Petříček v Šanghaji ocenil pomoc českým Židům za války. Pomohl si uprchlíkem

Autor: ČTK, nkov - 
4. listopadu 2018
09:55

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se v neděli v Šanghaji zúčastnil slavnostního odhalení plakety připomínající pomoc Číny českým Židům, kteří prchali před nacismem. V Šanghajském muzeu židovských uprchlíků připomněl příběh uprchlíka Josefa Schulhofa. V souvislosti s tím ocenil, že Evropa od konce druhé světové války zažívá období míru, demokracie a respektu k lidským právům.

Na Schulhofově osudu Petříček ilustroval, jak rozdílné období dnes Evropa zažívá. „Neměli bychom to brát jako automatické,“ konstatoval ministr. Šanghaj si podle něj zaslouží poděkování za to, že uprchlíky přijala.

Šanghajské muzeum židovských uprchlíků obsahuje expozici o životech Židů, kteří byli nuceni opustit Evropu kvůli blížícímu se holokaustu a rozhodli se za své útočiště vybrat právě Šanghaj. Muzeum se nachází v bývalé synagoze ve čtvrti Chung-kchou, která je známá především tím, že od roku 1943 zde byli nuceni žít Židé, kteří se do Šanghaje přistěhovali po roce 1937. Díky tomu se jí začalo přezdívat šanghajské ghetto.

Ministr zkusí zmínit lidská práva v Číně

Petříček je s dalšími třemi ministry součástí delegace prezidenta Miloše Zemana, která v neděli přicestovala do Číny. Zemanův program začíná večerní recepcí pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, v pondělí zahrnuje i jejich bilaterální jednání.

Petříček po nástupu do funkce zdůraznil, že v oblasti diplomacie chce klást důraz na lidská práva, téma podle něj musí být i součástí dialogu s Pekingem. V pondělí se pravděpodobně sejde se svým čínským protějškem Wang I, kde by chtěl otázku lidských práv také zmínit.

Video Petřiček splní Zemanovu a Babišovu podmínku jen částečně. Pocheho se úplně nezbaví. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Další videa
Články odjinud