Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Babiš se myšlenky na menšinovou vládu nevzdává. Podpora SPD je prý „plán B“

Autor: Mii - 
8. února 2018
13:43

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se bude i během druhého pokusu o sestavení vlády snažit o menšinovou vládu, která by měla podporu napříč Sněmovnou. Spolupráce s SPD je možná, ale nechce na ni spoléhat. Radši by jednal s tradičními demokratickými stranami, ty jej ale odmítají. Babiš to řekl v rozhovoru pro čtvrteční Právo. Premiéra čeká ve čtvrtek večeře s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým bude mimo jiné řešit harmonogram jednání o sestavování vlády.

Menšinová vláda s širokou podporou napříč Sněmovnou. To je cíl, kterého by Babiš během druhého pokusu o vládnoucí sestavu chtěl docílit. Komplikuje mu to ale fakt, že tradiční demokratické strany s ním jednat nechtějí. „ODS tvrdí, že její voliči ve vládě s ANO být nechtějí, a ty ostatní partaje zase nechtějí Babiše,“ postěžoval si premiér pro Právo.

Spolupráci s ANO z tradičních stran jako jediná nevyloučila sociální demokracie. U ní ale není jasné, jakým směrem se bude ubírat – to určí až sjezd, konající se 18. února v Hradci Králové. Babiš vyčkává, co z něj vzejde a jak bude budoucí vedení strany nakloněno s ANO vyjednávat.

Podpora SPD podle Babiše není preferovanou variantou. Vnímá ji jako „plán B“, pokud nevyjde varianta s ČSSD a KSČM. Se stranou Tomia Okamury má ANO několik zásadních rozporů, například o podobě zákona o obecném referendu, kdy SPD by rádo umožnilo hlasování o vystoupení z EU a NATO, ale ANO ne.

Premiér nicméně připomíná, že je brzy a závěry zatím nelze dělat. „Jednáme se všemi stranami, které s námi jednat chtějí. Když to vezmu, tak jednání s KSČM s SPD jsou teprve na začátku,“ řekl Babiš.

Teorii podporuje politolog

Že by Babiš mohl vládnout společně s KSČM a ČSSD, připouští jako reálnou možnost i politolog Jan Kubáček. Podle něj bude Okamurovi opozice vyhovovat, protože i z ní může prosazovat svůj program.

„Paradoxně to Okamurovi vyhovuje, pro něj je výhodnější být v opozici, protože má hodně protestně naložené voliče, kteří, kdyby vstoupil do vlády a ‚nic moc se nedělo‘, tak by byli zklamaní, a buď by se stali pasivními, nebo by se začali vracet ke stranám, odkud odešli,“ řekl Kubáček Blesk Zprávám.

S Okamurou jednala Válková

Exministryně spravedlnosti Helena Válková dnes přitom ve Sněmovně vystoupila po jednání ANO a SPD. „Myslím si, že je to trošku nestandardní zájem médií o informaci z průběhu velmi, velmi pracovních jednání, kdy jsme na samém počátku,“ podotkla Válková.

„Hnutí ANO má velký zájem na tom, aby některé ústavní změny prošly - v tomto ohledu si myslím, že je to třeba znovu a jasně deklarovat. A nezáleží nám tak moc na tom, s kým v tom budeme spolupracovat, ale spíše na obsahu těch změn,“ uvedla Válková.

S Okamurou dnes diskutovali otázku přímé volby starostů a hejtmanů. „Za nás za hnutí ANO můžu říci, že já se setkávám s kladným zájmem, podporou a odezvou našich starostů a zejména dalších poslanců a poslankyň, kteří říkají, že taková změna je účelná a dobrá a abychom na ní pracovali,“ říká Valková.

Babiš povečeří se Zemanem

Nová vláda bude také tématem čtvrteční schůzky Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu s premiérem povečeří a bude od něj chtít vědět harmonogram celého vyjednávání o sestavování vlády. Babiš zas očekává, že se dozví, kolik na to má času.

Video  Předčasné volby? Babiš vede nezodpovědné řeči, říká Fiala z ODS  - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Politici se naposledy viděli před dvěma týdny, kdy Zeman Babiše pověřil druhým sestavováním vlády. „Neviděli jsme se de facto od chvíle, kdy jsem dostal pověření k tzv. druhému pokusu. Určitě tak probereme celkově situaci,“ řekl.

Vedle toho bude Babiš se Zemanem mluvit o aktuálních tématech, výhledu do blízké budoucnosti a zahraniční politice. „Jak to vnímá, jak si to představuje. Já se chci soustředit na evropskou agendu. Je důležité, abychom to nějak koordinovali,“ konstatoval premiér.

marmat ( 9. února 2018 12:46 )

A dnešní dopolední tiskovky "TRPASLÍKŮ PS"....to bylo fakt politické DNO a kontrast s hnutím ANO - kdyby si tuhle grotesku Babiš objednal, nemohla by vyznít "HŮŘE A NERADOSTNĚJI" pro její aktéry

marmat ( 9. února 2018 12:39 )

ZDE TO JE -PECKA...ARCHIV ČT 24,ČTVRTEK 8.2.2018-22.00 Babiš válcuje redakci http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/218411000370208/video/599371

marmat ( 9. února 2018 12:21 )

Včera měl Babiš na TVRDĚ tendenčním pódiu ČT 24 ve 22.OO hod. báječný a dlouhý vstup. Klidný, nabitý konkrétními výsledky, postupy, podněty, přehledem politické situace...I když se z něj pan redaktor snažil momenty až zběsile udělat rohožku, premiéra nevykolejil a vypadal vedle něj jak velmi zoufalý a velmi nešťastný a marně nastartovaný jorkšírský teriér Najděte si v archivu!!!

marmat ( 9. února 2018 12:11 )

OK cezare...Díky ! Nereaguji už NIKDY na ty zdenekk Family + company, ale včera se nebylo už absolutně KOHO/čeho chytit...Díky za tvé podané stéblo

cezar8 ( 9. února 2018 10:29 )

zdendo, co tam máš dál? Něco nového by nebylo, já ty výsledky vidím zřetelně, ale když je někdo vidět nechce, pak je to problém že?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud