Babiš odvrací kritiku: Matriky se plošně rušit nebudou. Změní se jejich financování

Autor: ČTK, vei - 
29. května 2018
07:37

O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové, plošně se rušit nebudou. Změní se ale jejich financování, místo paušálu bude platba za jednotlivé úkony. Po jednání s Asociací krajů a Svazem měst a obcí to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zástupci Asociace krajů a Svazu měst a obcí to uvítali. Starostové chtěli dnes odpoledne kvůli návrhu ministerstva vnitra na rušení části matrik před úřadem vlády demonstrovat.

Na úřadu vlády se dnes sešli předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO), předseda Svazu měst a obcí František Lukl s ministrem vnitra Lubomírem Metnarem (za ANO) za přítomnosti premiéra Andreje Babiše a dohodli se, že matriky budou pokračovat dál, ale za trochu jiného režimu ve financování. 

„Stát už nebude platit za matriční úkony paušálně, ale půjde o úhradu za výkon,“ upřesnil Lukl, který je také starostou Kyjova. „Bude to paušální částkou za prvozápis a bude to rozčleněné podle administrativního výkonu,“ vysvětlil Metnar. Částky se budou pohybovat od asi 640 korun za narození dítěte, 1900 korun za zápis úmrtí a přibližně 3800 korun za zápis sňatku.

Vnitro plánovalo rušit na 450 matrik

Právě před Úřad vlády přitom dnes mířila protestní akce, která měla upozornit právě na nesouhlas s rušením přibližně 450 matrik, které plánovalo ministerstvo vnitra pod vedením Metnara. Podle plánu ministerstva se měly zavřít matriky tam, kde ročně provedou méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad. Cílem byla úspora zhruba 150 milionů korun ročně.

Sdružení samospráv to považovalo za experiment, který by vzdálil místní samosprávy od občanů. Možný ministr vnitra v příští vládě – předseda ČSSD Jan Hamáček - už se nechal ale slyšet, že pokud skutečně bude ministrem, matriky rušit nebude.

Vnitro podle původního návrhu mělo seškrtat počet matrik o třetinu do konce letošního roku. Starostové upozorňovali na to, že změna by zkomplikovala život hlavně starším a chudším lidem. Ministerský návrh vycházel z rozboru z let 2014 až 2016. Podle Svazu měst a obcí už není aktuální.

Babiš: Bylo to špatně pochopeno

Podle ministra samotná změna financování ušetří asi 150 milionů korun ročně stejně, jako kdyby se část matrik zrušila. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené.

„Myslím si, že to nebylo správně pochopeno. Nikdo matriky nechce rušit, dochází jenom ke změně financování,“ řekl po jednání Babiš. Starostové se podle něj mohou sami rozhodout, jestli matriku v obci zachovají. Matrik je v Česku kolem 1400, spekulovalo se o zrušení asi 450 z nich do konce letošního roku. Podle ministra vnitra Metnara jsou informace o tom, že starostové jich plánují uzavřít jen desítky.

Matriky se řešily i při interpelacích

Možné rušení matrik přitom vyvolalo pozdvižení - a minulý týden bylo také předmětem zatím posledních interpelací na premiéra Babiše. Poslankyně Věra Kovářová (STAN) se jej tázala, „zda k takovému kroku pro územní samosprávu důležitému je oprávněná vláda bez důvěry“. „Neměl by v takovém zásadním opatření prosazovat kabinet, který se za prvé opírá o důvěru Poslanecké sněmovny?“ tázala se Babiše. 

„Říkáte, jsme v demisi, nemáme nic dělat, když děláme, zase je problém. Ta navrhovaná optimalizace matrik vlastně, ta síť těch úřadů, v současné době neodpovídá aktuálním potřebám (...) Efektivita malých matrik je daleko nižší než úřadů, které vykazují velké objemy činnosti,“ kontroval Babiš.

„Řada matričních úřadů vykonává pouze několik matričních úkonů ročně, což může ohrožovat kvalitu zápisu ve složitějších situacích. Špatně je nastaven také systém financování. Stát aktuálně prostřednictvím příspěvku na výkon státní správy přispívá na jeden matriční úkon od 230 korun do 113 tisíc, což je samozřejmě obrovský rozdíl,“ dodal tehdy Babiš.

tomik007 ( 29. května 2018 13:57 )

CHUDAK BURDA - porad jen neco odvraci

abenek ( 29. května 2018 09:10 )

 Tak abychom zlepšili efektivitu matrik a zmenšili administrativu, tak zavedeme platby za úkon, jejich průkaznou evidenci, posílání výkazů a žádostí o úhradu, kontrolu a schvalování těchto žádostí, posílání úhrad atd. Bylo by dobré, aby těch úkonů a sazeb bylo alespoň 50, ať se matrikářky nebo na malých obcích sekretářky či starostové nenudí a na ministerstvu také mají co dělat. Jo, šetřit se musí za každou cenu!!! Nevymyslíš-li alespoň jeden nový formulář za měsíc, nemáš ve státní správě co dělat!

zdenek43 ( 29. května 2018 09:06 )

Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v nejmenších obcích. Ministerstvo to oznámilo krajům, zavřela by se tak přibližně třetina těchto úřadů v zemi. Stát by měl ušetřit zhruba 150 milionů korun............ toooooooo vykrikoval soudruh ministr vnitra v demisi Lubomír M e t n a r (za ANO)......... Mgr. Lubomír Metnar (* 6. října 1967 Olomouc) - Po maturitě a vojenské službě nastoupil k Veřejné bezpečnosti. Sloužil u Pohotovostního pluku. Do služebního poměru příslušníka Sboru národní bezpečnosti (SN byl přijat 1. března 1988 kádrovým rozkazem velitele pluku Břetislava Zdráhaly spolu s dalšími čtyřmi stovkami kolegů. Všichni frekventanti byli přijati na základě vlastní žádosti. Působil zde do 23. února 1989. V letech 1992 až 1993 vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR a následně v letech 1994 až 1998 Ostravskou univerzitu v Ostravě se specializací na ekonomiku, obchod a služby (získal titul Mgr.)............. ANOOOOOO skutecne O D B O R N I K - - odbornik na pravem miste . . . . od prosince 2017 ministr vnitra ČR ve vládě Andreje Babiše, předtím v letech 2013 až 2014 působil jako náměstek ministra vnitra ČR......

zdenek43 ( 29. května 2018 08:59 )

uz GIGA o b l b o v a k na spodnich 10 milionu obcabu CR - - takze soudruzi StBaci ANO2011 vymysli - umele vytvori P R O B L E M - - - ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) - - - a pak prijde soudruh-StBak Andrej B A B I S z ANO2011 aaaaaaaaaaaaaaaaa MATRIKY SE RUSIT NEBUDOU !!! - - - to si dela P R D . L - - - takze mesice MAKAJI na zruseni 400 matrik v CR - vytvori PROBLEM?? a pak TENNNN PROBLEM KTERY RESILI MESICE najednou mavnutim proutku a to samoooooooooooo, ze diky soudruhovi-StBakovi Andrejovi BABISOVI vyresi za vterinu???? noooo vyresi - - - dal tam budou proudit prachy - ktere tam pred TIM?? vzniklim?? jakoPROBLEMEM?? ty prachy tekly.......... anoooooo TAKTO SE SOUDRUZSKY MAKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...... no , z etak soudruziMAKAJI - noooo spis problem je , ze se TAKHLE NECHY O B L B O V A T spodnich 10 milionu obcanu CR

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud