Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Fischer se vzpírá plánu vlády a Zemana. Do Číny chce vyslat zkušenější tvář

Autor: peb, ČTK - 
25. listopadu 2018
17:30

Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestr.) vyzval vládu, aby stáhla nominaci na velvyslance v Číně. Tím by se měl stát končící viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. Jenže podle neúspěšného prezidentského kandidáta Fischera nemá Tomšík pro tak významný diplomatický post dost zkušeností, jak řekl v neděli v České televizi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nechtěl jmenování velvyslance rozebírat, protože Čína dosud nepotvrdila, že Tomšíka jako velvyslance přijme. Ministerstvo ale podle něj při nominaci postupovalo korektně.

O tom, že by se Tomšík měl stát velvyslancem v Číně, mluvil tento týden prezident Miloš Zeman. Podle něj jmenování prošlo vládou a čeká se na udělení takzvaného agrément, kterým hostitelská země stvrzuje svůj souhlas s velvyslancem.

„Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře,“ řeklZeman deníku Mladá fronta Dnes. 

„Za celou svoji diplomatickou kariéru jsem nezažil, že by někomu pro kvalifikaci na velvyslance stačilo, aby jel jednou s prezidentem na návštěvu. Do Číny, tam se jmenují ti nejmazanější, ti nejzkušenější, ti nejrafinovanější diplomaté v závěru své kariéry,“ řekl Fischer, sám bývalý kariérní diplomat. Zkušenost s vedením ČNB je podle něj odlišná, než jakou vyžaduje práce velvyslance. Vyzval proto vládu, aby nominaci Tomšíka stáhla.

Video  Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér  - Facebook Jiřího Ovčáčka
Video se připravuje ...

Ministr Petříček si za nominací stojí

Petříček se k záležitosti nechtěl podrobně vyjadřovat, protože v diplomacii je zvykem nemluvit veřejně o jménu budoucího velvyslance, dokud nezíská agrément. Proces přijetí velvyslance v Číně podle něj stále běží. Potvrdil ale, že pod jeho vedením úřad Tomšíka navrhl vládě, která jmenování velvyslanců schvaluje.

„Toto bylo jméno, které jsme předložili jako ministerstvo zahraničních věcí vládě,“ řekl ministr a dodal: „Já si v tuto chvíli stojím za tím, že ministerstvo zahraničních věcí postupovalo korektně.“

Podle Petříčka adepti na velvyslance vystupují v zahraničním výboru Sněmovny, kde se poslanci mohou seznámit s jejich záměry a mohu posoudit jejich kvalifikační předpoklady. Podle něj je možné, že by se stejná procedura konala i v zahraničním výboru Senátu, pokud o to tento výbor bude stát.

petrolin ( 26. listopadu 2018 20:47 )

Remek to úspěšně zvládal v Rusku,Klausová na Slovensku,proč by to nezvládl ten člověk v Číně.To vzpírání toho kluka zbytečného senátorského je úsměvné.

PPP150W ( 26. listopadu 2018 00:01 )

O Fischerovi, o kterého nejde, toho tady nakecáte a víte hodně. A co víte o tom, o kterého tady jde? Vůbec nic, tvrdolíni. Hlavně, že ho doporučil Zeman, to vám stačí, ovce.

asijo ( 25. listopadu 2018 23:13 )

At je havloid Fischer raději ticho,stačilo,že škodil s Havlem jako jeho poradce.

dajanca ( 25. listopadu 2018 22:48 )

Jakou měli zkušenost z diplomatických služeb polistopadoví velvyslanci, kteří nahradili předchozí? Jakou měl zkušenost Fischer, když byl velvyslanec?

jarda304 ( 25. listopadu 2018 20:35 )

Fisher by mohl jet jako velvyslanec do Afganistanu, Lybie, Somálska nebo Mali a prosazovat tam demokracii a lidska prava

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud