Zakažme anonymní diskuze na internetu, vyzývá Fico. „Pište o oběšení, ale podepište se“

Autor: ČTK - 
8. 12. 2018
18:20

Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a expremiér Robert Fico se chce vrátit k tomu, aby politici měli právo na otištění jejich reakce na články medií. Vyslovil se také za zavedení zákazu anonymních diskusí na internetových stránkách médií. Fico to řekl v projevu na dnešním sněmu své strany, ve kterém znovu kritizoval práci novinářů.

Takzvané právo na odpověď politiků a veřejnosti na články novin, časopisů a tiskových agentur o zmiňovaných osobách původně zavedla v roce 2008 první Ficova vláda v rámci nového tiskového zákona, který vyvolal kritiku vydavatelů, opozice a mezinárodních organizací kvůli možnému ohrožení svobody tisku.

V roce 2011 vláda stran pravého středu premiérky Ivety Radičové právo politiků na zveřejnění reakce na články zrušila. V platnosti zůstala možnost domáhat se opravy faktických chyb v článcích medií.

„Nechápu, proč by politik, který je ´popliván´ na deseti stranách, neměl právo odpovědět,“ řekl Fico na tradičním sněmu své strany, která se v posledních letech potýká s poklesem popularity.

Zákaz anonymních diskuzí

Fico, který v březnu rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a kterého v čele vlády vystřídal místopředseda jeho strany Peter Pellegrini, chce také prosadit zákaz anonymních diskusí na webech medií.

„Pokud je nějaká internetová stránka nějakého média a vede se tam diskuse pod články, nemůže být anonymní. Vydavatel za to bude muset nést odpovědnost. Ať (lidé) píšou, že Fica a Pellegriniho je třeba oběsit, ale ať se pod to podepíší,“ uvedl Fico, který je také poslancem slovenské sněmovny.

Napjaté vztahy s novináři

Bývalý slovenský premiér, jenž má dlouhodobě napjaté vztahy s některými médii, práci novinářů znovu kritizoval. „Máme tu dlouholetý problém. Směr-SD čelí nejhoršímu mediálnímu lynči v dějinách strany. To je normálně teror. Do politického ringu se rozhodla vstoupit média. Hledání pravdy se z práce liberálních novinářů ztratilo," tvrdil Fico.

Video Reportérka chtěla udělat rozhovor s Ficem. Zabouchl jí před nosem - tv Joj

Směr-SD sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku, ústup z dřívějších pozic ale zaznamenal již v parlamentních volbách v roce 2016, v loňských krajských volbách i v letošních komunálních volbách. Podle Fica, který v roce 2014 neuspěl v přímé volbě prezidenta, chce Směr-SD vyhrát nadcházející parlamentní volby plánované na rok 2020. Strana také plánuje pokračovat v prosazovaní dalších opatření v rámci takzvaných sociálních balíčků, například zvažuje prodloužení pobírání mateřské nebo zvýšení rodičovského příspěvku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

satanas ( 9. prosince 2018 11:34 )

Anonymka je blondyna!! Nutno ji rozumet! Nestiha vse u plotny, u drezu a jeste u PC!!

satanas ( 9. prosince 2018 11:04 )

FIco, FIco! KDyz budu mit imunitu jako ty, tak klidne se podepisu,,ikdyz,,kazdy z diskuzi je prece registrovan a kontrolovan uz od prihlaseni se do diskuze!! Fico, Fico, ty starej Mafiozo!!!

starypes ( 9. prosince 2018 07:23 )

Neser se do psů hňupe. A FIČA budeš asi ty a ne Fico.

anonym01 ( 8. prosince 2018 23:17 )

JAKEJ MATROŠ? NEMAM NA MATROŠ! A NA HRAD ZVOU JEN VYBRANY. BABIŠE A TAAAK PODOBNE. TREBA FICKA!

anonym01 ( 8. prosince 2018 23:13 )

PIRATI JSOU VZDELANI LIDE NA ROZDIL OD KUPKY HLOUPEHO AGROHNOJE KTERY NEUMI PODNIKAT.

Zobrazit celou diskusi
Další videa