Ať pomluva není trestným činem, navrhuje ČSSD. Čest člověka je chráněna dost, míní exministr

6. 11. 2018
16:27

Z trestního zákoníku by mohl zmizet čin pomluvy, za kterou hrozí v základní sazbě až roční vězení. Vyškrtnutí navrhli v novele poslanci vládní ČSSD Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Ochranu osobnosti podle nich dostatečně zajišťuje soukromé právo. Situace kolem pomluv se řešila ve Sněmovně naposledy v případě žádosti o vydání komunisty Zdeňka Ondráčka v jeho sporu s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.

Až roční trest odnětí svobody nyní hrozí za sdělení takového nepravdivého údaje o jiném člověku, který je „způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu“. Nejvýše dvouletou sazbu zákoník předpokládá u pomluvy šířené sdělovacími prostředky nebo na internetu.

Předkladatelé poukazují na to, že čest a dobrou pověst člověka chrání nový občanský zákoník. Oběť pomluvy se může v civilním sporu domáhat i přiměřené náhrady škody a nemajetkové újmy. „Takovou sankci lze považovat za přiměřenou a dostačující,“ napsali Chvojka a Veselý v důvodové zprávě.

Náhrada podle nich může mít i sankční charakter. „Trestný čin pomluvy je rovněž možné zneužít v politické diskusi či proti nezávislým médiím, novinářům,“ argumentují poslanci sociální demokracie pro jeho zrušení.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhli, aby nabyla účinnosti okamžitě vyhlášením ve sbírce. Policisté by trestní oznámení, kterých jsou podle předkladatelů desítky ročně, odkládali.

Ondráček vs. Horáček

Debata o trestnosti pomluvy se naposledy vedla ve Sněmovně v souvislosti s policejní žádostí o vydání Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na něho podal bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček kvůli Ondráčkovu rozhovoru pro server Eurozprávy.cz v polovině loňského prosince před prezidentskou volbou.

Ondráček v něm o Horáčkovi řekl, že „je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“. Horáček jakoukoli spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní popřel. Sněmovna nakonec Ondráčka ke stíhání nevydala. Mezi poslanci vedle dalších argumentů zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou.

Video Imunitní výbor uvedl, že by Ondráčka kvůli pomluvám Horáčka nevydával. Poslanci pak člena KSČM skutečně nevydali - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

anonym01 ( 6. listopadu 2018 22:30 )

POMLUVA BY měla ZUSTAT trestným činem i v případě práskačství. Většinou se pomluv a práskačství dopouští LEVIČÁCI.

tomik007 ( 6. listopadu 2018 19:06 )

BOHUSZ - neni pomluva, nybrz tragedie

jentakjenkobIiha ( 6. listopadu 2018 17:42 )

V Případě Veksláčka je to pravda určitě.

marmat ( 6. listopadu 2018 17:18 )

Přidejte : taky závisti, nepřejícnosti, vlastních mindráků, neschopnosti, hlouposti, malosti a neúspěšnosti

marmat ( 6. listopadu 2018 17:16 )

Chráněna leda KARMOU.....to ví velmi dobře Sobotka, Chovanec, Zaorálek a celá ČSSD s TOP 09........Pomluvy a hon na premiéra Babiše jim "přinesl ovoce"!!! Pomluvy jeho a Faltýnka neznaly mezí !!!! Chvojka musel hodně skousnout při jednání o koalici.Jeho "SYMPATIE" s AB si můžeme najít/dohledat v archivech !!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa