„Nebuďme papežštější než papež.“ Vondráček hájil svou cestu do Ruska

24. 10. 2018
21:35

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) před poslanci řekl, že jeho cesta do Ruska je spojena s více fámami, než je zdrávo. Program návštěvy byl podle něho vyvážený. Vondráček se v Rusku setkal i s politiky ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojených států, což stejně jako některá jeho vyjádření v ruských médiích vzbudilo kritiku.

„Nerealizoval jsem žádné schůzky se zástupci atomové lobby. Cesta je spojena s více fámami, než je zdrávo,“ zdůraznil Vondráček. Podotkl také, že jeho vystupování v Rusku nevyvolalo námitky žádného z českých spojenců.

Kritika od některých politiků nebo komentátorů vychází podle předsedy Sněmovny z neznalosti, případně nekompetentnosti, a je, jak uvedl, zarážející i urážející. V souvislosti s výtkami, že údajně vystupoval poníženě, Vondráček podotkl, že některé skupiny by byly spokojeny jen v případě, pokud by Rusku vyhlásil válku.

Zopakoval, že sankční seznam zamezuje lidem, kteří na nich jsou, vstup do zemí EU. Západ je vydal kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Figurují na nich i předsedové obou ruských parlamentních komor Vjačeslav Volodin a Valentina Matvijenková, s nimiž Vondráček jednal. „Kdyby Evropská rada chtěla dát tyto osoby do klatby, tak by to tam jistě uvedla,“ řekl Vondráček. Česko podle něho ubližuje samo sobě, když se snaží být papežštější než papež.

Poměrně obsáhle Vondráček popsal přípravu cesty do Ruska a vyjmenoval i západní politiky, kteří Rusko rovněž navštívili. „Nesnažme se vyvolat dojem, že je Ruská federace izolovaná,“ dodal.

Sněmovna: Cesta byla v pořádku

Vondráčkovu návštěvu Ruska i jeho jednání s Volodinem a Matvijenkovou uvítal prezident Miloš Zeman. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se po ní do Ruska s předsedou Sněmovny dohodl na lepší koordinaci zahraničních cest.

Sněmovna nakonec schválila konstatování, že Vondráčkova návštěva Ruska byla v souladu s českými zájmy a s koncepcí české zahraniční politiky. A to díky hlasům ANO, SPD, KSČM, poloviny přítomných poslanců ČSSD a Klause mladšího.

satanas ( 25. října 2018 11:05 )

Pritom sam Trump prohlasil ze nejvetsim nepritelem USA je EVropska Unie! TO jen tak pro zasmani...

dajanca ( 25. října 2018 01:02 )

Každý z poslanců a senátorů včetně členů vlády by měl napsat podrobnou zprávu ze služební cesty, jak to dělají běžní zaměstnanci. Někteří z poslanců uváděli příklad nějaké političky ze západu, která jednala v Rusku a podala podrobnou zprávu, že jednala i s opozicí. Vondráček to neudělal, takže proto ho podusili na schůzi. Psát se bude jen z cest v Rusku, ale z exotických destinací se nedozvíme, co tam naši politici projednávali.

gabreta ( 24. října 2018 23:13 )

Nebude trvat dlouho a mladýho Klause z ODS vyloučí!!

marmat ( 24. října 2018 20:59 )

Napřed cestu odsouhlasej a obratem vymejšlej útok...co je TO za "lidi"???

marmat ( 24. října 2018 20:57 )

Kdyby byl Vondráček z jiné strany, tak je klid....Jsou všichni Babišem a ANO tak zoufale posrdlí, že jen REJOU, REJOU A REJOU Nestačí jim akceptovat fakta a rozumné postupy....rejou a rejou

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa