Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Sushi na Štědrý den? Z mailu Okamury přišla nabídka na vánoční slevu. Podvrh, zuří šéf SPD

Autor: Mii - 
20. listopadu 2018
12:35

„Co takhle tento rok ochutnat kromě lineckého a kapra trochu exotiky?“ Taková věta stojí v úvodu zprávy, která v pondělí přišla řadě poslanců z e-mailové adresy předsedy SPD Tomia Okamury. Šéf protiuprchlické strany v ní poslancům slibuje „poslaneckou slevu 25 %“ na japonské zboží z jeho obchodu, mimo jiné na sushi a hůlky. Na e-mail upozornil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, potvrdili jej i další poslanci. Okamura pro iRozhlas popřel, že by zprávu poslal a chystá trestní oznámení.

Zpráva, která poslancům přišla, se nese ve vánočním duchu. „Vánoce jsou svátky klidu, míru a křesťanských hodnot. Proto je dobré se na ně náležitě připravit, jako to dělávaly už naše prababičky,“ stojí v textu odeslaném z e-mailové adresy Tomia Okamury.

E-mail, ve kterém měl Tomio Okamura nabízet poslaneckou slevu na sushi.E-mail, ve kterém měl Tomio Okamura nabízet poslaneckou slevu na sushi. | reprofoto Twitter

„Nabízím vám proto skvělé japonské dárky – sushi set vše v jednom, jídelní sety, krásné hůlky na jídlo, jídelní krabičky pro Váš oběd či svačinu… a to se speciální poslaneckou slevou ve výši 25 %. Sleva je platná i pro řadové zaměstnance či pro Vaše přátele a blízké. Dovoluji si Vás tímto pozvat do svých prodejen Japa shop nebo do našeho e-shopu, kde si můžete pro své blízké nakoupit hezké vánoční dárky,“ pokračuje zpráva. Následuje adresa obchodu, kam se poslanci mohou vydat, pokud by nabídky chtěli využít.

Jako první text e-mailu zveřejnil v pondělí večer poslanec Jan Čižinský (zvolen za KDU-ČSL), který na svém Twitteru vyjádřil rozčarování z jeho obsahu. „Chtěl jsem to smazat jako spam. Pak jsem si ale všiml odesílatele…“ napsal někdejší kandidát na pražského primátora.

Necelou hodinu poté obdržení e-mailu hlásil i místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Tomio Okamura mi právě k Vánocům poslal nabídku na sushi s poslaneckou slevou 25 %. Co na to říct? Nevím,“ nechápal poslanec.

„A to je křesťanské?“ podivují se poslanci

Zpráva se rychle rozšířila a její obsah mnoho politiků velice zaujal. Většinou ale v negativním smyslu slova – převažovalo nepochopení, jak se sushi slučuje s českými Vánocemi, a proč poslanec rozesílá obchodní nabídku. „Vánoce v tradičním, křesťanském stylu. Se sushi setem od Tomio Okamury. No nekup to!“ glosoval e-mail poslanec František Kopřiva (Piráti).

Podobně reagovala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. „To takhle Tomio Okamura neustále říká, že musíme chránit křesťanskou civilizaci a své tradiční hodnoty a pak nám na Vánoce nabízí sushi se slevou,“ napsala na svůj Twitter.

Rýpnutí si neodpustil ani europoslanec Petr Ježek (za ANO). „Opravdu chceme kebab nebo sushi místo našeho tradičního trdelníku? A hůlku místo příboru? A dokonce v národním parlamentu? A zakázat na Vánoce kapra?“ parodoval politik rétoriku, která často na sociálních sítích zaznívá mezi voliči SPD.

Okamura: Je to kampaň

Sám Okamura, který společnost Japa Foods spoluvlastní, odmítá, že by e-maily rozesílal. „Pan doktor Přikryl, náš advokát, už bude podávat trestní oznámení, protože takový mail z mého e-mailu neexistuje. Nechal jsem to prověřit moji asistentku, protože do toho e-mailu já přístup nemám. Neznám hesla,“ reagoval šéf SPD pro iRozhlas.

E-mail podle něj vznikl s cílem jej pošpinit. „Ono se to vždycky opakuje v okamžiku, kdy jednáme s premiérem o prosazování našeho programu. Vždycky je nějaká kampaň. Samozřejmě předpokládám, že to policie prošetří,“ vysvětloval Okamura.

Na to reagoval v úterý Čižinský, který na celou „kauzu“ upozornil. „V souvislosti s mým včerejším tweetem ohledně e-mailu Tomia Okamury poslancům se musím omluvit. Jde o podvrh. Omlouvám se jak domnělému odesílateli, tak i Vám všem ostatním,“ uvedl starosta Prahy 7. 

Stejná nabídka jako tři roky zpátky

Pokud by Okamura skutečně e-mail rozeslal, jednal by v rozporu se Zákonem č. 480/2004 Sb. kvůli rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení ze služebního e-mailu, jak upozornil Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.

Okamura navíc v minulosti sushi v rámci svých politických aktivit skutečně propagoval. Udělal tak na facebookové stránce SPD. „Přijďte ochutnat nejlepší sushi v Praze za ceny srovnatelné v jiných restauracích!“ zní nabídka z roku 2016, která na síti dodnes visí.

Vánoční akce na sushi se na facebookové stránce SPD objevila i v roce 2015. Její znění je téměř totožné s e-mailem, který nyní přišel poslancům Okamurovým jménem. I proto šéf SPD tvrdí, že se stal terčem útoku – útočníci jen zneužili text jeho dřívější nabídky.

Video Babiš a Okamura v koši: Květiny od nich demonstranti na Národní třídě hned v sobotu časně ráno vyhodili. - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

tomik007 ( 20. listopadu 2018 19:32 )

Jen co opet nahmata stranickou pokladniczku - tak bude doma

joudajoudovy ( 20. listopadu 2018 13:50 )

a v cem ma okamura problem? to se zinyruje 1x za rok pozvat obcany zijici v bide, ktere jeho poslanci exekutori pripravili o strechu nad hlavou?...sorry, musi si prece dostvet vilku za 22milionu bez zarizeni a do garaze poridit luxusni farecko, nez ho jeho volici za svrzeni vlady odmeni darem hlasu babisovi :o)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud