Poche končí v Bruselu a ČSSD hledá lídra. Zaorálek: Já to nebudu

Autor: Jakub Veinlich - 
21. října 2018
06:00

Na ČSSD se po prohraných volbách do zastupitelstev měst a obcí a třetiny Senátu valí další problém. V době, kdy si straníci vyříkávali volební propadák na zasedání ústředního výkonného výboru v Hradci Králové, se ukázalo, že bude mít problém se sestavováním kandidátky pro volby do evropského parlamentu. Podle informací Blesk Zpráv se předseda strany Jan Hamáček chystá oslovit ke kandidatuře z prvního místa Lubomíra Zaorálka. Jenže bývalý ministr zahraničí tuto nabídku odmítne.

Sotva si ČSSD olízala rány z volebního propadáku, čeká ji, stejně jako ostatní strany, další sestavování kandidátek. Tentokrát pro volby do Evropského parlamentu. Zatímco lidovci s téměř ročním předstihem už své kandidáty představili, v ostatních stranách na sestavování kandidátek teprve pracují. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček se podle informací Blesk Zpráv chystá s nabídkou být lídrem voleb oslovit Lubomíra Zaorálka.

„Moc se mi dnes nechce odcházet z toho bojiště tady v České republice,“ řekl Blesk Zprávám Zaorálek. Bývalý ministr zahraničí prý cítí, že by mohl být ČSSD prospěšný a pomoct jí zpět nahoru tady v Česku a v Poslanecké sněmovně.

„Jít do Evropy, to je věc, která mě zajímá, ale byl bych tam rád, kdybych měl za sebou politickou stranu a sílu, ale jako jeden poslanec tam nezmůžu nic. Konsolidovaná sociální demokracie je předpoklad pro to, abychom mohli někdy dělat i nějakou evropskou politiku,“ naráží Zaorálek na to, že i po evropských volbách nebude v Evropském parlamentu nejspíš sedět moc zástupců ČSSD.

V roce 2014 přitom sociální demokraté získali ve volbách do Evropského parlamentu 14,17% hlasů a mají tak střídavě v Bruselu a ve Štrasburku 4 europoslance. „Když nemáte zameteno na dvorku, tak uvnitř neuděláte nic,“ glosuje situaci v ČSSD a zároveň šanci na úspěch ve volbách Zaorálek.

Roli lídra si přitom bývalý ministr a místopředseda sociálních demokratů už jednou vyzkoušel. Loni na podzim vedl potápějící se stranu po odchodu Bohuslava Sobotky jako celostátní tvář ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Teď o této nabídce podle svých slov ale zatím jen slyšel. Jakou odpověď předsedovi Hamáčkovi, posílenému po sobotním hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD novou silnou důvěrou, řekne, už ale prý téměř jistě rozmyšlené má.

„Jsem v situaci, kdy vím, že se na mě chtějí obrátit a že mi to zřejmě chtějí navrhovat, zatím se to nestalo, mimochodem. Takže jsem neměl ještě možnost tu svou pozici vysvětlit. Jsem ale přesvědčen, že bych se měl snažit udělat pořádek tady doma. A připadá mi, že tohle nemám zklamat,“ uzavřel Zaorálek, který zatím ani neuvažuje znovu kandidovat zpět do vedení ČSSD.

V sobotu si širší vedení sociálních demokratů odsouhlasilo, že nové vedení budou volit 1. a 2. března. 

Poche končí v Bruselu

Kandidátku pro volby do evropského parlamentu by přitom sociální demokraté měli schvalovat 8. prosince. A už teď je jasné, že minimálně jeden ze čtveřice europoslanců – Miroslav Poche na ní nebude.   

„Už před dvěma lety jsem se rozhodl, že nebudu znovu kandidovat,“ řekl Blesk Zprávám Poche, který v současné době pomalu balí kufry na ministerstvu zahraničí. Jeho bývalý asistent Tomáš Petříček totiž po té, co se stal ministrem, zrušil pozici politického tajemníka, kterou zastával právě Poche.

Video Poche už nebude kandidovat na europoslance. Po skončení mandátu chce spolupracovat víc, než jen externě. - Jakub Veinlich

Návrat k Petříčkovi

Z Černínského paláce ale tento vlivný politik především v pražské ČSSD tak úplně nezmizí. Petříčkovi zatím do skončení mandátu totiž bude radit externě. Poté zřejmě navážou užší spolupráci. „Předpokládám, že do konce června příštího roku budeme spolupracovat externě, nebo spíše neformálně, a potom se možná domluvíme na nějaké užší nebo bližší spolupráci,“ řekl Blesk Zprávám Poche, který zároveň odmítl, že by spory o jeho jmenování či nejmenování ministrem zahraničí stály za volebním propadákem ČSSD.

Video S prezidentem v Lánech - Miroslav Poche - redakce Blesk

jana999 ( 22. října 2018 08:56 )

no hlavně si vytřeli zadek samy sobě, jim voliči ukážou, když jim jeden slizoun stojí za to, že půjdou od válu všichni

jana999 ( 22. října 2018 08:52 )

sobotka se odrovnal sám svým poklonkování a lavírováním, nebýt zemana, tak ten blbec merkleroví všechno podepsal a už jsme na tom, jako v německu ale ne životní úrovní ale v počtu islámců.

jana999 ( 22. října 2018 08:49 )

tak dostane čssd úplně na frak, kvůli tomuhle praseti je lidi nevolili

mrd.bejka ( 22. října 2018 08:07 )

padouch236 ( 21. října 2018 19:14 )

Poche končí v E.U.? Metrostav určitě bere zaměstnance a lopaty má také....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud