Konec kamionů v levém pruhu dálnice? Sporný zákaz už dorazil do Sněmovny

Autor: ČTK, kal - 
23. 12. 2018
09:15

Ve Sněmovně už je návrh, podle kterého by řidiči nákladních automobilů a kamionů nesměli jezdit na dálnicích v levém jízdním pruhu. Úprava by podle novely skupiny poslanců ANO, KSČM a ČSSD platila v pracovní dny od šesti do 22 hodin. Dopravci ale už dříve plány na takový zákaz ostře odmítli.

Restrikce by se podle předlohy vztahovala na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Předkladatelé tvrdí, že by na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu.

V zákonu by zároveň zůstalo ustanovení, podle něhož nákladní automobily a kamiony nesmějí na dálnici předjíždět jiné vozidlo, pokud k tomu nemají dostatečnou rychlost, aby manévrem neomezily ostatní auta. Úpravu řidiči ale podle autorů novely nerespektují, protože je neurčitá. Ponechává na předjíždějících řidičích posouzení, zda jedou dostatečně rychle, uvedli.

Video Ťok: Doufali jsme, že do 16. prosince kalamitní stav nepřijde. Opozice spustila ohňostroj pokrytectví - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Po kolapsu na D1 mluvil o zákazu Ťok i komunisté

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích mluvil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), ale také poslanci KSČM, už minulý týden v souvislosti s kolapsem na modernizovaném úseku D1 na Vysočině. Podle silničních dopravců by ale úřady měly takovým situacím předcházet preventivní údržbou a postižené úseky při dopravní kalamitě případně uzavřít.

Navrhovaný zákaz by podle dopravců kolapsům provozu nezamezil. V případě nutnosti by ale bylo možné tuto restrikci vynucovat dopravními značkami.

Předlohu skupiny poslanců posoudí před projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Předkladatelé navrhli, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení a byla účinná hned po případném přijetí, tedy vyhlášením ve Sbírce zákonů ČR.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
satanas ( 23. prosince 2018 17:06 )

Nojiste,,kamiony financuji z myta to vase-dal nic a i v Nemecku se to deje,,ale tam maji dalnice a ne tankodromy a dal-nic! Jedine co byse vyplatilo je Cesko zdaleka objet..Bohuzel to zhusta mozne neni..I ridici v kamionech jsou jen lidi!

marmat ( 23. prosince 2018 15:54 )

Kontroly na silnicích jsou NAPROSTÁ vyjímka.....kohokoliv, natož kamionů

marmat ( 23. prosince 2018 15:51 )

Prakticky NENÍ DNE, bez bouračky kamionů!!! A pokud možno tzv. NAŠTORC.....to, co si zde dovolují, tak v Německu ani ve divokým snu !!! Taky jízdy o víkendech....jak přejedete do Rakouska uvědomíte si, že tady se těm firmám EVENT. pokuta vyplatí !!!

satanas ( 23. prosince 2018 14:38 )

Jen si vzpomente kolikrat za rok zpusobi kalamitu, ucpanou dalnici prave prdolove v osobacich..A nikoho nenapadne zakazat jim predjizdeni ikdyz rachlost je omezena na 130km/h!

satanas ( 23. prosince 2018 14:35 )

Ja bych zakazal v cesech kalamitnich jizdu osobakum. Stava se to jednou-dvakrat do roka a Kamiony zato jiste nemuzou,...Prdoloveji vozici si zadky v Octavkach a tlustejch Baworacich maji dost autobusu, vlaku a letadel ale ridici kamionu jen delaji svou praci..Az se jednou naseJou a tu vasi dal-nic zablokuji uplne vubec se divit nebudu..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa