Hamáček: Vláda s ANO není „posvátná kráva“. ČSSD mu i po debaklu ve volbách dál věří

Autor: ČTK, Jakub Veinlich - 
20. 10. 2018
14:11

Širší vedení ČSSD dalo na dnešním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou.

Jan Hamáček má důvěru absolutní většiny členů ústředního výkonného výboru strany. Řekl si o ni v Hradci Králové po bouřlivé diskusi.

„Ta podpora byla drtivá. Pro Honzu byla důležitá, aby se mohl věnovat práci pro stranu a dovést ji k březnovému sjezdu,“ řekl Blesk Zprávám člen strany, který se samotného hlasování za zavřenými dveřmi také účastnil.

Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Neschválil ani Zimolův návrh na přeregistraci členů.

Video Hamáček si jde říct o důvěru. Předseda ČSSD chce se silným mandátem dovést stranu k březovému sjezdu. - Jan Jedlička, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

To že, Zimolův návrh, aby ÚVV hlasoval i o něm, neprojde, bylo jasné už dopředu. „Jirka by padnul,“ připustil jeden z členů ČSSD, jak by to dopadlo. Straníci ale nechtějí měnit vedení jen pár měsíců před březnovým sjezdem.

„Docela moudře se straníci rozhodli, když hlasovat nechtěli. Máme sjezd a tam to vyřeší celá členská základna,“ řekl při odchodu z hlasování lídr sociálních demokratů v loňských volbách do Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.   

„Nikdo z nás nemá zájem dělat z někoho mučedníka, to je ten důvod, proč k tomu negativnímu hlasování dnes nedošlo,“ řekl po skončení zasedání ústředního výkonného výboru místopředseda strany Martin Netolický.  

„Nemám z toho radost – byl bych raději, kdyby se k tomu členové ústřední výkonného výboru vyjádřily,“ okomentoval neochotu k hlasování Jiří Zimola. Jaké budou jeho další kroky, podle svých slov zváží.

Širší vedení ČSSD se sešlo poprvé po neúspěšných senátních a komunálních volbách. Debata se podle informací ČTK nesla zejména v duchu kritiky platformy a jejích představitelů.

Hamáček podle kuloárových zdrojů před hlasováním mimo jiné řekl, že vláda ANO s ČSSD není „posvátná kráva“ a že na ní netrvá za každou cenu. ČSSD by podle něj kabinet opustila, pokud by ani po tvrdých střetech neprosadila svůj program. 

Video Netolický: Platforma ČSSD by měla skončit. Není to forma jak diskutovat v rámci sociální demokracie - Jan Jedlička, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Rozpory i na závěrečné tiskovce

„Je třeba skončit diskusi o sociální demokracii ČSSD samé, není možné, abychom pokračovali ve vnitrostranických sporech a přitom diskutovali o věcech, které už jsou dávno rozhodnuté. Vyzval jsem k tomu, abychom se soustředili na to, a není možné, abychom diskutovali o vnitrostranických sporech,“ řekl na závěrečné tiskové konferenci Jan Hamáček.

Vyzval tak nepřímo platformu, aby ukončila svou činnost a věnovala se práci pro stranu. To ovšem Jiří Zimola jasně odmítl.

„Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí – diskusní platforma má své místo – možná ji někteří členové nevidí rádi, ale máme několik platforem a jsem rád, že právě tato neformální diskusní platforma existuje – lidé tam mají možnost přihlásit se se svým názorem. Chtěl bych v tom pokračovat.“ řekl doslova místopředseda Zimola a na sociální síti ho podpořil na dálku také další člen platformy, bývalý místopředseda strany Michal Hašek. Ten je dnes poradcem ministra zemědělství Miroslava Tomana. Nečlena ČSSD, který ovšem za tuto stranu ve vládě sedí a je také členem platformy. 

To, že se několik lidí vždy sejde v nějaké restauraci a diskutují pod hlavičkou Zachraňme ČSSD,  ale vadí například i místopředsedovi Netolickému.

„Platforma je diskusní kroužek, pan kolega Zimola se asi snaží být v jejím čele, nicméně zdůrazňuji, že oficiálním orgánem mezi sjezdy je ústřední výkonný výbor a ten se vyjádřil jasně,“ vystoupil ostře Netolický.

A proti fungování platformy, jejímž neformálním předsedou je podle členů ČSSD právě místopředseda strany Zimola, se postavil i Lubomír Zaorálek. „Už je nejvyšší čas tu autistickou poruchu překonat,“ vyzval bývalý ministr zahraničí a dodal, že není možné, aby místopředseda strany, který ji má pomoc řídit, vedl vnitrostranickou platformu.

„Nerozumím tomu, když člen vedení strany je součástí platformy. On má pracovat v té straně, zvlášť pokud je to někdo, kdo má řídit vnitrostranické věci,“ míní Zaorálek, podle kterého mají platformy zakládat ti, kteří jsou ve straně v menšině, a ne ti, kteří jsou přímo ve vedení.  „Ti, kteří tam jsou, včetně pana Zimoly, zdá se, odmítají pochopit, že je to absurdní,“ dodal.  

Video Spory v ČSSD pokračují. Jiří Zimola nechce skončit s platformou Zachraňme ČSSD. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Hamáček vyzval stranu k jednotě. Chce také po ministrech, aby předložili své priority,  na které se chce ČSSD ve vládě zaměřit. 

„ČSSD bude hrát roli levicového vládního rebela, budeme se asi s ANO střetávat, ale o tom je koaliční vládnutí,“ okomentoval Hamáček závěry. 

Vzniknout má také  poradní tým odborníků, sestavený z úspěšných komunálních politiků, kteří mají dát dohromady další priority strany a nastavit její další směřování. Jako o jednom z možných členů se mluví například o starostovi Náchoda, který svůj mandát obhájil. 

Širší vedení ČSSD také dnes schválilo, že volební sjezd bude v Hradci Králové 1. a 2. března příštího roku. 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
bullshit ( 20. října 2018 20:20 )

Díky modrému moru máš daň z příjmu 15%. Za Paroubka byla daň dvojnásobná...

tomik007 ( 20. října 2018 18:58 )

S Hamaczkem je stejna sranda jak s Bohuszom

zvonekdozahrady ( 20. října 2018 17:08 )

 Jedině Foldyna je dobrej, to že podrželi Hamáčka svědčí jen že nechtěj opustit svá korýtka protože ty jsou u nich na prvním místě, voliči někde hodně vzadu.

horalysa ( 20. října 2018 16:07 )

Škoda že se ČSSD odklonila od svého názvu. Přestala hájit zájmy nižší třídy a dala se po vzoru ODS, TOP 09 a lidovců na podvody, lži, přetvářky a ří.ťolezectví. Tak přišla o spoustu voličů. Tím, že k volbám nechodí přes polovinu slušných lidí, stoupají preference modrého moru. Ten volí právě ta tlupa podvodníků. A že jich je.

kalina107 ( 20. října 2018 15:15 )

Nové heslo ČSSD - PO NÁS POTOPA .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa