Paradoxy kauzy H-System: Zemanův člověk v akci i Klausova amnestie pro manažery

 • Autor: jko,jt - 
  9. 8. 2018
  05:40

  Kdo si chodil pro peníze H-Systemu? Proč si lidé odkoupili domy jen někde? A komu pomohla amnestie? Blesk se podíval na šest paradoxů kauzy, která ovlivnila život více než tisícovky lidí. Někteří kvůli ní dokonce chtějí měnit zákony.

 • 1.Smetka seděl 12 let, ostatní zachránila amnestie

  Zakladatel H-Systemu Petr Smetka (57) si za vytunelování společnosti, kdy připravil na tisíc lidí skoro o miliardu korun, odseděl 12 let ve vězení. Soud několikrát zamítl jeho žádost o předčasné propuštění, a tak si odpykal celý trest a propuštěn byl před dvěma roky. A zatímco tunelář seděl, ostatní manažeři H-Systemu na své tresty čekali. Jenže Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se nakonec pravomocného rozsudku nedočkali. Jejich řízení zastavila Klausova amnestie z roku 2013.

  „Amnestie vyhlášená prezidentem republiky před více než pěti lety nemá s rozhodnutím Nejvyššího soudu v kauze H-System vůbec nic společného,“ reagoval Institut Václava Klause ve svém prohlášení.

  „Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že přednost využívat dotčené nemovitosti má někdo jiný než lidé, kteří v nich bydlí. Není to ale zároveň ani jeden ze tří amnestovaných, kteří byli u nás 16 let stíháni, jimž byly ukládány a následně rušeny podmíněné či symbolické tresty, kteří v důsledku nekonečného procesu přišli o veškeré majetky, o práci, o rodiny a často i o své zdraví. Je třeba znovu připomenout, že amnestie se (ve svém druhém článku) nijak netýkala odsouzených zločinců, ale pouze těch, jimž po velmi dlouhou dobu nebyla žádná vina prokázána,“ dodal exprezidentův institut.

  Klausova amnestie pomohla i manažerům H-SystemuKlausova amnestie pomohla i manažerům H-Systemu | Archiv Blesku

 • 2.Tahanice trvají 20 let. Tunelář už je venku

  Přišli o peníze, podvodník Petr Smetka šel do vězení a pak už zbývalo jen čekat. A zatímco tunelář si svůj dvanáctiletý trest už odseděl a splácí nesplatitelný dluh, věřitelé na své finance stále čekají. A nevypadá to, že by se jich měli jen tak dočkat. Mohou za to dlouholeté soudní tahanice o vlastnictví domů i pozemků, změna insolvenčního správce i ohromná částka pohledávek, kdy chtějí všichni poškození včetně banky kolem dvou miliard korun.

  Video Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí - Martin Pekárek, Blesk Zprávy

 • 3.Zeman chce pomáhat. Jeho muž si chodil pro peníze

  Nejvyšší soud nařídil lidem z Horoměřic vystěhovat se, ti podali ústavní stížnost. K té se chce připojit i prezident Miloš Zeman (73) jako strana stojící mimo spor. Přitom jeho bývalá pravá ruka Miroslav Šlouf (†69) měl s H-Systemem vazby, jak uvádí soudce Kamil Kydalka, který se případem zabýval. „Šlouf docházel do H-Systemu celý rok 1996 pro částku 3 x 8000 Kč. Jedna částka pro něj za tzv. propagaci, druhou a třetí přebíral pro dva muže,“ sdělil. Mělo se jednat o Šloufova souseda a kolegu.

  Zeman a Šlouf v roce 1998Zeman a Šlouf v roce 1998 | ČTK

 • 4.Kudláček dovolil stavět, Monsport chtěl klienty vystěhovat

  Když byl na H-System vyhlášen konkurz, stal se správcem konkurzní podstaty advokát Karel Kudláček. Ten za určitých podmínek dovolil Horoměřickým dostavět si byty za své. Avšak... Kudláček byl záhy vyměněn za Josefa Monsporta a ten později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby své byty vyklidili, a umožnili tak prodej. Od roku 2000 družstvo Svatopluk vede se správcem soudní spory, aby se stěhovat nemuseli. Jenže 24. července klienti H-Systemu soudní při prohráli.

  Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport přišel 30.7.2018 na jednání do Hrzánského paláceSprávce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport přišel 30.7.2018 na jednání do Hrzánského paláce | ČTK

 • 5.Rychetský mluví o selhání v 90. letech, přitom seděl ve vládě

  V divokých devadesátkách, kam sahají kořeny kauzy H-System, podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (74) „selhala česká justice i český stát“. Tvrdí, že se jedná o systémové chyby a případ rodin z Horoměřic je toho příkladem. Přitom Rychetský mohl do chodu české justice výrazně promluvit. V Zemanově vládě byl místopředsedou a chvíli šéfoval i ministerstvu spravedlnosti. Stejnou roli si pak střihl ještě ve Špidlově kabinetu, než se přesunul do Brna.

  Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský přišel na Hrad za Milošem Zemanem, který chtěl se soudci řešit H-System.Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský přišel na Hrad za Milošem Zemanem, který chtěl se soudci řešit H-System. | ČTK

 • 6.Měli by je odškodnit. Jak to ale bude spravedlivé?

  Ozývají se hlasy, že lidé z kauzy H-System by měli být odškodněni. Není ale jasné, jak. Na šedesát rodin totiž může mít výhodu oproti další tisícovce klientů, kteří byty nemají. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (80) řekl, že majetek firmy by měl koupit stát a spravedlivě přihlédnout ke každému klientovi. Šéf Nejvyššího soudu Pavel Šámal (64) by rád, aby stát mohl vyrovnat rozdíl mezi požadavky konkurzního správce a nabídkou obyvatel domů. Poměrně by pak odškodnil i ostatní. K tomu je ale potřeba změna legislativy. A v každé možné konstelaci bude jedna skupina spokojená a druhá na smrt naštvaná.

  Video Zástupce ombudsmanky Křeček: Rozsudek o H-Systemu je správný, ale nepřijatelný - Jakub Tomek, Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 10. srpna 2018 13:37 )

Česká konsolidační agentura (ČKA) byla instituce určená k zajišťování hospodářských záměrů vlády a financování strategických projektů v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Vznikla 2001 a zanikla 2007. Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) + Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) + Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) + Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ..... Jednalo se přibližně o 700 miliard Kč. ..... ČKA byla organizací, mající za cíl skrýt před veřejnosti obrovské ztráty, plynoucí z neuhrazení pohledávek za majetek státu, prodaný při kupónové privatizaci. Jednalo se přibližně o 700 miliard Kč. treba ????? K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv, které stát nemohl plnit, vznikla smluvní pokuta či "škoda", která přesahovala kupní cenu podniku a ten přešel na nového vlastníka zcela zdarma. Takto získal Andrej Babiš několikamiliardový majetek Chemapolu (jediného vlastníka licence na LTO). Dále k financování nákupu státního majetku sloužily ukradené státní finanční prostředky z kont PZO (Podniků zahraničního obchodu) v zahraničí nebo tajných kont StB v zahraničí (Agrofert komunisty a agenta StB Andreje Babiše nebo Třinecké železárny spolupracovníka StB Tomáše Chreneka). Kolik miliard nakradli estébáci a bylo uloženo v zahraničí asi nikdo nespočítá, zahraniční konta StB jsou v ČR tabu.....

zdenek43 ( 10. srpna 2018 13:30 )

Cíl, akciová společnost v Praze, je česká firma vlastněná politickou stranou Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). ČSSD do Cíle v roce 2000 převedla 871 milionů Kč - 871.000.000 korun - KDE JE ASI TAK VZALA v dobe od Sametove revoluce 1989 - 2000 ?????? Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) // Miloš Zeman - předseda vlády České republiky (22. 7. 1998 - 12. 7. 2002) +Vladimír Š p i d l a +Miroslav G r é g r +Jan K a v a n +Egon T. Lánský +Pavel M e r t l í k +Pavel R y c h e t s k ý +Jaroslav Bašta +Karel B ř e z i n a +Jaroslav Bureš +Císař +Ivan David +Pavel Dostál +Jan Fencl +Bohumil Fišer +Stanislav G r o s s +Václav Grulich +Miloš Kužvart +Petr Lechnit +Otakar Motejl +Antonín Peltrám +Jiří R u s n o k +Jaromír Schling +Ivo S v o b o d a +Jaroslav T v r d í k +Vladimír Vetchý +Eduard Zeman.

marmat ( 9. srpna 2018 20:13 )

Protože ČSSD NEUMÍ s 5 hřivnami postoupenými jim hnutím ANO absolutně naložit, vidina 5% je příště SCI-FI !!!O OSTATNÍCH ANI NEMLUVĚ....

marmat ( 9. srpna 2018 20:10 )

Tolik TUNELŮ na krku a ta drzost pronásledovat Babiše za 50 melounů prostavěné dotace! Ale TO je TO, co lidi pochopili.....proto skoro 30% pro ANO. Dnes toho víme víc a\ bude to přes 35%, což "opozice" moc dobře ví !!!

marmat ( 9. srpna 2018 20:06 )

Namistrovaný Klaus s podporou komunistů měl už dávno sedět...nestalo se, tak je aspoň vyobcován do své BUBLINY !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa