Kalousek unikl smrti, vyděsil ho kolaps knížete a Vánoce slaví s maminkou

1080p720p360p
Autor: Jaroslav Šimáček - 
24. 12. 2018
05:00

Hraje tenis, plave, zkrátka je znovu v kondici. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek (58) už zase perlí od řečnického pultu ve Sněmovně, i když ho letos notně potrápilo zdraví. Pro Blesk Zprávy uvedl, že na Vánoce chce být s rodinou: dětmi, vnoučaty a hlavně nemocnou maminkou. Ohlédl se i za zdravotními problémy, které postihly kromě něj také jeho politického souputníka a přítele Karla Schwarzenberga (81). Strana příští rok oslaví deset let existence, jaká ji podle Kalouska čeká budoucnost?

O Vánocích si přejeme často hlavně zdraví. Co nejpevnější, pro nás i naše blízké. Miroslav Kalousek (TOP 09) se při bilancování pro Blesk Zprávy rozpovídal ve své sněmovní kanceláři o tom, jak ho zdraví letos notně potrápilo.

Když se na jaře belhal Sněmovnou o berli, byla to ještě spíš banalita. Na tenisu si natrhl lýtkový sval. V létě už ale byla situace podstatně vážnější. Ve Vojenské nemocnici v Praze podstoupil akutní operaci břicha. A sám připouští, že měl nakročeno na druhý břeh.

„Sedíte u stolu a za půl hodiny tady nemusíte být“

„Především bych ještě jednou rád poděkoval lékařskému týmu, který se o mě staral. Protože to bylo skutečně vážné, to nezastírám. Ale uteklo půl roku a jsem v dokonalé kondici a cítím se lépe než před tou operací,“ řekl Kalousek Blesk Zprávám.

2005: Zahradník Kalousek se stará o trávník před chatou v Bechyni2005: Zahradník Kalousek se stará o trávník před chatou v Bechyni | 

„Žádný hendikep to pro mě neznamená, ale pravda, že je to situace, kdy si uvědomíte, jak je ta nitka tenká. Že vám nic není, sedíte u stolu, něco píšete - já jsem psal tenkrát nějakou esej - a za půl hodiny tady taky nemusíte být,“ připojil šéf poslaneckého klubu TOP 09.

Kalousek 17. prosince oslavil 58. narozeniny. Hraje znovu tenis, plave, chodí na koncerty vážné hudby. A mnohem víc si prý váží každého nového rána, kdy vstává zdravý z postele.

„Karel mi ukazoval něco na mobilu. A oči mu šly v sloup“

Pro Kalouska byly těžké také okamžiky, kdy se mu před očima sesunul přímo na sněmovním plénu druhý z otců zakladatelů TOP 09 a nejstarší český poslanec Karel Schwarzenberg.

Kolaps knížete Kalouskem otřásl. „To se přiznám, že jsem byl vyděšený, protože jsem byl v bezprostřední blízkosti. Karel přišel, takhle mi něco ukazoval na mobilu, já vlastně dodneška nevím, co mi chtěl ukázat, protože v okamžiku, kdy mi začal to ukazovat, mu šly najednou oči v sloup. A opravdu ztratil vědomí. My jsme se logicky báli,“ zavzpomínal na moment hrůzy exministr financí. 

„Ten den bylo strašné vedro, v sále bylo obtížně dýchatelno. Příliš dlouho seděl a jak prudce vstal, aby mi něco ukázal, tak došlo k nějaké ztrátě tlaku a kratičké indispozici. Za dvě minuty byl v pořádku, všem nám vynadal - to se nám ulevilo - a musím říct, že po všech vyšetřeních je také fit,“ dodal Kalousek.

Video Schwarzenberg (80) upadl ve Sněmovně: Vyděšení poslanci přerušili schůzi - PSP
1080p 720p 360p

Letošní Vánoce Kalousek tráví tradičně. „S rodinou, Štědrý večer budu strávit s maminkou, která ve svých devětaosmdesáti letech už je ve velmi komplikované zdravotní situaci. A právě proto, říkám otevřeně, člověk nikdy neví, jestli to není naposledy,“ zmínil.

„Vánoce chci určitě trávit s maminkou, dětmi, vnoučaty, celou řadou přátel. Je to ta chvíle, kdy se člověk snaží v tom osobním kontaktu s těmi nejbližšími něco dohnat za celý ten rok, kdy neměl čas, aby si na ně udělal čas,“ vypočetl exministr.

„Antibabiš a Antizeman? Pozitivní program“

Na příští rok pak připadá i kulaté výročí, které se týká „Kalouskovy“ TOP 09, kterou teď vede už ale jeho nástupce Jiří Pospíšil: deset let od založení strany. Kalousek odmítá, že by měla jen program Antibabiš, nebo Antizeman.

„To není kampaň, my máme svůj program, TOP 09 má svůj politický program, který se snaží prosazovat, ať již připomínkováním vládních zákonů nebo předkládáním vlastních novel, předkládáme jich celou řadu,“ zmínil Kalousek.

Miroslav Kalousek chodí o holi. Mohl za to tenis, odneslo to lýtkoMiroslav Kalousek chodí o holi. Mohl za to tenis, odneslo to lýtko | 

TOP 09 označil její dlouholetý šéf za konzervativní proevropskou stranu. „To, čemu Babišovská propaganda říká Antibabiš, popřípadě Antizeman, tak to, prosím pěkně, je pozitivní program,“ odmítl kritiku.

„Jestliže jsme pro svobodnou západní společnost, jestliže jsme pro to, abychom byli v EU a NATO, jestliže jsme pro to, aby tady platila Ústava a její zvyklosti, o kterých se prostě nediskutuje, protože platí a neznásilňuje se, tak to je pozitivní program. My jsme pro. Pokud to ti dva pánové se snaží likvidovat - a oni se o to snaží poměrně velmi - tak to je jejich problém, že tam jsou ta jejich jména na té straně proti. My jsme pro,“ vysvětlil Kalousek stranickou pozici.

TOP 09 i v dalších desetiletích?

Každá partaj má podle Kalouska své světlé i slabší okamžiky. TOP 09 je podle něj strana - na rozdíl od některých  „populistických a protestních hnutí“ - založená na jasných hodnotových východiscích, uvedl.

„Není žádný důvod, aby tady neexistovala v dalších letech, v dalších desetiletích, budou-li si to její členové přát a také si to odpracují. Jedna věc je program, jedna věc jsou zajímavé osobnosti a druhá věc je tak každodenní poctivá práce na vesnici, v obcích, bez kterých žádná politická strana nepřežije,“ zmínil Kalousek, aby téma uzavřel: Pevně věřím, že má TOP 09 dost takových lidí, kteří jí pomohou přežít, ale do značné míry to záleží na nich, nikdy to nezáleží na jednom nebo na dvou lidech.“

Video Kalousek po operaci: Stát se mi to jinde, mohli mě vézt v zinkové rakvi - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
anonym01 ( 28. prosince 2018 11:38 )

AT SE PODIVAJI NA FILMY REJŽY A STRYCE tROŠKA. TEN TY SVY OVEČKY DOBŘE VYSTIHNUL. MUJ MUZ SE NA TY FILMY RAD KOUKAL. TED KDYZ TU ZIJEME MEZI NIMI, NENI MU MOC DO SMICHU, ALE MA STESTI TRAVI PRACOVNE NA CESTACH VETSINU SVYHO ČASU.

anonym01 ( 28. prosince 2018 11:25 )

DEBILE, ZEPTEJ SE ZEMANA , BABIŠE A KLAUSE. BUDOU O TCH ZLODEJINACH NECO VEDET. HONILY TO SOUDY VE SVYCARSKU I POLSKU.

jardahl87 ( 27. prosince 2018 21:07 )

turbina: Máš pravdu zmetku !! Ty jsi se neměl vůbec narodit nedomrdku !!

jardahl87 ( 27. prosince 2018 21:04 )

Škoda,že unikl !!! DEBIL !!!

kradlous ( 27. prosince 2018 17:40 )

Křivák Kradlousek zase unikl a rodina na něho musí být "hrdá" mít toto doma.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa