Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Klausová si užívá vnoučat a plánuje Vary. Zamíří do Bratislavy Zemanův muž?

Autor: Jakub Veinlich - 
30. května 2018
05:00

Přesně před měsícem skončila Livia Klausová v roli velvyslankyně na Slovensku. Bývalá první dáma a manželka Václava Klause se na veřejnosti sice od té doby neobjevila, ale podle informací Blesk Zpráv má velké plány s vnoučaty, kterých má celkem sedm. S jedním z nich se například chystá navštívit karlovarský filmový festival. To v Bratislavě je její bývalé místo stále prázdné. V souvislosti s novým velvyslancem se spekuluje o několika jménech, jedním z nich je i šéf zahraničního protokolu prezidenta Miloše Zemana Rudolf Jindrák.

Livia Klausová skončila jako velvyslankyně 30. dubna. „Do doby nástupu nového velvyslance a do té doby, než mu Slovensko udělí takzvaný agrément (tedy souhlas - pozn. red.), povede ambasádu zástupce velvyslankyně,“ komentovala její odchod na konci března mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Od května tak řídí velvyslanectví dosavadní zástupce Klausové Pavel Sladký.

A podle zjištění Blesk Zpráv zatím není jasné, kdy nový velvyslanec nastoupí. „Pořád se to neví,“ řekl redakci zdroj z diplomatického kruhu, který je se situací obeznámený.

Video  Klausová u Kisky: Skončila jako velvyslankyně na Slovensku.  - tv Joj
Video se připravuje ...

Ve hře o ambasádu je Jindrák i Tuhý

V sobotu se přitom potkali premiéři České republiky Andrej Babiš (ANO) a Slovenska Peter Pellegrini. Otázka velvyslaneckého postu tak mohla být nasnadě. Jenže řeč na ni podle mluvčí české vlády nepřišla. „Toto téma se opravdu neřešilo,“ reagovala na dotaz Blesk Zpráv Barbora Peterová.

V minulosti se přitom spekulovalo o diplomatické misi například u současné ministryně obrany Karle Šlechtové (za ANO), ta to už ale několikrát odmítla. O Šlechtové se přitom v posledních dnech mluví v souvislosti s jejími spory s premiérem Babišem, který s ní nejspíš už nepočítá do nové vlády, o které teď hlasuje ČSSD ve vnitrostranickém referendu.

Velvyslancem se měl podle médií stát také současný policejní prezident Tomáš Tuhý, kterého zmiňuje i diplomatický zdroj Blesk Zpráv jako možného adepta.

„Minulý týden si Tuhý pozval své nejbližší spolupracovníky, kterým řekl, že končí. Čeká jen na to, až se vyřeší otázka, kdo bude příští ministr vnitra,“ řekl Lidovým novinám v polovině dubna pod podmínkou anonymity jeden z důstojníků.

Zeman se šéfa protokolu nechce vzdát

Mezi diplomaty se mluví také jako o možném nástupci Klausové o současném řediteli zahraničního protokolu prezidenta Miloše Zemana Rudolfu Jindrákovi. „Je to pravda, ale Miloš Zeman ho nechce pustit. Na Hradě za něj není náhrada,“ popsal situaci člověk blízký Pražskému hradu.

„Otázku velvyslanců v zásadě nikdy nekomentuji,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. A dodal, že ani žádný termín pro jmenování nového velvyslance zatím stanovený není.  

Video  Livia Klausová s vnukem první na večírku: Tajemství jejích příchodů!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Podle zdroje blízkého rodině manželů Klausových si bývalá první dáma užívá především vnoučat, přijímá pozvání na různé konference a také se těší na festivaly. Jejím oblíbeným je například Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kam by měla zamířit i letos. A podle informací Blesk Zpráv s sebou vezme jedno ze svých vnoučat.  

Stropnický do Izraele. Ale koho za něj?

O jako o hotové věci se mluví o přesunu ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO) na velvyslanecký post v Izraeli. „Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce odejít a rád by se stal velvyslancem,“ řekl Miloš Zeman nedávno v televizi Nova. „A protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím,“ dodal prezident.

„Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr,“ potvrdil podle Aktuálně.cz jeden z členů vlády v demisi.

Stropnického křeslo ministra zahraničí by v příští vládě, pokud tedy vznikne, mělo připadnout ČSSD. Předseda strany Jan Hamáček na tento post nominoval europoslance Miroslava Pocheho, kterého ovšem zatím prezident odmítá i přijmout ke konzultacím, natož ho případně jmenovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud