Sushi na Štědrý den? Z mailu Okamury přišla nabídka na vánoční slevu. Podvrh, zuří šéf SPD

Autor: Mii - 
20. 11. 2018
12:35

„Co takhle tento rok ochutnat kromě lineckého a kapra trochu exotiky?“ Taková věta stojí v úvodu zprávy, která v pondělí přišla řadě poslanců z e-mailové adresy předsedy SPD Tomia Okamury. Šéf protiuprchlické strany v ní poslancům slibuje „poslaneckou slevu 25 %“ na japonské zboží z jeho obchodu, mimo jiné na sushi a hůlky. Na e-mail upozornil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, potvrdili jej i další poslanci. Okamura pro iRozhlas popřel, že by zprávu poslal a chystá trestní oznámení.

Zpráva, která poslancům přišla, se nese ve vánočním duchu. „Vánoce jsou svátky klidu, míru a křesťanských hodnot. Proto je dobré se na ně náležitě připravit, jako to dělávaly už naše prababičky,“ stojí v textu odeslaném z e-mailové adresy Tomia Okamury.

E-mail, ve kterém měl Tomio Okamura nabízet poslaneckou slevu na sushi.E-mail, ve kterém měl Tomio Okamura nabízet poslaneckou slevu na sushi. | reprofoto Twitter

„Nabízím vám proto skvělé japonské dárky – sushi set vše v jednom, jídelní sety, krásné hůlky na jídlo, jídelní krabičky pro Váš oběd či svačinu… a to se speciální poslaneckou slevou ve výši 25 %. Sleva je platná i pro řadové zaměstnance či pro Vaše přátele a blízké. Dovoluji si Vás tímto pozvat do svých prodejen Japa shop nebo do našeho e-shopu, kde si můžete pro své blízké nakoupit hezké vánoční dárky,“ pokračuje zpráva. Následuje adresa obchodu, kam se poslanci mohou vydat, pokud by nabídky chtěli využít.

Jako první text e-mailu zveřejnil v pondělí večer poslanec Jan Čižinský (zvolen za KDU-ČSL), který na svém Twitteru vyjádřil rozčarování z jeho obsahu. „Chtěl jsem to smazat jako spam. Pak jsem si ale všiml odesílatele…“ napsal někdejší kandidát na pražského primátora.

Necelou hodinu poté obdržení e-mailu hlásil i místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Tomio Okamura mi právě k Vánocům poslal nabídku na sushi s poslaneckou slevou 25 %. Co na to říct? Nevím,“ nechápal poslanec.

„A to je křesťanské?“ podivují se poslanci

Zpráva se rychle rozšířila a její obsah mnoho politiků velice zaujal. Většinou ale v negativním smyslu slova – převažovalo nepochopení, jak se sushi slučuje s českými Vánocemi, a proč poslanec rozesílá obchodní nabídku. „Vánoce v tradičním, křesťanském stylu. Se sushi setem od Tomio Okamury. No nekup to!“ glosoval e-mail poslanec František Kopřiva (Piráti).

Podobně reagovala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. „To takhle Tomio Okamura neustále říká, že musíme chránit křesťanskou civilizaci a své tradiční hodnoty a pak nám na Vánoce nabízí sushi se slevou,“ napsala na svůj Twitter.

Rýpnutí si neodpustil ani europoslanec Petr Ježek (za ANO). „Opravdu chceme kebab nebo sushi místo našeho tradičního trdelníku? A hůlku místo příboru? A dokonce v národním parlamentu? A zakázat na Vánoce kapra?“ parodoval politik rétoriku, která často na sociálních sítích zaznívá mezi voliči SPD.

Okamura: Je to kampaň

Sám Okamura, který společnost Japa Foods spoluvlastní, odmítá, že by e-maily rozesílal. „Pan doktor Přikryl, náš advokát, už bude podávat trestní oznámení, protože takový mail z mého e-mailu neexistuje. Nechal jsem to prověřit moji asistentku, protože do toho e-mailu já přístup nemám. Neznám hesla,“ reagoval šéf SPD pro iRozhlas.

E-mail podle něj vznikl s cílem jej pošpinit. „Ono se to vždycky opakuje v okamžiku, kdy jednáme s premiérem o prosazování našeho programu. Vždycky je nějaká kampaň. Samozřejmě předpokládám, že to policie prošetří,“ vysvětloval Okamura.

Na to reagoval v úterý Čižinský, který na celou „kauzu“ upozornil. „V souvislosti s mým včerejším tweetem ohledně e-mailu Tomia Okamury poslancům se musím omluvit. Jde o podvrh. Omlouvám se jak domnělému odesílateli, tak i Vám všem ostatním,“ uvedl starosta Prahy 7. 

Stejná nabídka jako tři roky zpátky

Pokud by Okamura skutečně e-mail rozeslal, jednal by v rozporu se Zákonem č. 480/2004 Sb. kvůli rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení ze služebního e-mailu, jak upozornil Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.

Okamura navíc v minulosti sushi v rámci svých politických aktivit skutečně propagoval. Udělal tak na facebookové stránce SPD. „Přijďte ochutnat nejlepší sushi v Praze za ceny srovnatelné v jiných restauracích!“ zní nabídka z roku 2016, která na síti dodnes visí.

Vánoční akce na sushi se na facebookové stránce SPD objevila i v roce 2015. Její znění je téměř totožné s e-mailem, který nyní přišel poslancům Okamurovým jménem. I proto šéf SPD tvrdí, že se stal terčem útoku – útočníci jen zneužili text jeho dřívější nabídky.

Video Babiš a Okamura v koši: Květiny od nich demonstranti na Národní třídě hned v sobotu časně ráno vyhodili. - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 20. listopadu 2018 19:32 )

Jen co opet nahmata stranickou pokladniczku - tak bude doma

joudajoudovy ( 20. listopadu 2018 13:50 )

a v cem ma okamura problem? to se zinyruje 1x za rok pozvat obcany zijici v bide, ktere jeho poslanci exekutori pripravili o strechu nad hlavou?...sorry, musi si prece dostvet vilku za 22milionu bez zarizeni a do garaze poridit luxusni farecko, nez ho jeho volici za svrzeni vlady odmeni darem hlasu babisovi :o)

Zobrazit celou diskusi
Další videa