Opisování diplomek a bakalářských prací. Kdo na to také doplatil?

Autor: base, ČTK - 
17. července 2018
14:47

Dvěma ministrům vlády Andreje Babiše (ANO) zlomilo za poslední týden vaz údajné opisování. Po Taťáně Malé (ANO), která opsala část svojí diplomové práce, přišly Seznam Zprávy s dalším „plagiátem“. Podle webu je v bakalářské práci ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) mnoho stránek stejného textu, které dříve napsal jiný autor. Ministr kauzu neustál a odstoupí. Kdo další byl kritizován za své diplomové či rigorózní práce?

Stanislav Gross (ČSSD) - Předseda vlády (2004-05), ministr vnitra (2000-04) a poslanec. V letech 1993 až 1999 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni získal titul JUDr. Poté, co už jako významný politik v roce 1999 promoval na pražské právnické fakultě, vzbudila pozornost jeho diplomová práce, v níž na pouhých 33 stránkách podle týdeníku Respekt opsal několik zpráv České národní banky. Práci však v archivu školy zničila povodeň v roce 2002. Pochybnosti se objevily i o jeho rigorózní práci z plzeňských práv. Gross v roce 2015 zemřel.

Marek Benda (ODS) - Poslanec, mj. předseda poslaneckého klubu ODS (2012-13). V letech 2003-08 dálkově vystudoval Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni. V říjnu 2009 uvedla Česká televize, že tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. ČT také informovala, že Bendova rigorózní práce je téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Požadovaného počtu alespoň sta stran dosáhl díky zvětšení velikosti písmen a odlišnému řádkování. Benda poté uvedl, že diplom nepřevzal a titul neužívá.

Vít Bárta (Věci veřejné) - Poslanec a ministr dopravy (2010-11). V květnu 2012 napsal časopis Reflex, že bratři Vít a Matěj Bártovi v rigorózních pracích, za které dostali na bratislavské Akademii policejního sboru tituly JUDr., opisovali ze skript svého učitele Jiřího Strause. Bratři uvedli, že se Strausem vědecky spolupracovali. Slovenské ministerstvo vnitra později uvedlo, že pochybení školy nezjistilo.

Marcel Chládek (ČSSD) - Senátor a ministr školství (2014-15). V roce 2006 získal v rigorózním řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy titul PhDr. v oboru andragogika. V květnu 2014 Lidové noviny napsaly, že Chládkova rigorózní práce má rozsah pouhých 58 normostran. Podle listu prý ani neodpovídá akademickým nárokům. Chládek kritiku odmítl. Děkanka fakulty Mirjam Friedová v reakci na článek uvedla, že Chládkova práce odpovídala tehdejším požadavkům.

Milan Chovanec (ČSSD) - Poslanec a ministr vnitra (2014-17). V roce 2009 vystudoval bakalářský obor na Fakultě právnické Západočeské univerzity, regulérnost jeho studia byla v médiích zpochybňována mj. proto, že je absolvoval během několika měsíců. Výtkám o době studia se bránil absolutoriem kurzu celoživotního vzdělávání, takže nastupoval přímo do třetího ročníku. Titul Bc. nepoužívá. V říjnu 2016, krátce před volbami, upozornila Česká pirátská strana na nesrovnalosti kolem jeho bakalářské práce. Podle Pirátů je práce částečně opsaná, dvě stránky se totiž téměř shodují s vypracovanou maturitní otázkou studenta přeloučského gymnázia. Chovanec obvinění odmítl a nazval je "předvolebním skandálkem".

Taťána Malá (ANO) - Poslankyně a ministryně spravedlnosti (červen/červenec 2018). V čele ministerstva skončila po 13 dnech ve funkci. Výzvám k odstoupení čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací.

Video Vyjádření ministryně Malé k jejím diplomkám - Blesk TV

Petr Krčál (ČSSD) - Ministr práce a sociálních věcí (od června 2018). Podle serveru Seznam Zprávy.cz je v Krčálově bakalářské práci mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. V některých kapitolách včetně úvodu jsou podle serveru celé stránky přímo překlopeny z jiné bakalářské práce. Ministr serveru řekl, že shody si neumí vysvětlit a že na své práci pracoval poctivě.

Video Ministr Krčál z ČSSD končí: Přiznal problémy s opsanou diplomkou - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

V Evropě stálo plagiátorství politiky funkce i tituly

1. března 2011 - Na funkci ministra obrany rezignoval německý křesťanskosociální politik Karl-Theodor zu Guttenberg. Učinil tak poté, co vyšlo najevo, že svou doktorskou práci z části opsal z jiných studií, aniž je citoval. Již předtím kvůli tomu rezignoval na svůj titul a na křeslo v Parlamentu.

11. května 2011 - Německá politička Silvana Kochová-Mehrinová se vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších postů kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu použité literatury. Univerzita v Heidelbergu jí proto v červnu 2011 odňala titul.

2. dubna 2012 - Na funkci rezignoval maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž byl odebrán doktorský titul. Budapešťská Semmelweisova univerzita mu titul odňala poté, co vyšlo najevo, že jeho disertace o ekonomických aspektech olympijských her je z velké části identická s textem bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva a dalších publicistů.

18. června 2012 - Vědecký server Nature napsal, že rumunský premiér Victor Ponta (ve funkci 2012-2015) opsal od dvou rumunských vědců většinu své disertační práce o činnosti Mezinárodního trestního soudu. V červenci potom Rada pro uznávání akademických titulů rozhodla, že by Ponta měl přijít o univerzitní hodnost, ministerstvo školství ale rozhodlo, že Ponta napsal práci v souladu s akademickými standardy. V prosinci 2014 se Ponta doktorského titulu vzdal dobrovolně.

7. prosince 2012 - Budapešťská univerzita ELTE oznámila, že maďarský vicepremiér Zsolt Semjén porušil vědeckou etiku při sepisování doktorské práce ze sociologie v roce 1992. Zpráva přišla poté, co maďarský týdeník Héti Világgazdáság napsal, že Semjén je podezřelý z plagiátorství při psaní univerzitní práce v roce 1991 na Katolické univerzitě Petra Pázmánye. Ani jedna ze škol mu titul neodebrala.

9. února 2012 - Německá ministryně školství Annette Schavanová oznámila, že odstupuje kvůli své plagiátorské aféře z funkce. Univerzita v Düsseldorfu Schavanové odebrala kvůli plagiátorství doktorský titul.

17. ledna 2014 - V německém tisku se objevila informace o tom, že tehdejší generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, který v roce 2004 získal na pražské Univerzitě Karlově takzvaný "malý doktorát", při své práci opisoval. "Malý doktorát" uznávají jako plnohodnotný titul jen některé německé spolkové země. O několik dní později UK oznámila, že systém na odhalení plagiátů neprokázal, že by práce byla opsaná. Scheuer je nyní ministrem dopravy.

18. srpna 2015 - V rumunském tisku se objevily informace, že tehdejší poslanec Mihai Tudose opsal část své doktorské práce na Národní akademii zpravodajských služeb. O titul nakonec nepřišel a od června 2017 do letošního ledna byl premiérem.

9. března 2016 - Senát Lékařské vysoké školy v Hannoveru rozhodl o tom, že německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová si může ponechat doktorát, i když v její dizertační práci z roku 1990 byly nalezeny opsané pasáže.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hejhej ( 18. července 2018 15:01 )

Chovanec - největší podvodník ve " studiu" mohl být v ministerské funkci celé období. To demokratické žumpě nevadilo, stejně jako ostatní politici podvodníci po r. 1989.

salto ( 18. července 2018 12:23 )

Tedy plagiát?

panamira ( 17. července 2018 19:58 )

POZOR, jedni z největších lhářů jsou i ZEMĚDĚLCI !!! Brečí a lžou a lžou a lžou a pak zdražují.

alideda ( 17. července 2018 19:17 )

ukas babisovou tlamu,,

alideda ( 17. července 2018 19:14 )

klidne me odepis politi jeda verbes rikam to slusne zlodeji...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud