Klasnová i s malou dcerou kandiduje znovu. Manžel Vít Bárta je mimo politiku šťastnější

Autor: Jaroslav Šimáček - 
3. 10. 2018
06:28

S dcerou Amálkou vyrazili letos k moři do Chorvatska. Blesk Zprávy však Kateřinu Klasnovou (40) zastihly v Praze na dětském hřišti u Karlova mostu. Politické ambice ji neopouštějí ani jako maminku dvouleté holčičky. A po dlouhých 12 letech v zastupitelstvu na Praze 1 se chystá kandidovat znovu. Měl podobné choutky i její manžel Vít Bárta (44)? Politiku prý sleduje, ale je mimo ni šťastnější. A rodinu náležitě „vyváží“. Po Čechách i do zahraničí.

Malá Amálka se Kateřině Klasnové a Vítu Bártovi narodila v březnu 2016. A roste jako z vody. Letos v létě vzal někdejší prominentní politický pár dceru k moři – do Chorvatska. O Bártovi nyní Klasnová Blesk Zprávám řekla: „Je to hrdý tatínek. A jako správný hrdý tatínek se o své dítě také stará a pomáhá, když je potřeba.“

Společně strávené chvíle si pochvaluje. „Hodně jsme byli po České republice, rádi jezdíme na Třeboňsko nebo Vysočinu, odkud pochází manželova rodina. Ale jeli jsme tentokrát i k moři a bylo to moc fajn, moc jsme si to užili i s malou,“ říká.

Bárta se do politiky vracet nechce

Zatímco jí politické ambice nechybí, její manžel - podnikatel v oblasti bezpečnosti, někdejší ministr dopravy a muž, který během své kariéry v politice stanul před soudem s Kristýnou Kočí a Jaroslavem Škárkou kvůli okolnostem financování členů Věcí veřejných - se prý do politiky už vracet nechce.

„On je šťastný mimo politiku, je tak spokojený. Samozřejmě politiku sleduje, ale v nějakém smyslu, že by se chtěl zapojit, to rozhodně ne. Takhle je spokojenější. A já taky,“ usmívá se Klasnová.

Matka i opoziční zastupitelka

Spolu byli jádrem někdejších Věcí veřejných, které to dotáhly na vládní stranu, ale skončily neslavně. Rozpadem, krachem. Dnes Klasnová kandiduje v komunálních volbách za Zelenou pro jedničku. A přiznává, že 12 let v zastupitelstvu na Praze 1 je dlouhá doba. „Trochu jsem to řešila, jestli znovu kandidovat, jsem čerstvě maminka. Ale život v centru je rok od roku složitější pro normální lidi, kteří tady chtějí žít, a pro rodiny s dětmi. A to byl i nakonec můj impuls. Přála bych si, aby se tady dalo normálně žít,“ vysvětluje, proč jde znovu do voleb.

Řadu problémů prý nyní jako matka vnímá daleko intenzivněji. „S malým dítětem přece jen žiji ten život trochu jinak, než když člověk chodil jen do práce,“ říká Klasnová, která prý roli opoziční zastupitelky stíhala i s čerstvým mateřstvím, protože nešlo o práci na plný úvazek. „Práce opoziční zastupitelky a maminky je skloubitelná, i když s dítětem je vše poněkud náročnější. Amálka je teď v batolecím věku, když byla miminko, dalo se krásně pracovat na počítači, daly se vyřizovat schůzky. Teď je to složitější, takže mám většinou hlídání, abych mohla pracovat, ale jde to,“ říká Blesk Zprávám.

Problém s neukázněnými turisty

Klasnová s Bártou žijí v bytě u nábřeží na Malé Straně. „Žijeme přece jen na klidnějším místě. Na Malé Straně je přece jen klidněji, než na Starém Městě nebo v některých částech Nového Města. Na druhou stranu s tím, že Praha 1 je oblíbenou destinací turistů, jsme bezpečná a stále relativně levná destinace, tak to láká rok od roku víc turistů. I k nám na Malou Stranu. Bohužel to nejsou jen turisté, kteří jezdí obdivovat památky a krásy Prahy 1. Ale přijíždí k nám i lidé za bezbřehou zábavou, která je bohužel tolerovaná i policií a po politické stránce se nic neděje. Je potřeba na to reagovat, reagovaly na to i jiné metropole,“ upozorňuje Klasnová.

Hnutí Zelená pro Prahu si tak klade za cíl změnit turismus v centru Prahy. „Přestat být Disneylandem“, je jedno z jeho volebních hesel. Kromě Klasnové za něj kandiduje i evangelický duchovní, exposlanec a současný zastupitel Svatopluk Karásek.

Podle Klasnové je třeba v Praze nastavit pravidla a režim třeba po vzoru Vídně, kde se poměrně daří udržovat pořádek. „Je to osud krásných měst, nejsme v tom sami. Potýká se s tím Barcelona, Amsterdam, všechna velká města. Ale je zapotřebí nastavit určitá pravidla, aby vedle sebe mohli fungovat slušní turisté a rezidenti. Turisté musí respektovat naše zákony i vyhlášky, musí se však nastavit i nová pravidla. Množství turistů láká i k tomu, aby vznikaly stále nové nabídky různých pseudopodnikatelů,“ říká.

Pivní kola? Do centra Prahy podle Klasnové nepatří

A zmiňuje v téhle souvislosti „neuvěřitelné množství“ různých historických aut, alkoholové průvody, ale třeba i problém pivních kol, kde někdy i desítka turistů brázdí ulice Prahy, šlape do pedálů a popíjí u jednoho společného mobilního baru.

„Je to naprosto špatně. Je to vozítko, které je do ulic na Praze 1 naprosto nevhodné. Jednak zablokuje dopravu, jednak je to obrovský zdroj hluku. Lidé projíždí ulicemi, kde se na veřejnosti nesmí pít alkohol, vesele jej pijí a jak znám ze zkušenosti sousedů, nemají si vždy kam odskočit a z veřejných míst si dělají veřejné toalety. Tahle věc obtěžuje nejen lidi, kteří v centru bydlí, ale i ty, kteří v něm pracují,“ postěžovala si Klasnová, pro kterou je nepochopitelné i to, že pro ministerstvo dopravy se stále ještě jedná o kolo. Podle ní však podobné mezery v zákoně umožňují ledacos.  

Příliš zahrádek, hřišť dostatek

Někdejší poslankyně za VV a místopředsedkyně Sněmovny však kritizuje třeba i množství restauračních zahrádek. „Místa jako Betlémské náměstí už nejsou náměstí, to je jedna velká restaurační zahrádka,“ podotýká. Jako maminka však dnes řeší i to, zda je Praha 1 dostatečně „baby friendly“, protože na vlastní kůži poznává nástrahy chození s kočárkem v Praze. „Praha není zdaleka bezbariérová, znají to hendikepovaní, ale i maminky s dětmi,“ připomíná.

„Moje dítě se teď pohybuje na různých odrážedlech apod. Běžím za ní s vyplazeným jazykem a dvěma pejsky (směje se). Praha 1 je v tomhle specifická, jsou zde často velmi úzké chodníky a velké množství aut i jiných dopravních prostředků, do toho davy turistů. Není jednoduché se prodrat centrem. Ale třeba dětských hřišť máme dost,“ kvituje Klasnová.

ANO přijde o křeslo primátora, míní Klasnová

Klasnová, která v současnosti organizuje mj. akce nadačního fondu KlaPeTo, však v současnosti sleduje i samotnou bitvu o Prahu, kde se schyluje patrně především na souboj ANO, ODS, Pirátů a koalice v čele s TOP 09 a STAN „Společné síly pro Prahu“.

„Situaci samozřejmě sleduji a myslím, že šance, aby ANO mělo znovu primátora, jsou poměrně nízké. Domnívám se, že Praha bude volit trochu jinak, než zbytek republiky. V komunálních volbách je Praha specifická, navíc si myslím, že paní Krnáčová a vedení ANO se celkově moc neukázali, nepodařilo se jim příliš využít to, že měli magistrát, spíš z toho vznikla patlanice,“ míní.

Klíčové přitom i z její pozice zastupitelky je, aby na magistrátu byla stabilní struktura – aby se neměnili koalice, radní či primátoři. „Myslím si, že to bude skutečně boj. ANO pravděpodobně primátorské křeslo neudrží, ale necháme se překvapit,“ dodává pro Blesk Zprávy Klasnová.

Video Celý záznam debaty: 10 kandidátů na primátora Prahy. Hlučná hádka o MHD zdarma - Jan Jedlička, David Vaníček, Klára Brunclíková, Lukáš Červený, Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

horalysa ( 3. října 2018 13:57 )

Vidím, že Napoleonovi jde to plácaní báboviček lépe než politika.

tosto ( 3. října 2018 13:17 )

čím víc malých dcer , tím lepší kandidatúra

bizon_pepa ( 3. října 2018 12:26 )

Pane jo, carmine, ty teda musíš mít v hlavě večer hučák.

Zobrazit celou diskusi
Další videa