Babiš chladí z dovolené klienty H-Systemu. Kvůli „tunelářské epidemii“ odmítá odškodnění

Autor: simao, ČTK - 
6. 8. 2018
11:21

Andrej Babiš (ANO) se i na dovolené v Řecku, kam vyrazil se svou rodinou, pozastavil na svízelnou situací klientů H-Systemu. Právě do této kauzy se osobně vložil, když zprostředkovával jednání klientů s konkurzním správcem Josefem Monsportem. Nyní premiér zopakoval, že odškodnění klientů ze strany státu není dle něj šťastný nápad. Poukazuje na dřívější případy, kdy lidé přišli o miliardy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se staví skepticky k tomu, aby stát odškodnil lidi podvedené v případu zkrachovalé společnosti H-System. Bylo by to nespravedlivé vůči lidem, kteří byli podvedeni v jiných kauzách v minulosti, ale odškodnění se nedočkali, uvedl Babiš na svém facebookovém účtu. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal minulý týden uvedl, že by stát měl poměrným způsobem odškodnit všechny, kdo do H-Systemu vložili peníze.

„Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než dvě miliardy, který tehdy způsobil pan Smetka (odsouzený zakladatel H-Systemu - pozn. red.)  a spol., zaplatit stát. Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách? Třeba jen v Union bance uvízlo 75 tisíc věřitelů okradených o 17 miliard. A co kauza Trend, litoměřické fondy, Agrobanka, IPB, Harvardské fondy, CS fondy, Motoinvest, Futurum Aurum, kampeličky, Key Investments?“ vzkázal na Facebooku Babiš z dovolené.

„Tunelářská epidemie, která začala ve zlatých ODSáckých 90. letech, zasáhla příliš mnoho lidí,“ dodává premiér. Vedle toho, že si neopomněl rýpnout do opoziční ODS, připomněl i jednání v Hrzánském paláci z minulého týdne, kdy se sešli zástupci klientů H-Systemu, konkurzní správce Josef Monsport a právě Babiš.

Premiér se prý nyní bude snažit pomoci, aby „znepřátelené strany našly řešení a žádná rodina neskončila na dlažbě“. „Poslední slovo bude mít ale vždycky soud. Na to máme justici, aby v takových případech rozhodovala, ne politici,“ podotkl premiér.

Video Zástupce ombudsmanky Křeček: Rozsudek o H-Systemu je správný, ale nepřijatelný - Jakub Tomek, Aleš Brunclík

Případ H-Systemu oživilo na konci července rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zahrnul byty v Horoměřicích, které bývalí klienti firmy sdružení v družstvu Svatopluk na vlastní náklady dostavěli, do konkurzní podstaty H-Systemu. Nařídil lidem z družstva Svatopluk, aby se z bytů do měsíce vystěhovali. Rozhodnutí se týká 60 rodin.

Monsport po prvním zprostředkovaném jednání se zástupci družstva Svatopluk řekl, že do vyřešení případu nechce nechávat lidi vystěhovat, bude ale usilovat o ocenění domů a o to, aby byla část hodnoty bytů zaplacena do konkurzní podstaty, aby bylo možné odškodnit všechny klienty H-Systemu.

Video Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí - Martin Pekárek, Blesk Zprávy

V kauze se angažuje také sdružení Maják, které má zhruba sto členů a spolupracuje s dalšími 30 poškozenými v kauze H-Systemu. Zastupuje část klientů H-Systemu, kteří se nepokusili dostavět byty po zkrachovalé společnosti, ale chtějí získat zpět část peněz vložených do H-Systemu prostřednictvím prodeje majetku zkrachovalé společnosti v konkurzu. Zástupci Majáku uvedli, že nemají zájem na vystěhování lidí z Horoměřic, chtějí ale, aby se nalezlo spravedlivé řešení pro všechny poškozené.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kostas ( 6. srpna 2018 19:55 )

no jo pomlouvat řeky,nadávat jim do banrotářů a kdesi cosi to bymu šlo ,ale válet si,tam kule jako další bolševickej kořala, s tím problém nemá

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:44 )

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:42 )

Sleduj pozorně, to je .....! Známá firma koho to elkování nepřešlo.

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:39 )

korytnacka1 ( 6. srpna 2018 19:23 )

ja už tu dnes končím, ja mám 98 rokov, ja už na ten počítač ani dobre nevidím

Zobrazit celou diskusi
Další videa