Berou 76 tisíc jako poslanci, řeší výtky k ČT i úlety Soukupa. Kdo sedí v mediální radě?

Autor: simao - 
4. října 2018
05:01

Sněmovna odsunula rozhodnutí o tom, kdo nově nastoupí do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Pro strany jde o to, zda budou mít své zastoupení, Piráti touží po prvním nominantovi. Pro vítězného kandidáta pak jde rovněž o místo za slušné peníze. Radu vede někdejší asistent poslance Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a sedí v ní třeba i exministr kultury Topolánkovy vlády. Na jejích bedrech leží udělování či odebírání vysílacích licencí, ale i kontrola objektivnosti a vyváženosti zpravodajství. A také řešení stížností. Třeba na ČT či pořady Jaromíra Soukupa.

Tajná volba nového člena RRTV skončila prozatímním patem. A byl kolem ní také nebývalý humbuk. Kandidatura Petra Štěpánka s podporou ANO se nakonec nekonala, postavil se proti ní i sám premiér Andrej Babiš, který se podivoval nad Štěpánkovými dřívějšími výroky ze sociálních sítí, kdy jej publicista označil mj. za „slovenského gaunera“ a celé ANO pojmenoval „koblihovou mafií“.

Návrat někdejšího místopředsedy rady, který byl spolu s celou 13člennou skvadrou sporně odvolán v roce 2003 premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) po prohrané desetimiliardové arbitráží Česka kvůli Železného Nově, se nekoná. Radu právě na návrh Sněmovny premiér jmenuje i odvolává. „Životnost“ radních, tedy jejich funkční období, je šest let.

Mandát skončil Miladě Richterové, nominantce TOP 09 a STAN a místopředsedkyni rady. Dlouholetá redaktorka ČRo, někdejší parlamentní zpravodajka či moderátorka působila v RRTV od roku 2012.

Odložená volba. A převahu v RRTV má ČSSD

Štěpánek vzbudil nebývale velký rozruch. „Je pro mne něco úplně nepochopitelného, jak vládní strana si může dovolit nominovat člověka, který chce podminovat Kavčí hory,“ rýpl si například Jan Farský (STAN). ANO od Štěpánkovy podpory nakonec upustilo. A ve hře zůstala dvojice právnička Olga Ulrichová (za Piráty) - exnáměstek na ministerstvu kultury Patrik Košický (za KDU-ČSL).

Piráti usilují o to, aby získali vůbec prvního nominanta v RRTV. Jenže pro Ulrichovou hlasovalo pouze 27 poslanců (samotní Piráti jich mají 22), na podporu Košického se pak sešlo 20 hlasů. Nutných jich bylo 81.

Radu momentálně ovládají nominantni ČSSD - sociální demokracie má hned čtyři včetně předsedy. Po dvou nominantech mají ANO, ODS a TOP 09, jednoho KSČM a KDU-ČSL.

Řadový radní za 76 tisíc měsíčně. Jako poslanci

Rada RTV je nezávislý a samostatný regulační orgán. Je zřízena na základě vysílacího zákona (zákon č. 231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání). Hospodaří s vlastním rozpočtem, který má vlastní kapitolu ve státním rozpočtu a každoročně předkládá Poslanecké sněmovně výroční zprávu o své činnosti i stavu v oblasti televizního a rozhlasového vysílání v Česku.

Také výše odměn členů Rady je stanovena zákonem - a to č. 236/1995 Sb. o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu. V překladu to znamená, že stejně jako rostou platy poslanců, rostou i platy členů rady. A vypočítávají se ze společného základu podle příslušných koeficientů.

Platová základna, kterou vyhlašuje ministerstvo práce a sociálních věcí pro každý rok zvlášť a v roce 2017 činila 65 733,50 Kč, je u členů RRTV vynásobena následujícími koeficienty - předseda rady 1,3, místopředseda 1,19 a řadový člen 1,08. Pro srovnání - řadový poslanec bez dalších funkcí má taktéž koeficient 1,08, může si však přijít na lepší - např. za předsednictví a místopředsednictví ve výborech či vedení Sněmovny (předseda Sněmovny má koeficient 1,9) a navíc má k dispozici i poslanecké náhrady.

Pro letošní rok platy členů rady opět poskočily. Od 1. ledna 2018 totiž činí platová základna pro představitele státní moci 70 195 Kč. A to se promítlo i do platů v RRTV - řadový člen 75 800 korun, místopředseda 83 500 Kč, předseda 91 250 Kč hrubého.  V návrhu závěrečného účtu RRTV za rok 2017 z letošního března jsou přitom zahrnuty i celkové příjmy a výdaje rady. V roce 2017 měla Rada rozpočtované příjmy ve výši 6 550 000 Kč, výdaje pak činily 62 250 749 Kč.

Výhrady k ČT i Soukupovi

O práci se radním „stará“ pravidelně mj. moderátor mnoha pořadů na vlastní televizi Jaromír Soukup. Ohledně Barrandova řeší rada stížnosti opakovaně, přichází však třeba i na vysílání veřejnoprávní České televize, která čelí kritice i od některých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

V srpnu RRTV upozornila, že Soukup ve svých pořadech zvýhodnil před volbami právě Miloše Zemana. Pochybil i v dílech věnovaných hospodaření ČT, do které se Soukup pravidelně v „televizní válce“ ostře pouští. „V pořadu byl na značné ploše prezentován výhradně názor jediného účinkujícího na téma pořadu, aniž by byl dán prostor pro oponentní názor. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ vytkla Soukupovi rada.

Video  Televizní válka: Ředitel ČT Dvořák o útocích Zemana a Soukupa  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička, Blesk Zprávy

V čele rady někdejší Zaorálkův asistent

Současnou radu přitom vede Ivan Krejčí, režisér působící v Ostravě. Ale také politik, člen ČSSD, který v dubnu 2013 střídal ve straně Vítězslava Jandáka na postu stínového ministra kultury, aby se však na kandidátky pro volby na podzim 2013 nedostal. Někdejší asistent poslance Lubomíra Zaorálka pak byl předsedou rady zvolen v březnu 2014 místo Kateřiny Kalistové. A svou pozici uhájil v roce i ve volbě proti  exšéfovi ČRo Miroslavu Konvalinkovi, nominovaném ANO.

Vůbec prvním předsedou RRTV pak byl v roce 1992 lingvista a překladatel Daniel Korte, později poslanec za TOP 09, dnes vysloužilý politik, který již z aktivní politiky na podzim loňského roku odešel.

Radními exministr kultury i bývalá mluvčí ANO

Mezi 13 členy rady  je mj. scénárista a dramaturg Martin Bezouška, který prošel posty ředitele programu TV Prima a ČT, ale také ředitele odboru komunikace na Ministerstvu kultury. Do politiky se pokusil prosadit jednou - jako nestraník kandidoval v roce 2004 v Berouně za Nezávislé do Senátu. Neuspěl. Do rady ho nominovala ČSSD. 

Další místopředseda, původní profesí projektant a člen ODS Václav Mencl, je naopak politicky značně protřelý - porevoluční primátor Brna působil dlouhá léta v Senátu i Sněmovně, poslancem byl v letech 2002 až 2013.

Mezi řadovými členy jsou advokát Daniel Novák (nominovaný KSČM), exministr kultury Topolánkovy vlády Václav Jehlička, bývalý senátor za TOP 09 nebo bývalá senátorka za ČSSD Dagmar Zvěřinová. A členkou rady je též i Radka Nastoupilová, někdejší mluvčí ANO či inspekce životního prostředí (ještě coby Radka Burketová). 

Kdo končí příště?

Barvy KDU-ČSL hájí člen RRTV a marketingový specialista Marek Poledníček, zastupitel v Ostrově a jednička kandidátky Ostrováci.cz. Za ODS byl v Senátu někdejší primátor Brna Richard Svoboda, dnes také kastelán Státního zámku Valtice. Právě v případě svobody se obsazení místa radního bude řešit příště - Svobodovi zaniká mandát v březnu 2019.

V červnu 2020 pak končí mandát radní s bohatými zkušenosti ze světa médií Janě Kasalové, která začínala v Mladé frontě jako účetní či redaktorka a po revoluci spoluzakládala časopis Reflex, byla programovou ředitelkou TV Prima a působila později i v ČT jako ředitelka Vývoje pořadů a programových formátů. V životopise má i působení na Ministerstvu vnitra či poradenství na Úřadu vlády v oblasti mediálního vzdělávání a výuky. Do rady ji nominovalo ANO.

S exmanželem Jaklem adoptovala malého Roma

Hned osmi členům pak končí mandát v květnu 2021. A to včetně předsedy Krejčího nebo také Dany Jaklové, další mediální matadorky v radě, která má třicetiletou praxi v médiích zahrnující post redaktorky Českého rozhlasu, parlamentní zpravodajky či členky rady ČRo.

Někdejší členka ODA byla do roku 2015 členkou ODS a je též autorkou knihy Sarajevský atentát po česku. V letech 1988 až 2005 byla vdaná za Ladislava Jakla, někdejšího ředitele politického odboru na Hradě za Václava Klause. V roce 1994 adoptovali šestnáctiměsíčního romského chlapce. Do RRTV se Jaklová dostala po nominaci od TOP 09.

Sám Jakl v roce 2011 Blesku řekl: „Ano, mám adoptovaného syna. Když jsme ho tehdy adoptovali, tak se nás ptali, jestli máme nějaké požadavky. To je absurdní. Já jsem i proti zjišťování pohlaví ultrazvukem. To je věc osudová. Proto bych si ani nikdy nediktoval podmínky, jak má moje dítě vypadat. Nemám nárok, dítě je osud.“

Šincl, na kterého měl mít Babiš složku

A mezi řadovými členy RRTV zaujme v neposlední řadě i jméno exposlance ČSSD Ladislava Šincla, který zaujal vleklými spory s Andrejem Babišem. Šincl tvrdil, že mu Babiš v vyhrožoval, obviňoval jej z korupce a vedl si na něj složku. K incidentu mělo dojít v červnu 2015 při jednání pracovní koaliční skupiny v jedné ze sněmovních místností.

„Zde mi Andrej Babiš vyhrožoval před všemi přítomnými a snažil se mne zastrašit. V této místnosti před mnoha svědky mne mnohonásobně lživě obvinil, a z korupce dokonce obvinil i mou manželku. Ba co víc, dokonce obvinil z korupce i mou matku, mou 73letou mámu, obyčejnou důchodkyni, která do té doby netušila, že nějaký Andrej Babiš existuje,“ říkal v roce 2017 emotivně na plénu Šincl.

Mandát ve Sněmovně nakonec složil Šincl předčasně - ovšem jen několik málo týdnů před jeho koncem. Spor s Babišem nakonec zůstal na úrovni tvrzení proti tvrzení, šéf ANO obvinil poslance ČSSD ze lhaní a tvrdil, že si žádnou složku nevedl, v deskách měl jen novinové články se Šinclovým jménem.

V RRTV je i exposlanec ČSSD Ladislav Šincl, který měl spory s Andrejem Babišem. Ten si na něj údajně měl vést složkuV RRTV je i exposlanec ČSSD Ladislav Šincl, který měl spory s Andrejem Babišem. Ten si na něj údajně měl vést složku | archiv Blesk.cz a ČTK

Rada řeší objektivnost, nikoli kvalitu

RRTV dohlíží na to, jestli jsou dodržovány zákony v oblasti televizního a rozhlasového vysílání, uděluje, ale také odebírá vysílací licence, monitoruje obsah vysílání, řeší případné stížnosti a uděluje sankce.

Záběr rady je však ještě mnohem širší, např. včetně dohledu na ochranu dětí a mladistvých během vysílání v Česku. A tak třeba řeší i to, co má být vysíláno až po 22. hodině.

Radní také mj. posuzují objektivitu a vyváženost pořadů. Zvláštní pozornost je věnována i současnému předvolebnímu období, kdy „je prováděn systematický monitoring předvolebního vysílání, který podrobně mapuje vysílání týkající se politických stran ve zpravodajství a publicistice zejména celoplošných programů“.

Co naopak rada neřeší, je kvalita vysílání. „Kvalita, respektive nekvalita vysílání, na niž si mnozí diváci stěžují, stojí zcela mimo kompetenci Rady. Rada se nezabývá dohlížením na kvalitu vysílání, nýbrž pouze na plnění zákonem daných ustanovení,“ upozorňuje RRTV na svých stránkách.

Koncesionářské poplatky rada neovlivní

Rada přitom řeší i stížnosti diváků a posluchačů. „Velký podíl stížností tvořily – tak jako v předchozích letech – stížnosti, které se zcela vymykaly pravomoci Rady, jako například stížnosti na placení koncesionářských poplatků, skladbu programů či dramaturgii,“ uvedla rada ve zprávě za rok 2017 s tím, že nadále platí, že diváci mají k radě zcela nereálná očekávání.

„Rada divákům opakovaně vysvětluje, že není a nemůže být orgánem, který by předem schvaloval podobu vysílání. Takové počínání by bylo cenzurou, která je nepřípustná,“ upozorňuje rada s tím, že do obsahu vysílání lze zasahovat pouze v mezích zákona. Stálicemi pak jsou stížnosti na údajnou neobjektivitu či nevyváženost pořadů či reportáží - a to nejen v případě České televize.

Video  Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

va45 ( 5. října 2018 11:42 )

Ano.Čert vem radu ČT a Dvořáka. Vše dělají akorát pro prachy a koryta.

satanas ( 4. října 2018 19:28 )

Drive se tomu rikalo "Urad pro tisk a informace"!! Kcemu neco takoveho kdyz HaWel "Polozil" zivot za svobodu slova? Dnes by ho asi kleplo..Nebo je to prave jaho prace?

cepp ( 4. října 2018 13:42 )

Sám ve vile pouze s PC to je skvělé. Co takhle ve volném čase děláte? Nevíte co je televizní vysílání a přesto ho kritizujete, že je k ničemu?

arne100 ( 4. října 2018 13:05 )

Mamlas:Ty se podívej na sebe.Jsi záviszivej jak říkají tvoji kamarádi a někteří už s tebou ani nemluví.Říkají že tě akorát vidí v hospodě kde kolikrát žvaníš ani nevíš co

Tajfun ( 4. října 2018 12:28 )

Čert vem ČT i radu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud