Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Babiš vyhověl „VIP“ Šlechtové: Ministři mu musí vyčíslit náklady na cesty

Autor: ČTK, Mii, vei - 
17. května 2018
17:03

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v souvislosti s žádostí ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) ministry, aby vyčíslili náklady na své zahraniční i domácí cesty. Navíc chce znát i útraty za reprezentaci a externí poradce, vyplývá z dopisu, který má ČTK k dispozici. Na jeho existenci upozornil server TN.cz. Babiš se v dopise podivuje, že žádost Šlechtová kolegům nesdělila osobně na vládě.

Mluvčí vlády Barbora Peterová existenci dopisu potvrdila. „Je to interní dokument, který nechceme medializovat,“ řekla ČTK.

Šlechtová ve středu Babiše požádala v otevřeném dopise, aby zadal vyhodnocení nákladů všech ministerstev minulé vlády na pracovní cesty. Požadavkem se brání obvinění z nehospodárnosti při využívání VIP služeb. Lidové noviny totiž napsaly, že jako ministryně pro místní rozvoj využívala na letišti VIP služeb, stát za to zaplatil asi 310 000 korun. Babiš to označil po jednání vlády za plýtvání.

Šlechtová informace označila za nehorázné a účelové a napsala, že je proti ní jako člence vlády a ministerstva obrany vedena útočná diskreditační kampaň. Lidové noviny patří do vydavatelství Mafra, které vlastnil Babiš a stejně jako další majetek ho vložil do svěřenského fondu.

Vyčíslení do konce května

Babiš se již ve středu pozastavil nad formou, jakým ho Šlechtová k zajištění informací vyzvala. Ve čtvrtek v dopise zaslaném členům vlády či jejich sekretariátům poznamenal, že moc nerozumí tomu, proč ministryně svou žádost členům vlády nesdělila osobně, „jak to děláme my všichni“.

Ministry zároveň prosí, aby podle požadavku Šlechtové „na svých resortech spočítali náklady na zahraniční a tuzemské pracovní cesty ministrů, včetně využití leteckých tříd a vládní letky a nákladů na doprovod a související servisní služby“. Údaje chce Babiš za celé období minulé vlády i dobu činnosti současného kabinetu.

Zároveň přidal své dva požadavky na vyčíslení všech externích poradenských a PR smluv navázaných přímo na ministra a na vyčíslení útrat za reprezentační fond kabinetu ministra. Vyúčtování chce mít k dispozici do pondělí 28. května.

„Já jsem od počátku naší vlády apeloval na ministry, aby jednak udělali revizi smluv, které zdědili, a aby samozřejmě zredukovali náklady, aby neplýtvali a musel jsem to žádat opakovaně,“ řekl Babiš během cesty ze summitu EU v Sofii zpravodaji Blesk Zpráv. „Ty výsledky zatím pro mě nejsou uspokojivé, takže se snažím, aby to ministři dělali, ale jde to ztěžka a u každého je to různé. Někteří fungují dobře, z hlediska odezvy na tyto požadavky, a jiní ne úplně,“ dodal.

tomik007 ( 17. května 2018 18:43 )

SUDRUHOVJA - a nemal hento kontrolvatj uz ako ujo financny minister ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa