Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Řádí chřipky. Zobete tablety s vitamínem C? Na nachlazení nepomohou, vzkazují vědci

Autor: ula - 
30. ledna 2019
06:01

Na Česko se řítí chřipková epidemie. Pokud hned běžíte do lékárny pro vitamín C, abyste se nákaze ubránili, ušetřete si čas i peníze. Vědci totiž zjistili, že tabletky jako prevence v podstatě neúčinkují a nedokáží ani výrazně zkrátit probíhající nachlazení, jak informoval web Vox.com. Zjištění potvrdil Blesk Zprávám také český lékař Ivo Procházka s tím, že nasazení vitaminu C v tabletách v průběhu onemocnění je přínosem pouze pro výrobce doplňků stravy, ne pro pacienta.

„Pij čaj a hlavně jez vitamin C,“ povzbuzovaly nás maminky a babičky, pokud jsme pocítili první příznaky nachlazení, rýmy nebo ulehli s nemocí do postele.

Jenže vědci říkají, že některé zázračné účinky, které se vitaminu C přisuzují, jsou pouhý mýtus. Zejména to, že by nasazení tabletek nebo nárazová spotřeba citrusů nějak výrazně pomohly proti nemocem.

„Okolo vitamínu C panuje mnoho mýtů, je to způsobeno tím, že je neškodný - je totiž dobře rozpustný ve vodě a možnost předávkování je prakticky nemožná,“ popsala pro Vox.com odbornice na výživu Heather Mangieri.

Národní institut zdraví ovšem přišel se studií, že by lidé neměli užívat více než 2000 miligramů vitamínu C denně, jinak hrozí žaludeční křeče a průjem. Švédští odborníci navíc objevili, že muži, kteří užívají vitamín C v tabletách, mají větší riziko vzniku ledvinových kamenů. 

Nachlazení kratší o deset hodin a 23 miliard výdělku

Co se týká nachlazení, vědecké studie souhrnně ukázaly, že vitamín C má na prevenci velmi malý až žádný efekt. V některých případech dokáže leda zkrátit průběh nemoci o 8 %. Tedy pokud jste nachlazení pět dní, mohl by vám ušetřit asi deset hodin.

Že vám sklenka čerstvě vymačkaného džusu neuleví například od rýmy, potvrdil i praktický lékař Ivo Procházka. „Že by vitamin C, ať už v přirozené nebo v tabletové podobě, zabránil nachlazení, je skutečně pochybné. Připouští se vliv na zkrácení či zmírnění průběhu u pravidelných konzumentů, ale toť vše,“ popsal Blesk Zprávám lékař a s nadsázkou dodal: „Nasadit ho při prvních příznacích v očekávání jakéhokoli zlepšení stavu či průběhu, je pitomost. Přínos přináší pouze peněženkám producentů.“

Společnost Euromonitor International uvedla, že v roce 2012 vydělali výrobci doplňků stravy 23 miliard dolarů.

I držitel Nobelovy ceny se občas utne? 

Kde se tedy vzalo tvrzení, že je vitamín C všelék? Za vším pravděpodobně stojí vědec a držitel dvou Nobelových cen Linus Pauling. Ten během rozhovoru v roce 1960 uvedl, že by chtěl žít ještě 25 let. Jeden z diváků mu napsal dopis, ve kterém mu poradil, aby užíval 3 tisíce miligramů vitamínu C a jeho přání se splní. Pauling to vyzkoušel a jak řekl později, začal se cítit lépe a přestal trpět nachlazeními.

Během několika let zvýšil Pauling svůj denní přísun vitamínu na 18 tisíc miligramů denně a  „céčko“ se stalo jeho posedlostí i ve vědeckém bádání. V roce 1970 vydal Pauling o vitamínu C i knihu a Američané se začali radami uznávaného vědce řídit. Pauling mezitím začal tvrdit, že vitamíny a doplňky stravy jsou lékem na všechno, i na AIDS. 

Po celý zbytek života se pak držitel Nobelovky potýkal s kritiky, kteří jeho teorie rozmetali. On ale až do své smrti trval na tom, že lidé, kteří budou brát vitamín C, nebudou nikdy nemocní a dožijí se vyššího věku.

Podle portálu Vox více než polovina Američanů užívá pravidelně vitamínové doplňky, spotřeba pak obzvláště stoupá v době chřipkové epidemie. 

Lékař: „Céčko“ pomáhá pouze v přirozené podobě

Doktor Ivo Procházka se domnívá, že absolutní a pravdivou odpověď o účincích nám nikdo nedá. Přesto zdůrazňuje, že vitamin C je v některých oblastech prospěšný, ale především v přirozené formě v ovoci a  zelenině. Je to esenciální sloučenina, tzn. že si ji naše tělo nedokáže „vyrobit“ .

 „Je nutný pro správnou tvorbu kolagenu, tedy kvalitu cév, vývoj kostí, svalů i chrupavek. Působí též jako antioxidant, což znamená ochranu buněk před volnými radikály. Uplatňuje se tak zejména v prevenci nádorových onemocnění, nejčastěji se uvádí rakovina tlustého střeva, prsu, plic,“ vyjmenovává přiznivé účinky lékař s tím, že určitý ochranný efekt se může dostavit i u kuřáků. „Ale znovu musím zdůraznit, že to vše platí pro céčko z přirozeného zdroje,“ uzavírá Procházka. 

Video  Hlavní hygienička: Očkovat proti chřipce je možné i teď, nejlepší ochrana je prevence  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Josef124 ( 12. září 2023 21:17 )

To si teda nemyslím. Já beru vitamín C už dvě zimy a od té doby jsem neměl antibiotika . Pochybuju, že je to jenom náhoda. Už teď jsem céčko nasadil. Objednal jsem si ho do zásoby z http­s://ww­w.sen­zame­dical­.cz/zn­acka/­senza-medical/ , aby mi během zimy nedošel. Do jara je ještě hodně daleko...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud