Kdo si chodil pro peníze H-Systemu? Proč si lidé odkoupili domy jen někde? A komu pomohla amnestie? Blesk se podíval na šest paradoxů kauzy, která ovlivnila život více než tisícovky lidí. Někteří kvůli ní dokonce chtějí měnit zákony.

Kdo si chodil pro peníze H-Systemu? Proč si lidé odkoupili domy jen někde? A komu pomohla amnestie? Blesk se podíval na šest paradoxů kauzy, která ovlivnila život více než tisícovky lidí. Někteří kvůli ní dokonce chtějí měnit zákony.
Zakladatel H-Systemu Petr Smetka (57) si za vytunelování společnosti, kdy připravil na tisíc lidí skoro o miliardu korun, odseděl 12 let ve vězení. Soud několikrát zamítl jeho žádost o předčasné propuštění, a tak si odpykal celý trest a propuštěn byl před dvěma roky. A zatímco tunelář seděl, ostatní manažeři H-Systemu na své tresty čekali. Jenže Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se nakonec pravomocného rozsudku nedočkali. Jejich řízení zastavila Klausova amnestie z roku 2013.
„Amnestie vyhlášená prezidentem republiky před více než pěti lety nemá s rozhodnutím Nejvyššího soudu v kauze H-System vůbec nic společného,“ reagoval Institut Václava Klause ve svém prohlášení.
„Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že přednost využívat dotčené nemovitosti má někdo jiný než lidé, kteří v nich bydlí. Není to ale zároveň ani jeden ze tří amnestovaných, kteří byli u nás 16 let stíháni, jimž byly ukládány a následně rušeny podmíněné či symbolické tresty, kteří v důsledku nekonečného procesu přišli o veškeré majetky, o práci, o rodiny a často i o své zdraví. Je třeba znovu připomenout, že amnestie se (ve svém druhém článku) nijak netýkala odsouzených zločinců, ale pouze těch, jimž po velmi dlouhou dobu nebyla žádná vina prokázána,“ dodal exprezidentův institut.
Přišli o peníze, podvodník Petr Smetka šel do vězení a pak už zbývalo jen čekat. A zatímco tunelář si svůj dvanáctiletý trest už odseděl a splácí nesplatitelný dluh, věřitelé na své finance stále čekají. A nevypadá to, že by se jich měli jen tak dočkat. Mohou za to dlouholeté soudní tahanice o vlastnictví domů i pozemků, změna insolvenčního správce i ohromná částka pohledávek, kdy chtějí všichni poškození včetně banky kolem dvou miliard korun.
Nejvyšší soud nařídil lidem z Horoměřic vystěhovat se, ti podali ústavní stížnost. K té se chce připojit i prezident Miloš Zeman (73) jako strana stojící mimo spor. Přitom jeho bývalá pravá ruka Miroslav Šlouf (†69) měl s H-Systemem vazby, jak uvádí soudce Kamil Kydalka, který se případem zabýval. „Šlouf docházel do H-Systemu celý rok 1996 pro částku 3 x 8000 Kč. Jedna částka pro něj za tzv. propagaci, druhou a třetí přebíral pro dva muže,“ sdělil. Mělo se jednat o Šloufova souseda a kolegu.
Když byl na H-System vyhlášen konkurz, stal se správcem konkurzní podstaty advokát Karel Kudláček. Ten za určitých podmínek dovolil Horoměřickým dostavět si byty za své. Avšak... Kudláček byl záhy vyměněn za Josefa Monsporta a ten později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby své byty vyklidili, a umožnili tak prodej. Od roku 2000 družstvo Svatopluk vede se správcem soudní spory, aby se stěhovat nemuseli. Jenže 24. července klienti H-Systemu soudní při prohráli.
V divokých devadesátkách, kam sahají kořeny kauzy H-System, podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (74) „selhala česká justice i český stát“. Tvrdí, že se jedná o systémové chyby a případ rodin z Horoměřic je toho příkladem. Přitom Rychetský mohl do chodu české justice výrazně promluvit. V Zemanově vládě byl místopředsedou a chvíli šéfoval i ministerstvu spravedlnosti. Stejnou roli si pak střihl ještě ve Špidlově kabinetu, než se přesunul do Brna.
Ozývají se hlasy, že lidé z kauzy H-System by měli být odškodněni. Není ale jasné, jak. Na šedesát rodin totiž může mít výhodu oproti další tisícovce klientů, kteří byty nemají. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (80) řekl, že majetek firmy by měl koupit stát a spravedlivě přihlédnout ke každému klientovi. Šéf Nejvyššího soudu Pavel Šámal (64) by rád, aby stát mohl vyrovnat rozdíl mezi požadavky konkurzního správce a nabídkou obyvatel domů. Poměrně by pak odškodnil i ostatní. K tomu je ale potřeba změna legislativy. A v každé možné konstelaci bude jedna skupina spokojená a druhá na smrt naštvaná.
Protože ČSSD NEUMÍ s 5 hřivnami postoupenými jim hnutím ANO absolutně naložit, vidina 5% je příště SCI-FI !!!O OSTATNÍCH ANI NEMLUVĚ....