Sněmovna protlačila zdanění církevních náhrad. Komunistická loupež, zuří Kalousek

Aktualizováno -
23. 4. 2019
18:45
23. 4. 2019
17:39

Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Sněmovna potvrdila takzvané zdanění církevních restitucí hlasy 114 ze 181 přítomných poslanců, proti jich bylo 57. K přehlasování senátního veta je nutných nejméně 101 hlasů. Pro zdanění zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazení Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Část senátorů i poslanců už avizovala, že pokud bude daňová novela platit, napadne ji u Ústavního soudu.

Porušování principu právního státu, říkají kritici 

Zastánci zdanění náhrad, které církve od státu každoročně dostávají, argumentují jejich nadhodnocením a nerovností s ostatními restituenty. Stát by mohl podle KSČM získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve by musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů. Kritici i s odkazem na dřívější smlouvy mezi státem a církvemi o majetkovém vypořádání mluví o porušování principu právního státu a o zásahu do majetkových práv.  

Sněmovna projednávala senátní veto normy už potřetí. Marek Benda z ODS dočetl na úvod brožuru kritickou ke zdanění státních náhrad církvím, kterou sepsala pro pražské arcibiskupství skupina ekonomů a právníků. Řekl také, že předloha více než katolickou církev poškozuje ostatní církve a židovskou obec. Jan Farský (STAN) prohlásil, že nejde o zdanění náhrad, ale o sankci. Splátky dluhu se nedaní, zdůraznil. Podle bývalého předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka se zdanění zneužívá k mocenským účelům. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil předlohu za novelu komunistické loupeže.

Církevní restituce naopak kritizoval poslanec ANO Jiří Mašek, podle něhož šly před únor 1948 i před prvorepublikovou pozemkovou reformu a také z toho důvody byly předražené o 54 miliard až 104 miliard korun. Tvrdíme, že oprávněný nárok církví byl již zcela naplněn. Co bylo ukradeno, bylo vráceno, uvedl. Po narovnání církevních restitucí podle komunistického poslance Leo Luzara existuje společenská poptávka. Luzar připustil, že Ústavní soud může rozhodnout o protiústavnosti zdanění náhrad, je třeba mu ale dát schválením předlohy šanci, aby záležitost posoudil.

Restituční zákon schválený za bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Komunisté zdanění vítají, opozice chce k soudu

I Když KSČM schválení zdanění církevních restitucí vítá, opoziční politici se hodlají obrátit na Ústavní soud, kde budou chtít prosadit zrušení zákona. Podle Vojtěcha Filipa se zdaněním resitutcí splní přání 80 procent národa.

„Už při přijetí zákona (o církevních restitucích) bylo 80 procent obyvatelstva proti,“ řekl novinářům Filip. „Jsme rádi, že naděje 80 procent českého obyvatelstva se naplnila a že Ústavní soud také tu společenskou potřebu těchto občanů vyslyší,“ dodal předseda KSČM.

Proti těmto slovům se ohradil předseda STAN Vít Rakušan. „Pokud předseda KSČM říká, že doufá, že Ústavní soud vyslyší společenskou poptávku, pak se ocitáme v 50. letech, kdy soudy vyslechly společenskou poptávku a posílaly lidi na mnoho let do žaláře nebo na smrt,“ řekl. 

O narušení právních jistot mluví i lidovci. „Respektuji rozhodnutí Sněmovny o zdanění náhrad církvím. Nic to ale nemění na tom, že se dle mého názoru jedná o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, ČSSD a KSČM za podporu vládě,“ uvedl na twitteru předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

„Sto čtrnáct poslanců dnes novelizovalo po 70 letech komunistické bezpráví, loupeže a vraždy, kterých se náš stát dopustil na církvích a jejích členech. Přesto pravda a láska brzy zvítězí nad lží a nenávistí. 114 jmen však na seznamu lži a nenávisti zůstane navěky,“ napsal na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. 

„Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, KSČM a SPD prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon Sněmovně vrátil Senát. Věřím, že spravedlnost zjedná Ústavní soud, na který se obrátíme,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

carin12 ( 18. května 2019 22:06 )

proč jste mne vymazali

carin12 ( 18. května 2019 22:03 )

ty čuně víš ho,,vno a ještě se v tom hrabeš ta tvá církev si tyto svátky tak jak je jim vše vlastní přivlastnila ty tady byli dříve než ti vydřiduši co si hrají na svaté,,proč já nepotřebuji ke své víře žádné peníza a to jsem více věřící jak celá ta skvadra fláterníkůůůů...

carin12 ( 18. května 2019 21:42 )

Pro porozumnění smněmovna nic neprotlačila jen důstojně napravuje ty zlodějské chyby Kalouska a Nečase a nepotřebovala k tomu žádné vazebně stíhané zločince vše proběhlo podle regulí to ti zloději z opozice říci nemogou,,jim už není nic svaté jen hrabat a hrabat až se z toho po,,,,se rou,,chátra nenažraná,,,

satanas ( 25. dubna 2019 10:59 )

Jaky "Vrazdy"? Ty vrazdo!! Zakon je zakon,,vrazi byli Masini,, tak je nechval!! Je to ttrestne .vsude, krom Ceska!

satanas ( 25. dubna 2019 10:56 )

Blabolis nesmysli, holka chlupata,,neznas dejiny a blouznis,,Prahou projede konvoj "Americkych " osvoboditelu!!! Ukaz se , vlastenko a vystrc nane pWdelku,,at i CT vid ze nejen Cinan se neboji postavit tankum!! Jinak , ty strany, ty stridam..Vetsinou male, obcas i velkou..Zmena je zivot! Holka chlupata!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa