Hádky o rozpočet: Babiš se kasal, Kalouska čílí rozhazování, Fiala šil do komunistů

24. 10. 2018
18:55

Sněmovna ve středu hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o jeho příjmy, výdaje a schodek, který má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout z 50 na 40 miliard korun. Poslanci už nyní tyto parametry měnit nemůžou, v dalším kole projednávání už můžou navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Návrh rozpočtu kritizovala opozice, podle ní by měl být vyrovnaný.

Pro rozpočet hlasovalo 101 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Zapotřebí bylo 93 hlasů. Ostatní přítomní poslanci hlasovali proti schválení základních rozměrů rozpočtu. Sněmovna předtím zamítla tři návrhy na vrácení rozpočtu vládě k přepracování. Návrh rozpočtu nyní dostanou k projednání sněmovní výbory.

Kalouskovi vadila rozhazovačnost

K návrhu rozpočtu měla ve středu silné námitky opozice. „Je to rozpočet přerozdělovací a protireformní,“ komentoval jej předseda poslaneckého klubu TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. „Ve své rozhazovačnosti je ten rozpočet potenciálně asociální,“ poznamenal ke zvýšení starobních důchodů s tím, že stát na ně v letech ekonomického poklesu nebude muset mít dost peněz.

Meziroční nárůst výdajů rozpočtu o 140,9 miliardy korun je podle Kalouska poměrně raketový nárůst, většina z nich míří do spotřeby. Výdaje na investice ve výši 122 miliard korun sice meziročně mají zvýšit o 32 miliard korun. V poměru k celkovým výdajům ale budou nižší než za ekonomické krize v roce 2012, upozornil Kalousek. Navrhl tento poměr vyrovnat a na investice dát nejméně 150 miliard korun.

Babiš: Budeme investovat

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že návrh rozpočtu je dobrý, přináší rekordní investice na potřebné projekty i víc peněz na důchody. Návrh počítá se schodkem 40 miliard korun.

Babiš se celého středečního projednávání rozpočtu nezúčastnil, protože odletěl na pracovní návštěvu Británie, kde se kromě jiného setkal s premiérkou Theresou Mayovou. Babiš k poslancům promluvil po vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který sice rozpočet podpořil, ale vyjádřil některé výtky ohledně plýtvání. Kritizoval například výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energií.

Babiš řekl, že vláda se to snaží řešit, poznamenal však, že jde o složitý problém, protože závazky státu vyplývají ze zákona. Rezervy podle něj určitě jsou a věří, že se je ministři jeho vlády pokusí řešit. Připomněl například snahu snižovat počet úředníků.

Prezident Zeman kromě jiného vyjádřil nesouhlas s myšlenkou, že plánovaný deficit není tak důležitý jako skutečný schodek. Babiš však zopakoval, že důležitý je výsledek rozpočtu. Uvedl, že je velice složité naplánovat tok evropských peněz. Kdyby vláda plánovala odděleně evropské a české peníze, plánovala by podle něj velice přesně.

„(Rozpočet) předpokládá, že zadlužení země neporoste, že budeme investovat do potřebných projektů a důležitých priorit, jako je školství, zdravotnictví, životní úroveň seniorů, vědy a výzkumu a dalších oblastí, kde se to České republice v budoucnosti vrátí,“ popsal Babiš. „Rekordně zvyšujeme životní úroveň, rekordně investujeme,“ podotkla ministryně Schillerová. 

Fiala šil do komunistů

Objevily se však i narážky na to, že rozpočet ve Sněmovně hájili zástupci KSČM. Upozornil na to mj. šéf ODS Petr Fiala. „Všimněte si, jak komunisté hájí rozpočet ve Sněmovně. Více než zástupci ČSSD. A pak že KSČM není vládní stranou,“ napsal na Twitteru.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že vrácení rozpočtu vládě k úpravám by byla jen ztráta času. Podle něj rozpočet zvýší koupěschopnost obyvatel. „Bez její podpory nebudeme schopni narovnat vztah mezi evropskými cenami v České republice a mzdovým vývojem, který je dlouhodobě zanedbávám,“ řekl. Rozpočet podle něho vychází z nynějších možností české ekonomiky.

Fiala naopak ve Sněmovně prohlásil, že současná vláda není vládou pro všechny, a ani státní rozpočet není připravený tak, aby z ekonomického růstu měli prospěch všichni občané. Uváděl mimo jiné, že vláda počítá s nárůstem příjmů státních zaměstnanců, ale už nepočítá s nárůstem příjmů u zaměstnanců v soukromém sektoru, protože neplánuje snížení daní nebo odvodů.

Hlavní problém rozpočtu je podle Fialy v nedostatku ambice, chybí v něm plány, vize a jejich realizace. Jak také řekl, není žádný důvod, aby se vybíraly nesmyslně vysoké daně, protože by bylo lepší, kdyby lidé mohli své peníze investovat sami. Rozpočet neodráží možnosti ekonomického růstu, nezvyšuje konkurenceschopnost ČR jako celku a nevytváří příležitosti pro lepší život, uvedl. Dodal, že proto ho ODS nemůže podpořit.

Piráti navrhli snížit výdaje

Do hádek o rozpočet se však zapojili i další. Piráti ústy Mikuláše Ferjenčíka navrhli snížit výdaje státu o 23,7 miliardy korun, což je prý rozdíl mezi červnovou a srpnovou verzí návrhu rozpočtu. Piráti navíc doporučí úspory ve výši deseti miliard korun.

„Tento rozpočet není podle KDU-ČSL dobře připraven a budeme podporovat jeho vrácení zpět,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vládu částečně pochválil za výši výdajů na vědu výzkum. V tomto směru však podle něj měl být rozpočet daleko ctižádostivější.

Deficitní rozpočet v době ekonomického růstu je „zapomnění budoucnosti“, uvedla poslankyně Věra Kovářová za klub STAN. „V zadlužené zemi naše děti chtít nechtějí, a dokonce jim nebudou ani zářit oči,“ uvedla v narážce na jeden z předvolebních výroků předsedy vlády Babiše.

marmat ( 24. října 2018 20:02 )

No to musí být pro Vás šílený, když vidíte, že miliardář dělá MNOHO pro důchodce....

marmat ( 24. října 2018 19:58 )

POSEDLOST BABIŠEM KALOUSKA ZNIČÍ !!!

marmat ( 24. října 2018 19:56 )

Kalousek od chvíle, co ho vystřídal na Minustrerstvu financí, je jíém 100% posedlý! Ani varování karmy v zánětu pobřišnice ho NEZASTAVILO !!! Dokud bude žít, bude snít svůj ubohý sen o pomstě !!!

marmat ( 24. října 2018 19:51 )

Redakce si KDOVÍ-PROČ PĚSTUJE (PLATÍ???!") BEZMEZNÉHO HŇIUPA ZDENEKK A SPOL. jeho nicků!!!

marmat ( 24. října 2018 19:49 )

až vyrosteš...možná pochopíš...ASPOŇ NĚCO !????

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa