SPD je horší než extremisté, uniklo ze zprávy vnitra. Ministr ji brzdí

Autor: Mii - 
30. 5. 2018
12:05

I když hnutí SPD Tomia Okamury není v Česku považováno za extremistický subjekt, svými názory je často horší než klasičtí extremisté. K takovému závěru dospěla zpráva o extremismu v Česku, kterou každoročně připravuje ministerstvo vnitra. Oficiálně zatím vydána nebyla, protože ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) otálí s jejím podpisem. „Ven“ půjde nejspíš po referendu ČSSD, ve kterém se strana rozhoduje, zda půjde do vlády s hnutím ANO. Uvedl to ve středu web  Aktuálně.cz.

Zprávy ministerstva vnitra o extremismu se hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury (SPD) v minulosti již zabývaly. Vždy ale jen stručně upozornily na jeho protiuprchlickou rétoriku a tím to skončilo. Letos je situace jiná, jejím aktivitám je věnována stránka a půl.

„Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ stojí ve zprávě, do které Aktuálně.cz nahlédlo.

Ministerstvo obvykle text vydává v druhé polovině května. I letos byl touto dobou hotový, ale ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar jej nepodepsal, takže ještě nemohl jít do schvalovací fáze a být zveřejněn. Až s ministrovým podpisem se totiž může dostat do připomínkového řízení a pak k vládě ke schválení. „Ta zpráva musí být vyprecizovaná. Na příští či přespříští vládě to asi nebude,“ uvedl ministr.

Zveřejnění až po referendu ČSSD

Kdy dokument nakonec vyjde, je otázka. Jakmile se dostane do připomínkového řízení, bude trvat deset až dvacet dní, než se k němu různé úřady vyjádří. Je tak možné, že zpráva vyjde někdy kolem poloviny června.

A to bude už po referendu ČSSD, ve kterém se socialisté rozhodují, zda půjdou do vlády s hnutím ANO. Scénářů, které by mohly následovat v případě, že se rozhodnou negativně, je několik, ale je jasné, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by i nadále musel spoléhat na hlasy SPD, s kterými opakovaně rozhodoval o důležitých otázkách. Společně například zamezili projednávání kauzy novičok ve Sněmovně.

Xenofobní populisté jako nový druh

Že se dokument SPD věnuje, přiznal i Metnar. „Nějaké zmínky tam jsou, jelikož nejsem s finální podobou detailně seznámen, tak bych to nechtěl dál komentovat,“ sdělil. Zároveň ale odmítá, že by jeho zpoždění souviselo právě s pasážemi o SPD.

„Ne, to je spekulace. Nemůže to být problém, neboť jsou na hodnocení kritéria a pravidla. Chceme mít zprávu vyprecizovanou. Jestli to bude o týden dříve, nebo později, nehraje roli,“ tvrdil ministr.

Čtyři zdroje Aktuálně.cz nicméně uvádějí, že důvodem odložení je právě zmínka o hnutí Tomia Okamury. Dokument stranu řadí mezi xenofobně populistické, které jsou podle autorů horší než tradiční extremistické typu Dělnické strany. Snaží se ovlivňovat strategická rozhodnutí v oblasti bezpečnosti, tedy například členství v NATO nebo EU, čímž ohrožují českou společnost.

Video Bývalého tajemníka od Okamury stíhá policie. Posílal Židy a gaye do plynu - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Z SPD skutečně v minulosti xenofobní poznámky zazněly. Bývalý tajemník strany Jaroslav Staník čelí stíhání, protože na půdě Sněmovny odsuzoval židy a chtěl je poslat do plynu. Šéf hnutí Tomio Okamura zas zpochybňoval utrpení Romů v koncentračním táboru Lety.

Vnitro tvrdí: Zpoždění se nekoná

Ministerstvo problém ve zpoždění zprávy nevidí. Podle jeho mluvčí Kláry Pěknicové se doba vydání zas tolik neliší od minulých let. „V posledních pěti letech byly zprávy o extremismu zveřejňovány na webu ministerstva vnitra po vydání příslušného usnesení vlády v druhé polovině měsíce května,“ napsala.

„V současné době zpráva prošla vnitroresortním připomínkovým řízením. Přesnou délku schvalovacího procesu nelze přesně určit, závisí na termínech svolání schůzí Výboru pro vnitřní bezpečnost, Bezpečnostní rady státu a vlády. Práce na dokumentu stále probíhají,“ připojila Pěknicová.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud