Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Klausová končí jako velvyslankyně na Slovensku. Je za tím únava a vnoučata

Autor: vr, map - 
31. března 2018
05:00

Poslední měsíc odpočítává v roli velvyslankyně na Slovensku někdejší první dáma Livia Klausová (74). Podle zjištění Blesku odchází na vlastní žádost. Skončit kvůli věku už měla před 28 měsíci, pak pro ni ale vymysleli trik. Prezident Miloš Zeman se totiž své oblíbenkyně, která ho podpořila v první přímé prezidentské volbě, odmítal vzdát. Když už si ji přes  odpor tehdejší Nečasovy vlády na Slovensko prosadil po nástupu premiéra Rusnoka.

„Mohu potvrdit, že paní Klausová na vlastní žádost končí jako velvyslankyně v Bratislavě. Do jmenování nového velvyslance, kterému musí hostitelská země udělit souhlas, nemůžeme sdělovat jméno jejího nástupce,“ sdělila Blesku mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ambasádu podle Lagronové dočasně povede zástupce velvyslance. Proč ale Klausová, která před více než dvěma lety o post tolik bojovala, opouští Bratislavu dobrovolně? Podle zdroje Blesku se chce víc věnovat vnoučatům. Svou roli ale také prý hraje únava, protože slovenská ambasáda je velmi vytížená.

Trik s dohodou po sedmdesátce

Livia Klausová je velvyslankyní od prosince 2013, po dvou letech jí ale hrozil konec. Služební zákon totiž i pro ni stanovil horní věkovou hranici 70 let. Ve funkci ji ale chtěl, podobně jako velvyslankyni v Sýrii Evu Filipi (74), za každou cenu udržet prezident Miloš Zeman (73). Nakonec ministerstvo zahraničí vymyslelo fígl – obě zaměstnalo na „dohodu o provedení práce“. Dnes už je zákon změněn tak, aby velvyslanci mohli svoji misi dokončit i po sedmdesátce. Klausové se ale netýká.

Kromě Klausové na Slovensko Zeman prosazoval v roce 2013 jako ambasadora také bývalého kosmonauta Vladimíra Remka do Moskvy. I v jeho případě nejdřív čelil odporu vlády, který povolil až za Rusnokova kabinetu. Remek skončil jako velvyslanec v Rusku začátkem letošního roku.

Video  Livia Klausová s vnukem první na večírku: Tajemství jejich příchodů!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

ccir ( 1. dubna 2018 17:00 )

Odchod tej českej súdružky s dianím na Slovensku nemá nič spoločného.

ccir ( 1. dubna 2018 16:57 )

Nie je vôbec vecou slovenskej politiky koho si sem na svoje zastupiteľstvo z Česka pošle česká politická špička! Slováci určite o jej odchode nerozhodovali ani nerozhodli!!! Nám je tá česká veľvyslankyňa tak akurát južným vetrom aj s jej rodičmi ...

ccir ( 1. dubna 2018 16:52 )

Na Slovensku je to každému úplne šum a fuk koho si sem ČR na svoje zastupiteľstvo poslala! Jej otec tiež! Kto by sa s tým aj špinil?

ccir ( 1. dubna 2018 16:48 )

Odborník na Slovensko a Slovákov? Hop hop hop ... šašo ...

ccir ( 1. dubna 2018 16:45 )

Asi ťažko!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa