„Odjebaj ho.“ Za odvoláním Němečka vidí politici Babišovu mstu, ten nařčení odmítá

Autor: ČTK, jmik - 
9. 2. 2018
17:00

Za osobní mstu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) i prvek jeho vyjednávací taktiky pro skládání druhé vlády mají odvolání ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD) zástupci sněmovní opozice. Většina soudí, že ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na podobný krok mandát má, bez důvěry Sněmovny by ale měl postupovat uvážlivě, a ne v rozporu s dobrými mravy.

Okamurovi odvolání Němečka nevadí

Z oslovených politiků postup nekritizoval pouze šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Ministři v demisi by neměli dělat nevratné zásadní kroky, ale odvolat v případě nutnosti ředitele není nijak zásadní ani nevratné,“ uvedl Okamura.

Osobní msta nebo nátlak na ČSSD

„Ministr může odvolat ředitele kdykoli. Ovšem při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka je za odvoláním Němečka čistě pragmatický tlak Andreje Babiše, jak donutit ČSSD ke vstupu do vlády. „Vyhání socany z teplých místeček, aby se zvýšila podpora mezi členy k vládnímu angažmá. Špinavá politika jako vždy,“ myslí si.

Je to proti dobrým mravům

Podle Němečkova stranického kolegy Lubomíra Zaorálka je současná vláda naprosto neregulérní. „Ministři nemají mandát k ničemu než k údržbě a měli by se zdržet jakýchkoli podobných kroků,“ sdělil. Zdrženlivost a uvážlivost by očekával od Vojtěcha také šéf sněmovního klubu sociálních demokratů Jan Chvojka.

„I vláda bez důvěry a v demisi má na to bohužel pravomoc, neslučuje se to ale s dobrými mravy – ministr bez důvěry by takové kroky dělat neměl,“ uvedl předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Mandát k odvolání osob v Němečkově postavení by měl mít ministr podle místopředsedy KSČM Richarda Dolejše jedině v případě závažných pochybení a nebezpečí z prodlení. „Obecně by měl být ministr v demisi uvážlivý v takových rozhodnutích,“ míní.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska Vojtěch plnil zadání Babiše. „Andrej Adamovi hovoril: Odjebaj ho... To je pro pana ministra důvod dostatečný,“ uvedl na Twitteru.

Babiš s Němečkem měli jako ministři minulé vlády mezi sebou velmi vyostřené vztahy, které musela řešit i koaliční rada. Babiš jako ministr financí Němečka kritizoval za špatné hospodaření resortu i za jeho předchozí působení v ostravské nemocnici. Dnes se Babiš za Vojtěcha postavil a připomenul, že kvůli Němečkovým nákupům v minulosti podal trestní oznámení.

 

Doporučujeme
zdenek43 ( 9. února 2018 23:38 )

mstivost SOUDRUHU - - - soudruha-StBaka Andreje B A B I S E je uplne stejna jako u soudruha-pritele Milose Z E M A N A - - - tiiiiiiii, co stanou NEPRATELI - - tak TO??? maji spocitane??? + + + 5.2015-Andrej Babiš to nechápe, odrážel kritiku ministra financí v ČT Němeček..........Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a jeho předchůdce ve funkci Leoš Heger (TOP 09) v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize svorně spustili kanonádu proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Došlo na otázku zvýšení efektivity českého zdravotnictví, navýšení plateb za státní pojištěnce, zvýšení platů lékařů, ale také na zvýšení efektivity vzdělávání............Problém představuje především ministr financí a majitel Agrofertu se svými obchodními, mediálními a politickými zájmy.............„Když si vezmeme, kolik dáváme do zdravotnictví jako země, tak máme zdravotnictví levné a efektivní... Andrej Babiš to nechápe,“ poznamenal Němeček. Slova ministra financí už představují určitý kolorit a voliči už tomu prý nevěnují takovou pozornost. Jasně také řekl, že jeho resort dosáhl úspor, a to např. u Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kde šlo dokonce o dvě miliardy. „Já se ptám, kdo dokázal uspořit dvě miliardy,“ položil řečnickou otázku Němeček. Heger v tomto Němečka podpořil. „Pan Babiš nerozumí tomu, že tu máme nějakou solidaritu, že chudí platí méně a tak podobně. Ty příčiny netransparence, které on říká, ty jsou směšné. Nějaké centrální nákupy to nevyřeší,“ uvedl exministr. Aby se ale nezdálo, že s Němečkem jen ve všem souhlasí, kritizoval ho za personální politiku. Po této stránce je prý odvětví potichu devastováno a nikdo na to moc neupozorňuje. ....Podle Němečka je české zdravotnictví na dobré úrovni, jen lékaři a zdravotní sestry už odmítají tuto kvalitní péči dotovat skrze své relativně nízké platy. To se tedy musí změnit, ale ne tím, že by se některé agendy převedly ze zdravotnictví na finance, jak to navrhují někteří poslanci ANO....

zdenek43 ( 9. února 2018 23:31 )

ale..... je to dokolaaaaaa - - kdyz nastoupi nova ????? sila?? tak okamzite LIKVIDUJE tyyyyyyy, kteri nelezli dostatecne do ritniho otvoru prave tomu??, ktery jeeee?? v y m e n u j e . . . . . . . . ++ MUDr. Svatopluk Němeček, MBA - od ledna 2014 do listopadu 2016 ministr zdravotnictví ČR .... Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej B a b i š - 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí. // Dne 13. ledna 2014 podepsaly strany ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL konečnou podobu koaliční smlouvy, která vymezuje prioritní programové oblasti vlády.// ++

marmat ( 9. února 2018 23:00 )

PIRÁTI PODLE KALOUSKA....FARSKÝ PODLE KALOUSKA...KALOUSEK PODLE VZTEKU.....

marmat ( 9. února 2018 22:57 )

Z ČLÁNKU A TITULKU :Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska Vojtěch plnil zadání Babiše. „Andrej Adamovi hovoril: Odjebaj ho... = SOBOTKŮV PŘEVZATÝ "VODVAZ"

marmat ( 9. února 2018 18:36 )

Vidíte ovšem urputnost chobotnice??? Je to za skoro 30 let sakra propletenec kšeftů, úsluh, propracovaných vazeb

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud