019 13:08 )

Za tím je opět Kalousek který od církve dostal pořádnej balík a na základě těch peněz vznikla Top09..!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud