„Nemám rád loutky,“ tepe Zeman Petříčka kvůli Izraeli. Výměně ministra by nebránil

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2018
06:05

Prezident Miloš Zeman nebude bránit premiérovi Andreji Babišovi (ANO), pokud bude chtít odvolat jakéhokoli ministra. Odpověděl tak na otázku, zda by přijal návrh na odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Rozhovor se Zemanem dnes otiskla Mladá fronta Dnes (MfD). Prezident také uvedl, že Česko by se kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího mělo připojit k embargu na vývoz zbraní do Saúdské Arábie jen tehdy, pokud by bylo celosvětové. Za oprávněný označil požadavek KSČM na místo v dozorčí radě firmy ČEZ.

Petříček se staví vlažně k záměru přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Zeman naopak podporuje. Prezident v této souvislosti nepřímo označil Petříčka za loutku europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), který o vedení české diplomacie usiloval, ale Zeman ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat. Podle prezidenta se proti přesunu ambasády staví právě Poche. „Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ řekl Zeman.

Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji v dnešním hlasování o nedůvěře vládě řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. „Není to o ČSSD, ale někteří členové vlády mě zklamali a byl jsem zaskočený hlavně panem ministrem zahraničních věcí, který říká, že bychom měli odejít z vlády, to nevím, proč říká,“ řekl Babiš ve čtvrtek v televizi Prima.

Novinář Chášukdží, který kritizoval režim v Saúdské Arábii, byl v říjnu zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Vývoz zbraní do Saúdské Arábie se následně rozhodly zastavit Německo, Dánsko či Finsko. „Kdyby se podařilo dosáhnout celosvětového embarga na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, byl bych pro to, aby se k tomuto embargu Česká republika připojila,“ řekl k tomu Zeman. Doplnil, že svým případným izolovaným embargem by Česko jen uvolnilo místo firmám z jiných zemí.

Dozorčí radu většinově státem vlastněné energetické společnosti ČEZ může obměnit valná hromada, která se koná příští týden. Komunisté chtěli získat místo v dozorčí radě už na červnové valné hromadě, tehdy ale svého kandidáta neprosadili. „Myslím, že není důvod, proč by v dozorčí radě ČEZ neměla mít politická strana, která toleruje vládu, svého reprezentanta. Tam nehrozí, že by měl většinu a přehlasoval zbytek,“ uvedl k tomu prezident. Komunisté podle něj mají „svaté právo“ žádat informace o polostátním podniku.

Video Jmenování ministra Petříčka - Blesk TV

Samo ( 30. listopadu 2018 13:36 )

Zeman- prý nemá rád loutky. My je také nemáme rádi a proto nemáme rádi Zemana, který je loutkou Putinova Kremlu. Nejenže v roce 2001 jako český premiér jako dárek Putinovi, odpustil Rusku 60 miliard dluhu z dob SSSR - doplatily na to firmy, které pak nikdy tento ruský dluh nedostaly zaplacený a skončily v konkurzu- např. obuvnícká firma Svit ve Zlíně, kterému Rusko dlužilo 1,5 miliardy Kč.

idneska ( 26. listopadu 2018 00:44 )

po sobotkovi další hňupi hamáček, poche atd. mně kdyby se narodily takhle hnusný děti tak bych to asi radš kvůli ochraně civilizacei bez meškání zaškrtil

5nastolevceskych ( 23. listopadu 2018 22:37 )

„Nemám rád loutky,“ Já zase nemám rád chorobně mstivé ochlasty.

Taurus70 ( 23. listopadu 2018 10:45 )

Pokud sledujete vyvoj na Vychode myslim ze neco stehovat je opravdu predcasne jen kvuli tomu ze to Zidi podporuji🤔

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud