Američtí filmaři utrácí v Česku miliardy. Které trháky se u nás začínají točit?

Autor: ČTK, AKu - 
4. 10. 2018
11:40

Zahraniční filmaři loni v Česku utratili pět miliard korun. Umožňují to takzvané filmové pobídky, díky nimž se štábům může vrátit část nákladů. V tuzemsku by ale mohlo zůstávat ročně ještě o jednu až dvě miliardy korun více, pokud by stát pobídky zvýšil z dnešních 20 na 25 procent.  O zvýšení pobídek i možných projektech jednali zástupci fondu kinematografie a českých producentů v USA. Uvedl to mluvčí fondu Jiří Vaněk.

Zásadní jsou americké štáby, které aktuálně v Česku točí několik snímků či seriálů - jen produkce druhé řady série Knightfall (Soumrak Templářů) v ČR utratila přes 800 milionů korun. Pokud Česko pobídky zvýší, zvažují někteří z amerických producentů i vlastní investice do výstavby ateliérů. Uvedl to například Mark Binke z NBCUniversal. 

Setkání v Los Angeles se zúčastnili zástupci 40 hollywoodských studií, mezi nimi třeba 21 Century Fox, Walt Disney, HBO nebo Universal Pictures, streamingových platforem jako Netflix nebo Amazon Video i nezávislých producentů. Zejména výrobci filmů pro jiné platformy než tradiční kinosály přesouvají svou výrobu stále více do Evropy.

„Uvědomujeme si silné konkurenční prostředí, ve kterém by mohl český filmový průmysl obstát a udržet si vedoucí pozici na trhu. Proto vyjednáváme změnu v systému filmových pobídek,“ uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková, která chce pobídky zvýšit na 25 procent. Služby zdejších filmařů si zahraniční štáby stále chválí, jiné země ale mají pobídky vyšší, Maďarsko třeba 28 procent. Tak velký rozdíl je pro velké filmové producenty zásadní.

Výši pobídek stanoví takzvaný zákon o audiovizi. Fraňková již dříve řekla, že fond počítá s přípravou novely zákona. Záměr zvýšit pobídky již na festivalu ve Varech podpořil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Pětadvacetiprocentní pobídky by 800 milionů korun, které dnes na pobídky stát ročně dává, zvedly na 1,2 miliardy korun.

Česko rájem agentů FBI i templářů s Markem Hamillem

Česká delegace v USA prezentovala i zdejší služby a to, že štáby mají k dispozici anglicky mluvící pracovníky od kameramanů, výtvarníků po postprodukční supervizory, takže je možné natáčet téměř jen s místními filmaři, uvedla vedoucí České filmové komise Pavlína Žípková.

Práci českých filmařů pochválil americký producent Gideon Amir při natáčení seriálu Carnival Row pro Amazon Studios. V nejbližších dnech by měly začít dotáčky a tvůrci seriálu v ČR utratí asi 1,6 miliardy korun za služby a zboží hrazené českým subjektům. Roztočená je v Česku druhá řada seriálu Knightfall pro History Channel. Štáb čeká více než 100 natáčecích dnů na několik hradech a v barrandovských studiích.

V druhé řadě hraje i Mark Hamill známý jako Luke Skywalker z Hvězdných válek. Dalším velkým projektem je seriál Whiskey Cavalier s agenty FBI a CIA, jehož 12 dílů se bude točit od dubna 2019 téměř výhradně v ČR.

Video Trailer na seriál Knightfall (Soumrak templářů) - Facebook.com/HBOCZSK

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Antonin Blaha ( 4. října 2018 15:03 )

 Kdyz odpocteme pobidky a nezdanovani,tak to tak slavne zase nebude👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa