Lékařka Babiše ml. překvapila. „Vypovídat může,“ zmínila Protopopová

Autor: pal - 
23. listopadu 2018
20:25

S kauzou údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Krym se na veřejnosti otevřela debata o schizofrenii. Že jí mladý Babiš trpí, uvedl jeho otec. V souvislosti se zdravotním stavem Babiše juniora je proto aktuální otázka, zda může vypovídat v kauze Čapí hnízdo. V ní jsou on i jeho otec v postavení obviněných. Podle slov lékařky Dity Protopopové se stav lidí, kteří trpí schizofrenií, může v průběhu času měnit, mají tedy takzvaně horší i světlejší chvilky. Právě u Protopopové Babiš ml. skončil v roce 2015 poté, co policistům na D1 tvrdil, že je George Clooney.

V reportáži Seznam Zpráv Andrej Babiš mladší řekl na nahrávce skrytou kamerou, že byl unesen Petrem Protopopovem na Krym. Premiér Babiš a jeho otec ale takový výklad odmítl a opakovaně zdůraznil, že jeho syn trpí schizofrenií.

Dita Protopopová, manželka Petra Protopopova a psychiatrička Andreje Babiše mladšího, řekla o schizofrenii pro Aktuálně.cz, že stav pacienta a věrohodnost toho, co říká, se může v průběhu času měnit. „Schizofrenie je onemocnění, kde dochází k akutním fázím a dochází k remisím. Ten stav se velmi mění, takže je vždy třeba posoudit aktuální stav a nedávat tam paušální razítko,“ upozornila žena, která byla premiérovi Babišovi i na svatbě na Čapím hnízdě.

Video Babiš: Můj syn je nemocný, komu věříte víc? Policii nebo jemu? - Aleš Brunclík

Dala výpověď, nebo ji vyhodili?

„Není to tak, že když člověk trpí schizofrenií, je nesvéprávný, to absolutně ne. Je to potřeba rozlišit a je to na individuálním posouzení, nedá se to brát paušálně,“ dodala Protopopová v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že i proto si soudy před výpovědí psychicky nemocných lidí žádají nezávislé znalecké posudky, aby si zajistily, že se takové výpovědi dá věřit.

Konkrétně ke kondici a celé situaci kolem Andreje Babiše mladšího se psychiatrička vyjádřit odmítla s odvoláním na lékařské tajemství. Stejně jako k tomu, zda běžně posílá svého manžela se svými pacienty na cesty do zahraničí.

Video Babiš na tiskovce: Útok na novinářky a Piráty na "drogách" - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Protopopová před vypuknutím celé kauzy usilovala o post starostky Prahy 8 za hnutí ANO. Po reportáži se z politiky stáhla a, podle svých slov, dala výpověď v Národním ústavu duševního zdraví. Premiér Andrej Babiš však v rozhovoru pro Blesk Zprávy uvádí, že byla vyhozena. Pak ale z výroku „utekl“ s tím, že se o věci nehodlá už dál bavit. 

avina ( 24. listopadu 2018 10:34 )

Čapí hnízdo funguje, dává práci lidem. Dotace vráceny, takže život jde dál. Schwarzenberg větší dotace na odbahnění přijal, nevrátil. Zastal se ho Kalousek/ ve funkci/. Adoptovaný syn hajného nadělal paseku v práci, vrátil se domů .KS žije sám.Už jako student žil sám, od rodiny. Nechal se adoptovat kvůli dědictví. Prospěchář.

prasatkopepicek ( 24. listopadu 2018 08:22 )

TED!!! uz vypovidat muze. Nez si s nim Bures prijel narychlo zahral sachy tak to byl tezce nemocny, temer nesvepravny clovek co zmatene mluvi na kameru. Proste blazen. A stacila jedna partie a syn se chova uplne jinak. Andrej ma v sobe netusene schopnosti - provadi teraie sachem. Nekdo pouziva k terapii kone, nekdo psy, Andrejovi staci magickych 64 poli... A Buresovo oveckam to prijde v poradku. Da si nekdo koblihu?

petrw ( 24. listopadu 2018 06:53 )

jde z nej obava a strach mel by byt v ustavu a ta jeho pribuzna taky i buresovci vsici uzili si dotaci z Eu p..a.rchanti zavrit je!

tomik007 ( 24. listopadu 2018 01:43 )

VYPOVIDAT MUZE - akorat nesmi nic rikat

sabartnok ( 24. listopadu 2018 00:58 )

Řešení trapně průhledný kauzy nevyřešíme lynčem na ulici. Měly by se zaktivovat orgány v trestním řízení soudy a policie a zkrátit to. Nebo už je nemáme? 👎👎👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud