Petříčka čeká zásadní sjezd ČSSD. Zvážit může i odchod z vlády a chce víc tlačit na ANO

Autor: ČTK, simao - 
19. února 2019
10:43

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Petříček to dnes řekl novinářům. Spolu s tím, že dle něj nemá sociální demokracie setrvávat ve vládě za každou členu a má více tlačit na svého koaličního partnera ANO.

„Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to, že moje politika nemá u delegátů, u straníků dostatečnou podporu, abych pokračoval dále,“ řekl Petříček. „Nechci teď předjímat, jak sjezd dopadne, nicméně já bych sám asi zvažoval, jestli budu setrvávat na pozici ministra zahraničních věcí,“ uvedl.

Podrobí ho Zeman kritice?

Petříček dlouhodobě čelí kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana, který na sjezdu ČSSD promluví jako host. Šéf diplomacie ale nepředpokládá, že by vystoupení prezidenta mohlo jeho šance na zvolení nějak ovlivnit.

„Nechci předjímat, s čím pan prezident přijede na sjezd. Já si myslím, že sociální demokracie je strana, která by se měla především řídit tím, co je v zájmu sociální demokracie, a nenechat si mluvit od nestraníků do toho, jaké je naše vnitřní rozhodování,“ řekl.

Petříček se chce více vymezovat vůči ANO

ČSSD by podle něj měla být ta strana, která se bude zasazovat o práva pracujících v nové podobě společnosti. Petříček by se také v případě zvolení místopředsedou ČSSD chtěl více vymezovat vůči vládnímu partnerovi, hnutí ANO.

„Myslím, že bychom měli být razantnější při prosazování svých politických priorit a programu, který jsme před voliči obhajovali před loňským rokem,“ řekl. Očekává, že totéž bude sjezd chtít i od předsedy strany a ministra vnitra Jana Hamáčka, který je jediným kandidátem na předsedu.

Podle Petříčka by ČSSD neměla usilovat o setrvání ve vládě za každou cenu. „Myslím, že sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici. Pokud nebudeme schopni prosazovat svoji politiku, to, co chceme, abychom pro lidi dělali, tak v tu chvíli ta spolupráce možná postrádá smysl,“ řekl.

ČSSD vidí blíže k moderní levici

Jako místopředseda by se prý Petříček snažil o přiblížení strany k moderní evropské levici. „Nikdy jsme pořádně nedotáhli modernizaci sociální demokracie, měli bychom se konečně stát jasnější, srozumitelnější moderní levicovou stranou,“ řekl.

„Sociální demokracie potřebuje znovu nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče, ale zároveň být připravena i na to, že naše společnost se mění. Čelíme novým problémům, i lidé, kteří manuálně pracují, budou v budoucnu čelit problémům zaváděním robotů, digitalizace,“ uvedl.

Video Petříček: Pašeračce Tereze byla v Pákistánu zima. Chtěla bundu. A co s nejstarší velvyslankyní? - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Vedení ČSSD dozná změn

Petříček je spolu s Janou Maláčovou jedním z adeptů – nováčků na křesla v předsednictvu strany. Série nominačních konferencí skončila u ČSSD v lednu, sociální demokraté se v Hradci Králové sejdou 1. a 2. března. Jisté je, že vedení ČSSD změn dozná.

Obhajovat nebudou své posty Jaroslav Foldyna a patrně ani „neviditelná“ místopředsedkyně Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu Kraje Vysočina. Místo ní má velkou šanci proniknout do předsednictva právě ministryně práce a sociálních věcí Maláčová.

Petříček pod tlakem komunistů

Šéf české diplomacie Petříček přitom v poslední době čelil kritice i ze strany KSČM, které vadí jeho pojetí zahraniční politiky. Sílí tak tlaky na Petříčkovo odvolání. I když komunisté podpořili vládu, nemohou mluvit do zahraniční politiky či politického a bezpečnostního ukotvení, bránil se Petříček přes twitter.

„KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení,“ vzkázal minulý týden Petříček.

Podle komunistů je Petříčkova zahraniční politika jasně v rozporu s národními zájmy Česka a naprosto ignoruje jeho historické zkušenosti. Kritizují zejména jeho nedávnou cestu na Ukrajinu a postoj k situaci ve Venezuele. Česká diplomacie je podle KSČM jen servilním vazalem Spojených států, Francie a Německa.

Video Petříček k brexitu: EU musí být jednotná a Británie jasně říct, co přesně chce. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

pavel11 ( 20. února 2019 12:06 )

Pokud toho magora Petříčka nevykopnou, strana CSSD se nedostane do parlamentu. Já si myslel že už nemuže být horší politický humus,sajrajt,špína než Šrojdrová ale Petříček je neskutečné hovado bud je tak jeblý nebo to dělá schválně aby potopil CSSD na přání zmetka,křiváka Pocheho.

junkiexl ( 20. února 2019 10:44 )

Vse k precteni na the Times of Israël.

junkiexl ( 20. února 2019 10:41 )

A jeste jste zapomneli jeho postoj k Izraeli. Tam se pri navsteve paktoval s Palestinci a nasliboval jim hory doly a prohlasil, ze Ceska ambasada v Jeruzaleme NIKDY nebude, protoze je to proti pravidlum mij. zahranicni politiky EU. To je ten duvod, proc ho Zeman nesnasi a chce vypraskat. To same prohlasil ostatne v r. 2018 Bures, jen to rekl mirneji: ze cesky post v Jeruzaleme bude mit status konzulatu.

hejhej ( 19. února 2019 19:42 )

Co čekat od maskota Pocheho. Bude vydírat a propagovat přijetí zrůdných muslimů. Šojdrová i Petříček chtějí pěčovat o cizí sirotky, ale ne z našich daní. Máme dost sirotků v dětských domovech o které je třeba se starat. O muslimské sirotky ať se starají státy, kteří rozpoutaly války. Petříček s Pochem a za podpory Hamáčka se postarají o propad ČSSD.

victor1 ( 19. února 2019 13:10 )

Já jsem je nikdy nevolil,ale nepropadej panice.Jediní možní,kteří ČSSD mohou zvednout jsou: Hašek a Zaorálek.Jo,a možná Škromach.A nebo první ten Škromach?Nějak se ten Škromach upozadil,to je škoda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud