Babiš slíbil peníze na obnovu Notre-Damu. Česko uspořádá i sbírku

Aktualizováno -
16. 4. 2019
11:45
16. 4. 2019
10:50

Česká vláda je připravena pomoci Francii při obnově katedrály Notre-Dame i finančně. Čeká ale na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) může Česká republika pro obnovu chrámu nabídnout pomoc odborníků, jeho úřad pracuje na uspořádání veřejné sbírky. Požár se již podařilo zcela uhasit, uvedli krátce před 10:00 pařížští hasiči.

Požár vypukl v pondělí okolo 18:50, příčina dosud není známa, předpokládá se, že šlo o nehodu. Zhruba po pěti hodinách od vypuknutí požáru francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Ministr kultury Franck Riester v úterý stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu podařilo zachránit.

„Ministerstvo kultury nyní řeší organizaci respektive uspořádání veřejné sbírky. Sám úřad ji pořádat nemůže, ale může tak učinit státní příspěvková organizace," uvedl Staněk. Zákon podle něj nebrání tomu, aby peníze vybrané na zvláštním bankovním účtu byly převedeny do zahraničí. „O konkrétní možnosti nyní jednáme s ministerstvem financí potažmo s ministerstvem zahraničí a o detailech budeme veřejnost neprodleně informovat,“ podotkl ministr.

Staněk v pondělí prostřednictvím mluvčí ministerstva kultury Marthy Häckl uvedl, že je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků. „Pro Francii je to velká rána, zejména nyní v období před Velikonocemi,“ tlumočila mluvčí Staňkovo vyjádření. Babiš na twitteru uvedl, že napsal SMS Macronovi. „Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, kterou zachvátily plameny,“ poznamenal. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru popsal událost jako velké neštěstí.

Na opravu už se sbíhají miliardy

Finanční pomoc už nabídl například miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, který přislíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Agentura AFP v úterý informovala, že rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží věnuje 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály.

Na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry.

Pepicek1953 ( 17. dubna 2019 21:06 )

jen se divím jak Bábiško slibuje a rozdává ale ne ze svého,naše památky padají k zemi protože na to nejsou love,Klokánci jsou bez penízků a na léčení různých spoluobčanů se sbírají plastová víčka a koblížek rozdává s toho co mu neříká pane,,když dá ze svého tak ani nemuknu,,,vím že se památky musí opravovat ale vlastní je vlastní a tak op ravujme doma

Wolencak ( 17. dubna 2019 19:40 )

Hlavně, že u nás nejsou peníze na léčbu rakoviny, protože francouzské farmaceutické firmy za léky požadují nekřesťanské peníze.Ať přispějí černo***níci z restitucí, či rádoby "umělci", kteří podle svých příspěvků pláčí.

sleepka ( 16. dubna 2019 21:41 )

jojo, bylo to ale celých 50.000 USD

Irena1958 ( 16. dubna 2019 20:33 )

Jé, tos mi to nandal, zřejmě programátor-profesionál mě poučil. Moc si toho vážím.

hradnihulvat ( 16. dubna 2019 19:00 )

Josef Proko, nic proti tobě, ale trošku se procvič v českém pravopise. Ty hrozné hrubky nevypadají dobře.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa