Protestující v Praze zcela zaplnili prostor před velvyslanectvím. Organizátoři uvedli, že současnou situaci na Slovensku považují za mimořádně závažnou. Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák podle nich pohrdají názory lidí, kteří demonstrovali v ulicích, a tím znevažují i vraždu Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

„Chceme slušnou vládu,“ křičel dav lidí, kterým není situace na Slovensku lhostejná. Na akci vystoupily české i slovenské osobnosti, které chtějí změnu slovenské vlády. „Nevíme, kdo je vrah, ale víme, ale víme, kdo je vrah v duchovním smyslu. Vrah je Fico,“ zaznělo z úst literárního kritika Martina Putny, který sklidil za svůj proslov velké ovace.

Video
délka: 01:48
1080p 720p 360p

Lidé protestovali před slovenskou ambasádou. Křičeli, ať zavřou premiéra Fica do basy. Eva Fornálová

Namísto minuty ticha za zavražděného novináře Kuciaka zazněla hlavní skladba filmu s židovskou tématikou Schindlerův seznam, kterou zahrála flétnistka na příčnou flétnu. Nechybělo ani závěrečné zvonění klíči a zpěv státní hymny.

Fico dnes prohlásil, že v souvislosti s protesty, které se dnes konají v desítkách slovenských měst, hrozí útoky na veřejné budovy. V uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval.

Politická krize

Sedmadvacetiletého novináře Kuciaka pracujícího pro portál Aktuality.sk zastřelil i se stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vývoj po vraždě vedl na Slovensku k politické krizi. Premiér Fico již dříve obvinil opozici z pokusu o převrat. Prezidenta Kisku zase obvinil – v souvislosti s Kiskovým dřívějšími návrhem na zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb – ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země.

Fotogalerie
28 fotografií