Poslance čeká boj o zdanění restitucí. „Druhá krádež,“ zuří opozice a chystá žalobu

Autor: Matěj Pálka - 
12. 12. 2018
05:25

Česko se přiblížilo ke zdanění církevních restitucí. Komunistům se povedlo sehnat dost podpisů pro svolání mimořádné schůze Sněmovny. Zdaněním náhrad ve druhém čtení se bude zabývat ve čtvrtek. KSČM je optimistická a věří, že se jí zdanění povede prosadit. Proti se ostře staví především pravicová opozice a také Piráti. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už předem pro Blesk Zprávy avizoval, že pokud poslanci zdanění schválí, podá žalobu k Ústavnímu soudu.

 

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, pak mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci

Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá.

Pro zdanění církevních restitucí bude kromě komunistů zřejmě hlasovat i vládní koalice a možná také SPD. ČSSD měla zdanění církevních restitucí ve svém programu už v roce 2013, hnutí ANO nebylo v názoru jednotné, nicméně komunisté si zdanění „vymínili“ výměnou za podporu Babišovy vlády... 

„Ve vládě Bohuslava Sobotky se nám bohužel tuto věc nepodařilo prosadit, jelikož jsme byli ve vládní koalici s KDU-ČSL. Dnes už ale nic nebrání tomu, aby bylo zdanění církevních restitucí prosazeno,“ uvedl pro Blesk Zprávy předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Opozice se zdaněním církví naopak jednoznačně nesouhlasí. „Od čtvrtečního jednání očekávám diskusi plnou demagogie, politických proklamací a střetu dvou světů. V tom mém se nezdaňují věci, které někdo ukradl, zničil, vrátil,“ řekl Blesk Zprávám Vít Rakušan (STAN).

Vládní návrh nepodpoří ani Piráti. „Církevní restituce byly naprosto nutné a to, jak a kdy proběhly, je hlavně o selhání státu, který za 20 let jednání nic nevyjednal,“ je přesvědčená Lenka Kozlová (Piráti). I ona očekává dlouhé jednání a obává se, že tandem ANO, KSČM a ČSSD se rozhodne pro zdanění církví.

Bude z toho ostuda Sněmovny, míní Benda

„Očekávám, že to bude schváleno a většina poslanců podpoří již druhou krádež vůči církvím. To, že pro to bude většina, ještě neznamená, že to není ohavné,“ rozcupoval návrh Miroslav Kalousek (TOP 09).

Sám prý je připravený k podání ústavní žaloby, ale přišlo by mu vhodnější, aby ji podali „poškození“ smluvní partneři České republiky, což je 15 křesťanských církví a federace židovských náboženských obcí.

Jednoznačně proti je i ODS. Její poslanec Marek Benda ale neočekává, že by církve s případnou ústavní žalobou uspěly. „Nejspíš z toho bude jen ostuda této Sněmovny. Je to jenom platba komunistům, kterou ANO musí zaplatit za jejich podporu, a ukazuje se na tom, do jaké míry se jedná o komunistickou vládu," uvedl pro Blesk Zprávy.

Analýza, zda byly restituce přemrštěné, chybí

Komunisté ovšem věří, že proti ústavě nejdou. „Nejsme padlí na hlavu, nejdeme do protiústavní zpětné platnosti. Je to ale příjem. Jako každý příjem v české republice by i tento měl být zdaněn. Jsme přesvědčení, že by nám Ústavní soud mohl dát za pravdu,“ sdělil pro Blesk zprávy Pavel Kováčik (KSČM).

Zda bude mít zákon nakonec i podporu SPD, není jisté. Podle ní je potřeba nejprve zjistit, zda byla výše náhrad církvím adekvátní, nebo přemrštěná. Podle toho budou poslanci hlasovat. „Nestavíme se proti církvím, jichž se zákon o vyrovnání týká, ale jde nám o principy spravedlnosti a také o transparentnost,“ zní v prohlášení SPD.

Podle Pirátů však taková analýza neexistuje. „Chápali bychom racionální jednání o tom, jestli nedošlo třeba k přecenění finančních náhrad, ale místo toho nám pan premiér a paní ministryně několikrát slíbili analýzu, o které následně řekli, že ji sežral pes nebo něco podobného a nic nám neukážou,“ vyjádřila skepsi Lenka Kozlová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 12. prosince 2018 16:54 )

Nekecej, ty mas svyho "Samce"? Ono na neco takovyho jako jsi ty i vleze??

satanas ( 12. prosince 2018 16:19 )

Vsechny tyhle tmarske, cernopWdelnicke organizace uz mela Demokracie davno zrusit..Vzdyt nikdo nema na svedomi tolik mrtvych jako Cirkev! Nebozensti fanatici! Obzvlast Katolicka! Kdyz nechteji platit dane,,tak at jim stat nabidne, prodava "Odpustky"! Tomu snad porozumi!

satanas ( 12. prosince 2018 16:14 )

CO noveho v BOhnicich?? NEjsi ty Reporterka "Seznamu,cz"?

anonym01 ( 12. prosince 2018 15:52 )

BYLO TŘEBA vytvořit třídu majitelu socialistického majetku KTERY V ROCE 1989 ULOUPILI. To se panu KLAUSOVI OPRAVDU PODAŘILO Majetek přerozdělil mezi sve ! tedy RODINY KSČ. To je Babiš, Kellner / tunel bank/ a další . TIHLE NEPODNIKALI FÉR

jjusa ( 12. prosince 2018 15:34 )

Omlouvám se stačil mi tento jeden,pochopila jsem teoláky,seniorkoblih,Bureš atd.,že to je proti Babišových příznivců.

Zobrazit celou diskusi
Další videa