Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Naši vojáci si zaslouží medaili, řekl izraelský ministr po zabití 15 Palestinců

Autor: base, ČTK - 
1. dubna 2018
15:43

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman odmítl výzvy k vyšetření úmrtí 15 Palestinců zabitých izraelskou armádou během pátečních protestů na hranicích Pásma Gazy. Izraelští vojáci podle ministra jednali přiměřeně, mířili jen na násilné útočníky a ti, kteří protestovali mírumilovně, nebyli nijak zraněni.

Vedení radikálního hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, v sobotu uvedlo, že pět ze zabitých Palestinců bylo příslušníky jeho vojenského křídla. Podle Izraele k Hamásu náleželo osm mrtvých a další dva byli členy jiných radikálních skupin.


K nezávislému vyšetřování střetů vyzvali generální tajemník OSN António Guterres i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Izraelští vojáci dělali, co bylo třeba. Myslím, že si naši vojáci zaslouží medaili,“ řekl Lieberman armádnímu rozhlasu. „A pokud jde o vyšetřovací komisi - žádná nebude,“ dodal.

Erdogan: Netanjahu je okupant a terorista

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již v sobotu označil útok Izraele za nelidský a kritizoval Západ, který odsoudil tureckou vojenskou intervenci v syrském Afrínu, za dvojí přístup. V neděli se opřel přímo do izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nazval ho teroristou. „My máme co dělat s teroristy, vy ale nikoli, protože jste sami teroristický stát,“ vzkázal Erdogan Netanjahuovi na shromáždění se svými stoupenci v Adaně. „Jste okupantem. A jste také teroristou,“ dodal.

Již během celého týdne si Palestinci v Pásmu Gazy postupně začali stavět stany u hranic s Izraelem. V pátek pak zahájili protest nazvaný „Pochod za návrat“.

Nejprve šlo o demonstrace vsedě, brzy se ale shromáždění vymklo kontrole. Stovky Palestinců nereagovaly na výzvy organizátorů a izraelských vojáků a začaly zapalovat pneumatiky a házet kameny na příslušníky izraelské armády. Ti proti nim zasáhli. Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.

VIDEO: Muslimové protestovali proti Trumpovi:

Video  Rozhodnutí Trumpa ohledně Jeruzaléma odstartovalo protesty muslimů  - Reuters
Video se připravuje ...

gabreta ( 1. dubna 2018 18:27 )

Jo, jo. Áda taky rozdával metály při "Drang nach Osten"!!! Koukám že Židi předělali "Ty po mně kamenem, já po tobě chlebem" na, Ty po mně kamenam, já po tobě samopalem!! Taková přiměřená obrana!!

vlasta1 ( 1. dubna 2018 16:16 )

Vyznamenání za 15 muslimů to je neadekvátní. Naopak měli by být pokáráni za to že nebyli rychlejší.

steelheart ( 1. dubna 2018 14:20 )

z m e t e k

luxardo ( 1. dubna 2018 14:16 )

PALESTINCI MI NEVADÍ, ALE NESMÍ BÝT MUSLIMOVÉ,KTEŘÍ NECHTĚJÍ OVLÁDNOUT JEN iZRAEL, ALE CELÝ SVĚT.

steelheart ( 1. dubna 2018 14:11 )

Židi si s Hitlerem moc nezadají! ostatně s těma prachatejma byl Hitler jedna ruka!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud