Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

Limuzínou až k letadlu. Ministryně Šlechtová si za 300 tisíc užívala VIP služby

Autor: zst - 
16. května 2018
10:10

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) si na svých cestách ještě jako šéfka resortu místního rozvoje užívala výhod VIP salonku na pražském letišti. Informují o tom středeční Lidové noviny. Ze státních peněz si tak ústraní a luxus užívala za 310 tisíc korun. V letech 2014 až 2016 si salonek objednala 26krát. Kompletní VIP odbavení vyjde jednoho člověka na 4400 korun. Šlechtová se tak nemusela starat o odbavení zavazadel, užívala si all inclusive občerstvení a k letadlu ji vozila limuzína.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) utratilo 310 249 korun za VIP služby pražského letiště, které si vyžádala Karla Šlechtová. Za tři roky vlády v resortu to bylo 26x.

„Salonek umožňuje zrychlené odbavení. Jeho využitím jsem tedy šetřila drahý čas lidí a statisíce jsem ušetřila i tím, že jsem nelétala byznys třídou. Úspory vzniklé tímto výběrem převyšují náklady na VIP salonek, nemluvě o bezpečnostních výhodách, které poskytuje,“ brání se Šlechtová v Lidových novinách.

Ministryně využívala nadstandardní služby i při kratších cestách po Evropě, nejen před dlouhými lety. Jen do Bruselu letěla s tímto servisem osmkrát, což vyšlo na 84 tisíc korun. Podle jednoho z jejích předchůdců Kamila Jankovského (za VV) to je přitom praktické jen před delšími lety. Mohl tak prý probírat v soukromí záležitosti se svými spolupracovníky.

„Když jela delegace do Číny a odlétalo se v noci, tak se jelo přes salonek. Myslím si, že to bylo v pořádku. Do Bruselu jsem ale takto nikdy neletěl,“ řekl deníku s tím, že salonek využil jednou či dvakrát za tři roky ve funkci. Věra Jourová (ANO) zase podle svých slov ani neví, jak vypadá. Jourová ale byla ministryní jen devět měsíců. Třeba exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prý využil VIP služeb jen třikrát, rezort zaplatil 31 720 korun.

„Ministerstvo využívá salonku v případech, kdy není možné být na letišti v požadovaný čas dvě hodiny před odletem (nedovoluje to program ministryně), je potřeba zajistit jednání nebo přípravu před zahraniční pracovní cestou nebo to nedovoluje bezpečnostní situace,“ napsala LN Romana Voříšková z MMR.

Na obraně Šlechtová zatím salonek nevyužila

Šlechtová v nové vládě usedla do křesla ministryně obrany a od té doby, tedy prosince 2017, nevyužila salonek na Letišti Václava Havla ani jednou. Většina jejích cest ale podobně jako u premiéra a prezidenta v této funkci začíná na pražském vojenském letišti ve Kbelích. Právě odtud startují vládní speciály a lidé se tam běžně nedostanou.

Premiér Babiš deníku na otázky kolem utrácení Šlechtové neodpověděl. Právě on ale nařídil svému kabinetu šetřit.

marmat ( 16. května 2018 19:44 )

Když budete číst i článek-nééééé jen titulky....dočtete se, že se lítá z jiného letiště a že se kauza týká jejího NEministerského období !!!

marmat ( 16. května 2018 19:42 )

Krásné je sdělení Jourové: Nepoužívá a ani netuší, jak VIP salonek vypadá !!! Bingo.

marmat ( 16. května 2018 19:39 )

Je senzační, jak se s tím Babiš nes.re....BRAVO!!! Padni, komu padni.Její nepokora je zoufalá.To, že podezřívá NYNÍ veřejně premiéra, že zadává do "SVÝCH" novin (ve svěřeneckém fondu) antiŠlechtovské články je schizofrenní a ubohé !!!

reiner ( 16. května 2018 13:01 )

A pamatujete Staníka když helikoptérou přistál u hřbitova během obřadu na Hlinkově pohřbu ??

penecas ( 16. května 2018 13:00 )

děkuji všem, co volili ANO

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa