Malá skončila, v čele spravedlnosti je právník Kněžínek. Stíhaný premiér mu nevadí

Autor: base, ČTK - 
10. července 2018
18:10

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval ministrem spravedlnosti Jana Kněžínka, právníka a dosavadního místopředsedu Legislativní rady vlády. Pověřil ho řízením úřadu. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman tak vyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO). Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO), která v pondělí oznámila rezignaci po 13 dnech ve funkci. Teď již bývalá ministryně čelí podezření z plagiátorství ve svých diplomkách. Kněžínka uvede Babiš do funkce ve středu ráno. Trestně stíhaný premiér novému ministrovi nevadí.

Prezident už během dne avizoval, že Kněžínka na Pražském hradě přijme a následně ho jmenuje ministrem. Stalo se tak bez účasti médií.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) Kněžínka před třemi lety ustanovil prošetřovatelem protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů. V této funkci Kněžínek řešil i případ úředníků ministerstva financí vedeného tehdy Babišem, kteří chtěli zjišťovat u Evropského úřadu proti podvodům informace k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Babiš zákon neporušil.

Malá v posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Její rezignaci odeslal Babiš v úterý na Hrad spolu s návrhem jejího nástupce. Ráno před zasedáním kabinetu o svém rozhodnutí informoval předsedu koaliční ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka. Ten novinářům řekl, že do nominací na místa ve vládě, která spravuje ANO, ČSSD nechce hovořit.

Prezident v úterý také jmenoval na Pražském hradě 40 nových soudců obecných soudů navržených exministrem Robertem Pelikánem.

Kněžínkovi nevadí účast ve vládě vedené trestně stíhaným premiérem. Novinářům to v úterý řekl na Pražském hradě. Své funkci se chce Kněžínek věnovat naplno, bez ohledu na to, jak dlouho bude na ministerstvu působit.

„Kdyby mi to vadilo, tak tady bezesporu nebudu stát. Já v tomto případě spoléhám na orgány činné v trestním řízení, na nezávislé státní zastupitelství, na nezávislé soudy. Nechme to rozhodnutí na nich,“ odpověděl ministr na dotaz, zda mu vadí účast ve vládě řízené trestně stíhaným premiérem.

Možnost vést ministerstvo spravedlnosti mu Babiš nabídl v noci na úterý. „Doba, kterou jsem měl na rozmyšlení, byla tedy relativně krátká, ale právě proto, že se ve státní správě pohybuji už řadu let - v podstatě jsem byl náměstkem předtím ministra spravedlnosti, nyní ministryně spravedlnosti - tak jsem měl to rozhodování do jisté míry snazší, byť to nebylo rozhodování jednoduché,“ řekl Kněžínek.

Za priority označil ministr dokončení návrhů, které jsou nyní projednávány v Poslanecké sněmovně. Zmínil například nový zákon o znalcích nebo zákon o tlumočnících. V plánu má také plnit programové prohlášení vlády. „Největší úkol, úkol na celé volební období pro ministerstvo spravedlnosti, je pracovat na nových procesních předpisech, to znamená na novém civilním řádu, na novém trestním řádu, tak aby se věci, na kterých se pracuje velmi dlouho, posunuly dopředu,“ dodal ministr.

Video Vyjádření ministryně Malé k jejím diplomkám - Blesk TV

flora ( 11. července 2018 00:03 )

A v čem spočívá ten problém? Právní překážka není žádná. Pouze demoblok cosi vykřikuje o důvěře ve státní instituce. Ale to je samozřejmě nesmysl. Lidé důvěru mají, jinak by někteří z DB nedostali u voleb ani těch 5% .

zdenek43 ( 10. července 2018 23:00 )

aaaaaaa dalsi - jako napr. Za ANO zase úspěšně kandidoval na radnici v Českém Krumlově jiný z bývalých kriminalistů protikorupční policie a spolu s Bínou někdejší vyšetřovatel kauzy Opencard Oldřich H l u š k o. Přímo na pražský magistrát se zase za Babišovo hnutí dostal jako radní bývalý detektiv protiteroristického odboru Libor H a d r a v a. Babiš ale personálně sáhl i přímo do centra bezpečnostního aparátu, na ministerstvo vnitra. Odtud získal dokonce prvního náměstka resortu Jana S i x t u , z kterého udělal na financích státního tajemníka a následně ho dosadil do dozorčí rady ČEZ. Mgr. Václav L á s k a - je bývalý policejní vyšetřovatel a předseda správní rady Transparency International.....na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. Po zániku ÚFKOS v roce 2003 opustil řady policie, krátce pracoval v oblasti ekonomického poradenství a v roce 2007 působil několik měsíců také v bezpečnostní agentuře ABL......Mgr. Adriana K r n á č o v á , MBA - V roce 2000 začala pracovat pro českou pobočku Transparency International. Nejdříve působila na pozici konzultantky a od roku 2001 zastávala funkci výkonné ředitelky. Z Transparency International odešla na konci roku 2007........ nooo a nej-nej slavnejsi - - blízké spolupracovnici Radmile K l e s l o v é , která mu mimo jiné budovala ANO. Chválí ji tam, jak byla skvěle vycvičená špionka s evidentní vazbou na Moskvu. A z této skvěle vycvičené komunistické ambiciózní špionky udělal jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků. To také znamená mnohé a mohlo by to naznačovat možnou odpověď na velmi důležitou otázku: Kdo Babišovi financoval začátek podnikateleské kariéry v devadesátých letech....

zdenek43 ( 10. července 2018 22:42 )

kdyz HOOOOO nemumis P O D P L A T I T takkkkkkkkkkk HOOOOOO zamestnej u sebe ...... klasika soudruzska-StBacka T A K T I K A - kterou soudruh-StBak Andrej B A B I S praktikuje . . . . . . ++++Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) K n ě ž í n k a před třemi lety ustanovil prošetřovatelem protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů. V této funkci Kněžínek řešil i případ úředníků ministerstva financí vedeného tehdy Babišem, kteří chtěli zjišťovat u Evropského úřadu proti podvodům informace k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Babiš zákon neporušil...... ++++++ SOUDRUH-StBAK Andrej B A B I S - ma svou??? PODNIKOVOU??? policii - - tedy ma tam zahackovane vsechny - ktere by musel P O D P L A C E T ........ Kapitolou samou o sobě je bezpečnostní divize Agrofertu, kterou už čtyři roky vede někdejší náměstek ředitele protikorupční policie (ÚOKFK) Jiří V e s e l ý a v níž údajně pracuje hned několik jeho bývalých kolegů z policejních složek...... Vicepremiér ale nesází na někdejší elitní detektivy jen ve svém soukromém impériu, řadu z nich dosadil i do vysokých státních funkcí a úřadů spadajících pod jeho resort. Ředitelem klíčového finančněanalytického útvaru, který zkoumá ty největší a nejpodezřelejší finanční transakce v ČR, udělal Babiš bývalého Veselého kolegu z protikorupční policie Libora K a z d u , který vedl šest let plzeňskou pobočku tohoto útvaru. Ještě do dubnového odchodu z ministerstva vedl tamní regionální audit na odboru kontroly další bývalý detektiv ÚOKFK Ludvík B í n a. Bezpečnostním ředitelem Státní tiskárny cenin patřící pod finance Ivan Č e r n í k , který osm let dělal náměstka pro změnu u policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - UOOZ.

marmat ( 10. července 2018 20:59 )

To poslední škrtněte...to smrdí zdenkkem....a samochvála smrdí vždy!

tomik007 ( 10. července 2018 20:48 )

Kdyby mu stihany premier vadil - tak se tam nedostane

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud