Šéf komunistů Filip na „berňáku“ bránil obviněného podnikatele. Gazdík: Ať skončí

Autor: Mii, ČTK - 
5. 4. 2019
16:10

Tlačit na finanční úřad ve jménu obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka měl na přelomu let 2017 a 2018 šéf komunistů a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Konkrétně měl lobbovat za nejúspěšnější Horáčkův byznys První chráněná dílna. Informuje o tom v pátek deník Právo. Šéf STAN Petr Gazdík na Twitteru uvedl, že starostové kvůli tomu budou požadovat Filipovu rezignaci. A přidávají se k němu i další politici.

Právo Filipovu intervenci zjistilo z korespondence mezi Filipem a ředitelem ústeckého finanční úřadu Janem Havlíčkem. Předseda KSČM v ní má kritizovat kontroly úřadu v dílně a tvrdit, že byly diskriminační a nezákonné. Píše i, že jejich účelem nebylo nic jiného než poškodit Horáčkovo jméno. Finanční úřad díky kontrolám zjistil, že ve firmě dochází k možnému zneužívaní dotací.

Jednání Filipa si vysloužilo kritiku ze strany ostatních politiků. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka není možné, aby ústavní představitel lobbovat za soukromé firmy. „Žádáme, aby Vojtěch Filip rezignoval na post místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ napsal Gazdík na Twitteru.

Filip si stěžoval jen několik měsíců před tím, než policie Horáčka obvinila z podezření z machinací se zdravotními zakázkami. Zároveň jej poslala do vazby a firmě zastavila majetek v hodnotě 21 milionů korun. Předseda KSČM nikdy o svém vztahu k Horáčkovi nemluvil, pouze sdělil, že se s ním měl dvakrát setkat v zahraničí.

„Účelovka se záměrem poškození“

Možné pokusy o ovlivňování finančního úřadu Filip nejdříve pro Právo odmítal. Po předložení důkazů o komunikaci sdělil, že se chtěl pouze informovat. Jako pouhé informování to ovšem nevnímá Havlíček, který byl vyjadřováním místopředsedy sněmovny překvapen. „Ze strany politika jsem se s tím setkal poprvé. Nicméně měl na to nárok a já jsem mu odpověděl… můžeme samozřejmě licitovat o tom, jakou to bylo podáno formou, to je jedna věc,“ komentoval komunikaci šéf úřadu.

Filip v dopisech často volil silná slova. Padaly výrazy jako „šikanózní jednání“, komentáře směrem k údajné neodbornosti úřadu i výhrůžky kontrolou Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Předseda KSČM se ani neopomněl opřít do neziskové organizace Transparency International (TI), která podnikání Havlíčka kritizovala.

„Předkládáte o této společnosti pouze negativní, a to ke všemu zcela lživé informace, opírající se o výroky Transparency International, organizace, která je hojně využívána ke konkurenčnímu boji mezi obchodními společnostmi. I to mne jen utvrzuje v přesvědčení, že je celá daňová kontrola vedená účelově a se záměrem společnost poškodit,“ napsal například Filip.

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček je ústřední postavou kauzy, ve které měl ovlivňovat přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

Podle auditu zadaného ministerstvem zdravotnictví, jehož výsledky byly zveřejněny loni v říjnu, získával zakázky Nemocnice na Bulovce cíleně jediný uchazeč, Horáčkova společnost První chráněná dílna. Firma byla ale jen zprostředkovatelem a pro nemocnici zajišťovala služby od ostrahy objektů, obnovy sanitních vozidel, dodávky přístrojového vybavení po nákup tonerů do kopírek a tiskáren nebo vybudování automatického vjezdového systému.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 6. dubna 2019 21:18 )

ma pod palcem i ciganskej geng se zemanovcema. je to jedna mafie. beda jk se jim nekdo znelibi. uz mu lezou všude po byte. na zakazku hradu.

anonym01 ( 6. dubna 2019 21:15 )

ustecko mělo tu nejhnusnejsi udavačskou komunistickou s..ni! a neni to jedinna firma. co ty činsky hadry,co? soudruhu. však vy jste všude rozmaznuty a lidi o vas vi. za podpory cssd foldyny se to tam delo. cssd by se nemela divit ze ji pref. klesaji.

junkiexl ( 6. dubna 2019 00:30 )

Jedine, co me napadne, kdyz vidim Filipa je:” Filip, fuck you fucking freak!”

anonym01 ( 5. dubna 2019 23:24 )

CHTELO BY TO TRESTNI OZNAMENI NA FALMERA. MARENI VYSETROVANI.

anonym01 ( 5. dubna 2019 23:21 )

CHRANENA DILNA U KTERE PROVADI KONTROLU RED. FU JE NAPOJENA NA SOUDRUHY. DOSTAVALI Z NI DOTACE ANIZ BY VYKAZOVALI CINNOST

Zobrazit celou diskusi
Další videa