Hampl, Kubera nebo Horník? O šéfovi Senátu může rozhodnout „divoký rozstřel“

Autor: peb, ČTK - 
4. 11. 2018
17:40

Budoucí předseda Senátu by mohl být letos poprvé volen bez dohody senátorských klubů. Početně nejsilnější frakce ODS, STAN a lidovci zatím trvají na svých kandidátech. Tedy na Jaroslavu Kuberovi, Janu Horníkovi a Václavu Hamplovi. Starostům vadí, že ODS vyjednávala i s ČSSD a ANO. Další kolo vyjednávání se má uskutečnit v úterý, uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda hnutí Starostů Petr Gazdík.

„Vypadá to, že to v Senátu bude poprvé takový divoký rozstřel, pokud se naše dvě strany nedohodnou,“ uvedl Gazdík k jednání s ODS. Kluby ODS a STAN mají po 18 členech, v lidoveckém klubu je 15 z celkového počtu 81 senátorů. Gazdík si posteskl nad tím, že ODS nabízí senátní posty sociálním demokratům a členům klubu ANO, kteří přislíbili podporu Kuberovi. ANO má sedm senátorů, ČSSD 13. „Je možné že budeme tahat za slabší konec,“ připustil Gazdík.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že občanští demokraté preferují dohodu nejen o vedení Senátu, ale také o jeho celkovém povolebním uspořádání. Slíbil, že ODS neporuší princip poměrného zastoupení. „Nebudeme se bránit, když někdo deklaruje podporu Jaroslavu Kuberovi,“ uvedl Fiala k počínání ANO.

Nový Senát se sejde poprvé 14. listopadu

Fiala odmítl názor, že by dlouholetý teplický primátor Kubera nebyl dostatečnou protiváhou Hradu. Za důstojného protikandidáta v tomto směru označil Gazdík starostu Božího Daru Horníka. Připustil, že velmi dobrým kandidátem by byl i šéf senátního evropského výboru a někdejší rektor Karlovy univerzity Hampl z klubu KDU-ČSL, který by se mohl opřít i o hlasy šestičlenného Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21. 

Kluby mají na dohodu čas do 14. listopadu, kdy začne první schůze Senátu v povolebním období. Na ní mají členové horní komory zvolit nové vedení horní komory a rozhodnout o obsazení dalších funkcí v Senátu.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
krista2018 ( 4. listopadu 2018 18:21 )

zrušit a basta

Nezadat ( 4. listopadu 2018 18:07 )

Kubera je jediný rovný chlap z ODS a senátorů a proto nemá šanci.Být férovej se ve vrcholové politice nenosí a je vlastně silně nežádoucí.

zada ( 4. listopadu 2018 17:54 )

ODS nemusím, ale Kubera by byl nejlepší.... , majásné vyhraněné názory a není to žáný "zpolitizovaný" blb. Je čitelný, narozdíl od těch dalších!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa