Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Ať pomluva není trestným činem, navrhuje ČSSD. Čest člověka je chráněna dost, míní exministr

Autor: ČTK - 
6. listopadu 2018
16:27

Z trestního zákoníku by mohl zmizet čin pomluvy, za kterou hrozí v základní sazbě až roční vězení. Vyškrtnutí navrhli v novele poslanci vládní ČSSD Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Ochranu osobnosti podle nich dostatečně zajišťuje soukromé právo. Situace kolem pomluv se řešila ve Sněmovně naposledy v případě žádosti o vydání komunisty Zdeňka Ondráčka v jeho sporu s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.

Až roční trest odnětí svobody nyní hrozí za sdělení takového nepravdivého údaje o jiném člověku, který je „způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu“. Nejvýše dvouletou sazbu zákoník předpokládá u pomluvy šířené sdělovacími prostředky nebo na internetu.

Předkladatelé poukazují na to, že čest a dobrou pověst člověka chrání nový občanský zákoník. Oběť pomluvy se může v civilním sporu domáhat i přiměřené náhrady škody a nemajetkové újmy. „Takovou sankci lze považovat za přiměřenou a dostačující,“ napsali Chvojka a Veselý v důvodové zprávě.

Náhrada podle nich může mít i sankční charakter. „Trestný čin pomluvy je rovněž možné zneužít v politické diskusi či proti nezávislým médiím, novinářům,“ argumentují poslanci sociální demokracie pro jeho zrušení.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhli, aby nabyla účinnosti okamžitě vyhlášením ve sbírce. Policisté by trestní oznámení, kterých jsou podle předkladatelů desítky ročně, odkládali.

Ondráček vs. Horáček

Debata o trestnosti pomluvy se naposledy vedla ve Sněmovně v souvislosti s policejní žádostí o vydání Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na něho podal bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček kvůli Ondráčkovu rozhovoru pro server Eurozprávy.cz v polovině loňského prosince před prezidentskou volbou.

Ondráček v něm o Horáčkovi řekl, že „je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“. Horáček jakoukoli spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní popřel. Sněmovna nakonec Ondráčka ke stíhání nevydala. Mezi poslanci vedle dalších argumentů zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou.

marmat ( 6. listopadu 2018 17:18 )

Přidejte : taky závisti, nepřejícnosti, vlastních mindráků, neschopnosti, hlouposti, malosti a neúspěšnosti

marmat ( 6. listopadu 2018 17:16 )

Chráněna leda KARMOU.....to ví velmi dobře Sobotka, Chovanec, Zaorálek a celá ČSSD s TOP 09........Pomluvy a hon na premiéra Babiše jim "přinesl ovoce"!!! Pomluvy jeho a Faltýnka neznaly mezí !!!! Chvojka musel hodně skousnout při jednání o koalici.Jeho "SYMPATIE" s AB si můžeme najít/dohledat v archivech !!!!

blackhole1 ( 6. listopadu 2018 16:56 )

Pomlouva je většinou pravda řečená v návalu zlosti!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud