Ve Sněmovně řádí spalničky. Poslancům zavřeli jídelnu a posílají je k lékaři

Autor: vei, simao, ČTK - 
30. 1. 2019
16:58

Poslaneckou sněmovnu zasáhla epidemie spalniček. A to konkrétně oblíbenou kantýnu ve Sněmovní 4, ve které si až donedávna poslanci hodovali za ceny více než příznivé. Po upozornění Blesku přišlo zdražení, nyní však nečekaně rovnou zavření. A to kvůli nákaze, která se rozvinula mezi personálem restaurace. Upozornění a doporučení putovalo však i do poslaneckých schránek.

Kvůli výskytu spalniček u obsluhujícího personálu v jídelně v hlavní sněmovní budově ve Sněmovní 4 musela Sněmovna s okamžitou platností tento provoz uzavřít. Tiskový odbor Sněmovny doporučil všem, kteří po 18. lednu využili služeb jídelny ve Sněmovní 4 a mají podezření na některé příznaky onemocnění, aby si nechali zkontrolovat hladiny protilátek u svého lékaře.

Uzavřená restaurace

Poslanci a poslankyně dostali doporučení od ředitelky odboru hospodářské správy ve Sněmovně. „Z důvodu výskytu onemocnění spalničkami u obsluhujícího personálu restaurace Sněmovní 4 bylo ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem přistoupeno k následujícím protiepidemiologickým opatřením: Restaurace Sněmovní 4, vč. poslanecké restaurace, je s okamžitou platností uzavřena,“ stojí ve zprávě pro zákonodárce. 

„Teď se z toho asi všichni ve Sněmovně opupínkujeme,“ glosoval upozornění poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ostatní gastronomická zařízení, která ve Sněmovně jsou, nyní slouží k zajištění stravování pouze pro poslance. „Existuje možnost přenosu infekční choroby na další osoby, které v období po 18. lednu 2019 využily služeb restaurace Sněmovní 4. Doporučuji nechat si zkontrolovat hodnoty protilátek v krvi u svého ošetřujícího lékaře,“ vzkázala ředitelka poslancům.

Ministryně pro místní rozvoj a zároveň také poslankyně Klára Dostálová (za ANO) Blesk Zprávám řekla, že se ve Sněmovně nebude bát chodit na obědy, ale je ráda, že o vzniklé situaci poslanci dostali zprávu. „Jsem ráda, že jsme byli informováni i kvůli návštěvám, které za námi chodí, a to i těhotné ženy,reagovala ministryně. 

Kancléř: Personál v karanténě

Kancléř Jan Morávek pro Blesk Zprávy uvedl: „Jeden z pracovníků prodělal spalničky. Byl nemocný, aniž by tušil, že jde o spalničky, to se zjistilo až po kontrolním vyšetření krve. Okamžitě jsme proto kontaktovali Státní zdravotní ústav, jehož pracovníci poslali všechny zaměstnance z jídelny, kde se stravuje aparát Sněmovny a poslanci, do karantény. Protože jsou pracovníci v karanténě, tak se obě jídelny ve Sněmovní 4 zavřely a zrušilo se závodní stravování. Opatření by měla platit zatím do konce týdne.“

Poslanci na krev

Zaměstnankyně sněmovní jídelny byla podle tiskové zprávy hygieniků v práci naposledy 22. ledna. Následující den se u ní objevila horečka, takže zůstala doma. K lékaři se ale 38letá žena vydala až 29. ledna, kdy se u ní objevila vyrážka. Laboratorní rozbory pak u ní ve středu potvrdily onemocnění spalničkami. Hygienici proto nařídili vyšetření všech 30 zaměstnanců jídelny, výsledky budou známy ve čtvrtek. K odběru krve by měli přijít i poslanci a zaměstnanci Sněmovny, kteří se mohli dostat do kontaktu s nemocnou pracovnicí jídelny.

„Všichni, kdo se v předmětné jídelně stravují, by měli v následujících dnech, až do 12. února 2019, sledovat svůj zdravotní stav,“ upozornila hygienická stanice. „V případě potíží, jako teplota, zánět spojivek, zánět nosohltanu, by měli neprodleně informovat svého lékaře o výskytu onemocnění na pracovišti,“ doporučují hygienici.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které se snadno šíří vzdušnou cestou kapénkami od nakažených osob; vzácně i vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je zhruba sedm až 21 dní.

Komplikace až u třetiny případů

Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví bylo loni v Česku 207 nemocných spalničkami, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008. Je to o 60 nemocných víc než v předchozím roce. Více bylo jen v roce 2014, kdy lékaři zaznamenali 221 případů.

Život mohou ohrožovat komplikace s nemocí spojené, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování. Proočkovanost populace ale podle nich klesá, což považují za jeden z důvodů rostoucího počtu případů. Nemocných přibývá i letos. Například v Moravskoslezském kraji je jich letos za leden už víc než loni za celý rok. Loni evidovali hygienici šest případů, letos už jich bylo deset.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

onanym01 ( 31. ledna 2019 07:31 )

To raději nedělej, nebo zase dostaneš po tlamě.

1912 ( 31. ledna 2019 06:21 )

a průjem by tam nebyl z těch laciných jídel co si tam mohou koupit no já bych se taky asi osypala z těch politických magorů co tam sedí a hlavě je poslouchat když tlachají za pultem

Mirek-Kalousek ( 30. ledna 2019 20:37 )

Já půjdu mezi občany do hospody, dokud se to nevyřeší.

jjusa ( 30. ledna 2019 20:30 )

Kdyby to bylo na příkaz hradu tak by zrušili všechny diskuse a dávno,nečekali by s tím na diskusi o plesu Když jste tak chytří jak se tu stále chválíte tak by to neměl být problém pochopit,ale takhle se nedivím není to aktuální

jjusa ( 30. ledna 2019 20:25 )

No to je ale průůůser že sněmovna zavřela restauraci,kde se teď levně najedí a ještě levněji napijí budou střízliví a o čem budou jednat?Umí to ještě,vždy jednali jen pod parou a jako střízlivý to už nebudou umět

Zobrazit celou diskusi
Další videa