
Ať pomluva není trestným činem, navrhuje ČSSD. Čest člověka je chráněna dost, míní exministr

Z trestního zákoníku by mohl zmizet čin pomluvy, za kterou hrozí v základní sazbě až roční vězení. Vyškrtnutí navrhli v novele poslanci vládní ČSSD Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Ochranu osobnosti podle nich dostatečně zajišťuje soukromé právo. Situace kolem pomluv se řešila ve Sněmovně naposledy v případě žádosti o vydání komunisty Zdeňka Ondráčka v jeho sporu s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.
Až roční trest odnětí svobody nyní hrozí za sdělení takového nepravdivého údaje o jiném člověku, který je „způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu“. Nejvýše dvouletou sazbu zákoník předpokládá u pomluvy šířené sdělovacími prostředky nebo na internetu.
Předkladatelé poukazují na to, že čest a dobrou pověst člověka chrání nový občanský zákoník. Oběť pomluvy se může v civilním sporu domáhat i přiměřené náhrady škody a nemajetkové újmy. „Takovou sankci lze považovat za přiměřenou a dostačující,“ napsali Chvojka a Veselý v důvodové zprávě.
Náhrada podle nich může mít i sankční charakter. „Trestný čin pomluvy je rovněž možné zneužít v politické diskusi či proti nezávislým médiím, novinářům,“ argumentují poslanci sociální demokracie pro jeho zrušení.
Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhli, aby nabyla účinnosti okamžitě vyhlášením ve sbírce. Policisté by trestní oznámení, kterých jsou podle předkladatelů desítky ročně, odkládali.
Ondráček vs. Horáček
Debata o trestnosti pomluvy se naposledy vedla ve Sněmovně v souvislosti s policejní žádostí o vydání Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na něho podal bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček kvůli Ondráčkovu rozhovoru pro server Eurozprávy.cz v polovině loňského prosince před prezidentskou volbou.
Ondráček v něm o Horáčkovi řekl, že „je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“. Horáček jakoukoli spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní popřel. Sněmovna nakonec Ondráčka ke stíhání nevydala. Mezi poslanci vedle dalších argumentů zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou.
Přidejte : taky závisti, nepřejícnosti, vlastních mindráků, neschopnosti, hlouposti, malosti a neúspěšnosti