Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Babiš chladí z dovolené klienty H-Systemu. Kvůli „tunelářské epidemii“ odmítá odškodnění

Autor: simao, ČTK - 
6. srpna 2018
11:21

Andrej Babiš (ANO) se i na dovolené v Řecku, kam vyrazil se svou rodinou, pozastavil na svízelnou situací klientů H-Systemu. Právě do této kauzy se osobně vložil, když zprostředkovával jednání klientů s konkurzním správcem Josefem Monsportem. Nyní premiér zopakoval, že odškodnění klientů ze strany státu není dle něj šťastný nápad. Poukazuje na dřívější případy, kdy lidé přišli o miliardy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se staví skepticky k tomu, aby stát odškodnil lidi podvedené v případu zkrachovalé společnosti H-System. Bylo by to nespravedlivé vůči lidem, kteří byli podvedeni v jiných kauzách v minulosti, ale odškodnění se nedočkali, uvedl Babiš na svém facebookovém účtu. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal minulý týden uvedl, že by stát měl poměrným způsobem odškodnit všechny, kdo do H-Systemu vložili peníze.

„Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než dvě miliardy, který tehdy způsobil pan Smetka (odsouzený zakladatel H-Systemu - pozn. red.)  a spol., zaplatit stát. Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách? Třeba jen v Union bance uvízlo 75 tisíc věřitelů okradených o 17 miliard. A co kauza Trend, litoměřické fondy, Agrobanka, IPB, Harvardské fondy, CS fondy, Motoinvest, Futurum Aurum, kampeličky, Key Investments?“ vzkázal na Facebooku Babiš z dovolené.

„Tunelářská epidemie, která začala ve zlatých ODSáckých 90. letech, zasáhla příliš mnoho lidí,“ dodává premiér. Vedle toho, že si neopomněl rýpnout do opoziční ODS, připomněl i jednání v Hrzánském paláci z minulého týdne, kdy se sešli zástupci klientů H-Systemu, konkurzní správce Josef Monsport a právě Babiš.

Premiér se prý nyní bude snažit pomoci, aby „znepřátelené strany našly řešení a žádná rodina neskončila na dlažbě“. „Poslední slovo bude mít ale vždycky soud. Na to máme justici, aby v takových případech rozhodovala, ne politici,“ podotkl premiér.

Případ H-Systemu oživilo na konci července rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zahrnul byty v Horoměřicích, které bývalí klienti firmy sdružení v družstvu Svatopluk na vlastní náklady dostavěli, do konkurzní podstaty H-Systemu. Nařídil lidem z družstva Svatopluk, aby se z bytů do měsíce vystěhovali. Rozhodnutí se týká 60 rodin.

Monsport po prvním zprostředkovaném jednání se zástupci družstva Svatopluk řekl, že do vyřešení případu nechce nechávat lidi vystěhovat, bude ale usilovat o ocenění domů a o to, aby byla část hodnoty bytů zaplacena do konkurzní podstaty, aby bylo možné odškodnit všechny klienty H-Systemu.

Video  Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

V kauze se angažuje také sdružení Maják, které má zhruba sto členů a spolupracuje s dalšími 30 poškozenými v kauze H-Systemu. Zastupuje část klientů H-Systemu, kteří se nepokusili dostavět byty po zkrachovalé společnosti, ale chtějí získat zpět část peněz vložených do H-Systemu prostřednictvím prodeje majetku zkrachovalé společnosti v konkurzu. Zástupci Majáku uvedli, že nemají zájem na vystěhování lidí z Horoměřic, chtějí ale, aby se nalezlo spravedlivé řešení pro všechny poškozené.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kostas ( 6. srpna 2018 19:55 )

no jo pomlouvat řeky,nadávat jim do banrotářů a kdesi cosi to bymu šlo ,ale válet si,tam kule jako další bolševickej kořala, s tím problém nemá

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:44 )

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:42 )

Sleduj pozorně, to je .....! Známá firma koho to elkování nepřešlo.

rc-botc ( 6. srpna 2018 19:39 )

korytnacka1 ( 6. srpna 2018 19:23 )

ja už tu dnes končím, ja mám 98 rokov, ja už na ten počítač ani dobre nevidím

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa