Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Vondráček bude vysvětlovat návštěvu v Rusku. Byla to potupa, tvrdí Piráti

Autor: ČTK, AKu - 
22. října 2018
12:09

Předseda Sněmovny Radek Vondráček v pondělí uvedl, že bude rád za sněmovní debatu o své cestě do Ruska. Některé výtky, zejména ze strany Pirátů, kteří chtějí debatu o Vondráčkově cestě do Ruska zařadit na nejbližší schůzi dolní komory, ho urážejí, řekl. Vondráček byl v Rusku v čele delegace zdravotnického výboru a jednal i s politiky, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států.

 „Jsem první český politik, který v Moskvě přímo svému ruskému protějšku řekl, že jsme jasně na straně svých spojenců a že potřebujeme být čitelní pro své spojence, že máme problémy s kauzou Skripal (agent otrávený ve Velké Británii Sergej Skripal), že máme problémy s Ukrajinou,“ řekl v pondělí novinářům Vondráček. Právě kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu západ sankční seznamy vydal. Jsou na nich i předsedové obou ruských parlamentních komor Vjačeslav Volodin a Valentina Matvijenková, s nimiž  Vondráček jednal.

Kritikům předseda Sněmovny vzkázal, že nevědí, co se projednávalo. „Argumentů mám spoustu,“ podotkl. Poukázal na to, že žádné jeho jednání nebylo separátní, všech se účastnili členové české delegace ze zdravotnického výboru. Čeští a ruští politici spolu nemusí souhlasit, ale je důležité vést na určité úrovni politický dialog, dodal.

Vondráček soudí, že Česko po třech desetiletích od pádu socialismu už může konečně mít vlastní sebevědomou zahraniční politiku. „Jestliže tam (v Rusku) může jednat Rakušan, Němec, Francouz, Nizozemec, jak si mám odůvodnit, že Čech nemůže?“ tázal se řečnicky.

Pirátský poslanec Jan Lipavský, který chce zařazení bodu na schůzi Sněmovny iniciovat, označil minulý týden Vondráčkovu cestu do Ruska za „jakýsi vrchol jeho nekompetentního jednání“, v Rusku se podle něho zesměšnil. „Já vlastně považuji za potupu, co udělal České republice,“ řekl Lipavský. Piráti mluví o poníženosti a o vazalství a poukazují také na to, že Vondráček s sebou nevzal české novináře a většina informací o jeho cestě pochází jen z ruských médií.

Naopak premiér Andrej Babiš (ANO) se o víkendu předsedy Sněmovny zastal. „Celá iniciativa vznikla kvůli stížnosti českých občanů, že nemají adekvátní zdravotní péči v Rusku,“ řekl v neděli v České televizi Babiš. Předseda vlády zdůraznil, že Česko stojí za tím, že ruská okupace ukrajinského Krymu je nepřijatelná a že unijní sankce platí. S Ruskem je ale podle něho nutné komunikovat a Vondráček reprezentoval Česko podle něho skvěle.

Schůze Sněmovny začíná v úterý odpoledne. Piráti debatu o Vondráčkově cestě do Ruska na program zřejmě prosadí.

1912 ( 23. října 2018 05:43 )

europa je až po Ural vy magoři a zločinecká USA má zájem okupovat celý svět !! Nemá co zde dělat tak jako jinde !!

bawir ( 22. října 2018 20:56 )

Leč Babiš jim fandí. Zkouší jím lézt strachy do zadku.

bawir ( 22. října 2018 20:54 )

Čum na pořad ke 100 let stará zaostalá vraždo, pak píšeš kraviny.

marmat ( 22. října 2018 18:44 )

murQ/zdenkku:ok...už máte OP ???

marmat ( 22. října 2018 18:36 )

xxxx678: To, že je to největší "bourák" v PS je zřejmé, ovšem nepije- to máte zmatlaný s guru Pirátů-Kalouskem. Jistě víte, že na drogy se už nepije !!! Stačí na 100%.

Zobrazit celou diskusi
Další videa