Zástupce ombudsmanky Křeček zpražil klienty H-Systemu. Ale chce pro ně pomoc

Autor: Jakub Tomek - 
3. srpna 2018
05:02

Za nastalou situaci si lidé z Horoměřic mohou sami. To si myslí zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (80). Rozsudek ohledně vystěhování 60 rodin okradených H-Systemem, které si domky dostavěly za své, je podle něho správný. Je ale v rozporu s lidským cítěním. A proto musí zasáhnout stát…

Překvapilo vás rozhodnutí soudu z minulého týdne, že domy klientů H-Systemu v Horoměřicích budou prodány a oni musí pryč?

Překvapivé je jen, že Nejvyššímu soudu trvalo tři roky, než takový rozsudek vynesl, což o justici něco vypovídá. Ale obsah rozsudku byl předvídatelný. Ti lidé stavěli na pozemku a na budovách, které jim nepatřily.

Považujete rozsudek za spravedlivý?

Rozhodnutí soudu je právně v pořádku, ale je natolik nepřijatelné pro občany, že nebude realizováno. Protože je v rozporu s lidským cítěním, s přijatelností práva. A tento rozsudek nikdo, včetně předsedy vlády, není ochoten akceptovat.

Z některých vašich dřívějších komentářů jako by vyplývalo, že si 60 rodin za situaci může samo...

Oni si za to samozřejmě mohou. Především za to ale může vedení družstva (Svatopluk, pozn. red.), které je v tom nechalo. Domky, které dostavěli, byly za jejich peníze. Nikdo z nich však není zapsán jako vlastník. No a stavět, když nejsem vlastník, je v rozporu s platným právem.

Je v pořádku, že se do kauzy vložili politici?

No bezpochyby. Premiér Babiš do toho vstoupil poměrně šťastným způsobem, nehrnul se nijak na tribunu. Pokud vím, seděl vzadu (na jednání družstva Svatopluk, pozn. red.) a poslouchal. Majetek, který má konkurzní správce, musí být prodán a musí ho někdo koupit. Měl by ho koupit stát, rozdělit spravedlivě a přihlédnout k tomu, kdo stavěl a kdo ne. Soud to žádným rozsudkem napravit nemůže.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal navrhuje, aby stát lidi odškodnil. Souhlasíte?

To je velmi široký pojem. Ti lidé utrpěli různě nějakou škodu. Někdo nestavěl, také nic nedostal, takže to bude velmi složité. Jsem přesvědčen o tom, že bez intervence státu ta situace nebude napravena a zůstane černou skvrnou na jeho pověsti i pověsti právního řádu. Hlavní teď je, aby se z toho stát poučil. Aby se poučili veřejní činitelé a udělali takové kroky, které by znemožnily věci jako kauzu H-System.

Od horoměřických sklízí kritiku konkurzní správce Josef Monsport. Co vy na to?

Sklízí kritiku nespravedlivě. Je jediný, který se v této věci drží striktně práva. Jeho povinnost je co nejvíce to zpeněžit.

Obrátil se někdo na váš úřad v kauze?

Ne, tohle se veřejného ochránce práv netýká. Soudy jsou obecně mimo působnost ombudsmana, čili kdyby se na nás někdo obrátil, tak to nemůžeme přezkoumávat. My můžeme přezkoumávat pouze činnost státních orgánů, nikoliv soudů a policie.

Tedy nemůžete konat, jen komentovat?

Já si myslím, že se veřejný ochránce práv má vyjadřovat k řadě věcí ve společnosti, i když třeba nejsou v jeho kompetenci. To nyní činím já.

Podle pražského soudce Kamila Kydalky měl odsouzený šéf H-Systemu Petr Smetka v 90. letech krytí z řad ODS a také ČSSD, za niž jste byl poslancem.

Já bych to nepřeceňoval. Vzpomínám na inzeráty H-Systemu, kde se vyjadřoval kde kdo. Herci, veřejně známé osoby a další. Domnívám se, že je to až dodatečně hledaná odpovědnost za něco.

Jenže… lobbista Miroslav Šlouf blízký Miloši Zemanovi si dle Kydalky a jiných chodil do H-Systemu pro peníze. Víte o tom něco?

On byl vedoucí kanceláře předsedy vlády, znal jsem ho dobře, už je po smrti, ale nikdy jsem neslyšel, že by tam chodil pro peníze.

Zástupce státu vycouval z věřitelského výboru

Po 20 letech vycouval zástupce státu – středočeský finanční úřad – z věřitelského výboru zkrachovalého H-Systemu. Ve čtvrtek o tom informoval konkurzní správce Josef Monsport. Podle něj jde o nečekaný krok, který bude ztěžovat rychlý postup v konkurzním řízení. Zástupce státu se prý tímto zbavil možnosti věc sledovat a účastnit se na rozhodování o dalším postupu.

Rozhodnutí finančního úřadu naopak uvítalo bytové družstvo Svatopluk, jehož členové bydlí v domech v Horoměřicích. Družstvo doufá, že se takto jako druhý největší věřitel do výboru sám dostane.

minehava ( 4. srpna 2018 07:31 )

Aha, proto se kvůli nim můžou všichni po****

ivoadler ( 3. srpna 2018 15:26 )

Členové družstva Svatopluk dostavovali cizí barák na cizím pozemku. Je to jejich blbost. Jestlipak zmetkovi Smetkovi soud aspoň zabavil majetek? On žádný neměl? JO, to je kapitalismus.

zamlzena ( 3. srpna 2018 15:01 )

Bydlela /bydlí/ tam i jedna soudkyně, která ovšem nepracovala příliš kvalitně /rozuměj"příliš pěkně"/

kozinozka ( 3. srpna 2018 13:55 )

To je již starý problém. Legislativa v rozporu se slušnou morálkou a logikou selského rozumuz. Nemělo yb se to míjet. Pokud ano. měl by se zákon upravit. Jsou ale i případy, že se nedodrží ani ta zákonná legislativa a někdy dochází i k paskvil rozhodnutím.

minehava ( 3. srpna 2018 12:22 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud