Babiš odletěl z Česka. Rodinu vzal na Velikonoce k moři na Kanáry, čekaly ho hody

Autor: Jaroslav Šimáček - 
30. 3. 2018
12:35

Jednání o nové vládě pokračují i přes Velikonoce, hlavní aktér Andrej Babiš (ANO) však po náročných dnech a týdnech zmizel z Česka. Na svém profilu na Facebooku uvedl, že bere rodinu k moři. Blesk Zprávám prozradil, kam vyrazili. Vybrali si Tenerife na Kanárských ostrovech. O víkendu ho tam čeká jasno až polojasno, teploty kolem dvaceti stupňů. 

Andrej Babiš vyrazil strávit prodloužený velikonoční víkend mimo Česko. A na Facebooku k tomu přidal až dramatický komentář.

„Čau lidi, tak já jdu, jo jo, je to fakt, jdu, balím, nějaký čas se neuvidíme a mě se bude po vás strašně stejskat. Tak co, jdete slavit? Dělám si legraci, ha ha ha, jsou Velikonoce, takže jdu s rodinou k moři za teplem,“ uvedl na Velký pátek premiér v demisi.

„Včera pozdě v noci jsme přistáli na Tenerife na Kanárech, přátelé nás přivítali večeří v jedenáct v noci. A to jsem chtěl začít konečně hubnout,“ vzkázal Blesk Zprávám Babiš, který vedle vedení vlády v demisi řeší aktuálně i složení vlády nové - společně s ČSSD a s podporou KSČM.

Andrej Babiš na Velikonoce vyrazil pryč z Česka. Rodinu vzal na Kanárské ostrovy a pochlubil se lákavě vypadající večeříAndrej Babiš na Velikonoce vyrazil pryč z Česka. Rodinu vzal na Kanárské ostrovy a pochlubil se lákavě vypadající večeří | 

Babiš pryč z vlády nechce

Vedle programových bodů, shod a rozporů však již došlo i na personální otázky. ČSSD požaduje pět ministerstev, Babiš však nechce dát více, než čtyři. S ohledem na jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo však sociální demokraté řešili i to, zda má být v nové vládě i sám Babiš.

Video Hamáček se ptal na vládu bez Babiše, ANO ho "odpálkovalo". ČSSD chce vnitro nebo finance - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Šéf ANO však zůstává nadále jediným kandidátem na premiéra. Na začátku vyjednávání s ČSSD ostatně uvedl, že jím bude „až do smrti“. A tak se nyní čeká i na výsledek přerušeného sjezdu ČSSD, kde byli zatím v únoru do čela strany zvoleni Jan Hamáček a coby statutární místopředseda Jiří Zimola.

Podmínky pro vstup do vlády přitom posoudí řadoví členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Hamáček tento týden po jednání s ANO přišel s tím, že ČSSD může strpět Andreje Babiše ve vládě, požaduje však za to ministerstvo vnitra, či financí.

Politolog zmínil vření v ČSSD

„Trestní stíhání Andreje Babiše je skutečně velký problém. V ČSSD to vyvolává vření. Problémem je však i to, že tady jedná o vládě strana, která má před sjezdem, který má vstup do vlády řešit. Promítá se to do jednání a jednání samotné může některým politikům sloužit více méně jako příprava na sjezd, aby tam část delegátů zaujali,“ řekl Blesk Zprávám politolog Josef Mlejnek.

„ČSSD má mít vnitrostranické referendum a je otázka, jak dopadne. I tímto referendem mohou tlačit na Andreje Babiše, aby trochu ustoupil, situace je to však nestandardní. Normální vyjednávání po volbách je takové, že mají strany nějaké pozice v parlamentu ustálené a jedná se. Tady jedna ze stran jedná o velké přestávce mezi první a druhou půlkou sjezdu, což situaci komplikuje,“ podotýká Mlejnek z Institutu politologických studií na FSV UK v Praze.

ANO však nyní ustoupit nehodlá, lídři stran se sejdou znovu ve čtvrtek a příští sobotu se sociální demokraté sjedou opět v Hradci Králové. Navzdory tomu, že premiér Babiš vyrazil s rodinou k moři, jednání o vládní spolupráci úplně neutichla. Strany jsou spolu v kontaktu dál. „My se o tom budeme radit, čas na to relativně je. Budeme se o tom radit přes Velikonoce. Je týden čas a ten vyplníme intenzivním jednáním,“ uvedl na Zelený čtvrtek vicepremiér a místopředseda ANO Richard Brabec.

Video Faltýnek: Babiš je jediným kandidátem ANO na premiéra, přes to nejede vlak - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

K samotné naději, že jednání ANO a ČSSD skutečně povedou ke stabilní vládě, Mlejnek dodává: „Jeví se to pravděpodobné, ale zdaleka ne jisté. Je to zatím nejpravděpodobnější řešení, ale pořád je tam plno otazníků. Pokud se nedohodne tato konstelace, tak pak už asi nezbývá jiné řešení, než předčasné volby. Andrej Babiš si musí uvědomit, že pokud nevyjde vstříc ČSSD, do vlády s ním nepůjdou, protože si to neobhájí. Čekám nějaký větší ústupek, nechci však předbíhat, jaký to bude. Je přitom možné, že ČSSD nebude mít ani vnitro, ani finance, ale nakonec dostane ministerstev pět.

Babiš však zatím požadavek ČSSD na pět ministerstev odmítá, ANO nabízí sociálním demokratům s ohledem na výsledky voleb a zastoupení v Poslanecké sněmovny resorty čtyři.

Doporučujeme
Claudia Dagoh ( 31. března 2018 08:13 )

Jen ať tam už zůstane a neškodí České republice. A ten druhý pomocník tam jede za ním. Tak ať své podvody dělají.

rentierskej ( 30. března 2018 22:29 )

rád se dočkám, že babišovo tempo bude vražedné!

rentierskej ( 30. března 2018 22:25 )

z které hromady, to se neví. rozhodně to však bude z hromady NAKRADENÝCH, to je jisté.

tomik007 ( 30. března 2018 21:56 )

Jede zkouknou zda by mohl czerpat i na KANARZI HNIZDO

pomoooc-hori ( 30. března 2018 19:53 )

Přesně, bejku! Kašpar zdenekk tu dřepí od rána a honí si svýho mikropindíka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa