Potíže „zabrušovače“ Roznera: Popíral holokaust? Okamuru štve „obludná kampaň“

Autor: ČTK - 
19. 12. 2018
11:47

Sněmovní mandátový a imunitní výbor začal jednat o žádosti o vydání poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Další sérii výslechů uskuteční na příštím jednání, které se bude konat v druhém lednovém týdnu a podle předsedy výboru Stanislava Grospiče (KSČM) není vyloučeno, že už na něm dá výbor své doporučení plénu Sněmovny, které o vydání rozhoduje.

Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že výbor vybral za zpravodaje materiálu Marka Výborného (KDU-ČSL) a rozhodl se vyžádat si spis. „Protože ta žádost je velice stručně napsaná. A zároveň jsme se rozhodli, že požádáme o zbavení mlčenlivosti vedle vyšetřovatele nejen dozorujícího státního zástupce, ale také městského státního zástupce,“ řekl novinářům Grospič. Termín dalšího jednání bude ještě upřesněn.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sešlo se kvůli tomu hned několik trestních oznámení. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Nic jsme nezpochybňovali, tvrdí Okamura

Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí deklarovali, že budou proti vydání Roznera. „Nikdo z SPD nezpochybňoval ani holokaust, ani takovéhle věci,“ uvedl ve Sněmovně Tomio Okamura a mluvil o „obludné kampani“, která prý byla vedena i proti němu. „Poslanec Rozner ani nikdo z SPD nezpochybňoval utrpení lidí, ke kterému docházelo v táboře v Letech,“ dodal Okamura.

Člen výboru Jakub Michálek (Piráti) novinářům řekl, že Roznerovi v úterý předal pozvánku na seminář o holokaustu na českých Romech za druhé světové války, který se ve Sněmovně uskuteční v lednu. „Doufám, že využije tuto příležitost a své vzdělání si tam doplní,“ uvedl Michálek. Proti rasismu se podle něj má bojovat vzděláváním a výchovou.

Rozner byl z jednání vyloučen

Policie nejprve trestní oznámení odložila. Městské státní zastupitelství jí ale vrátilo případ k opětovnému prověření. Právě proto chce výbor vyslechnout oba žalobce, vysvětlil Grospič. Rozner je členem imunitního výboru. Poté, co poslanci v úterý začali probírat jeho případ, byl vyloučen z jednání. Jednací místnost opustil po zhruba pěti minutách. Na příští schůzi dostane příležitost se k případu vyjádřit.

Podle historiků vznikl tábor v Letech v roce 1940 nejdříve jako kárný pracovní pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V roce 1942 se tábor změnil na sběrný tábor pro Romy. Prošlo jím 1308 romských mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo, přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Nacisté podle odhadů odborníků vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Video „Trpěly tam i děti.“ Kvůli Okamurovi vytáhl Rakušan seznam 337 mrtvých z tábora v Letech. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa