Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Babiš zuří kvůli kůrovci: Stát zaspal. Jurečka se brání: Lapačů jsme dali víc

Autor: ČTK, nkov - 
15. května 2018
18:47

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) není s dnešním jednáním o kůrovcové kalamitě spokojen, podle něj stát zaspal a dostatečně nejednal. Chce svolat další poradu i se zástupci společností, které by přebytečné vytěžené dřevo skladovaly, případně přepravovaly. Státnímu podniku Lesy ČR navíc podle něj chybí zhruba 2000 lidí, kteří by stromy se škůdcem káceli. Stav krize zatím vypisovat ale nechce, řekl dnes novinářům. 

Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) stát čelí zatím největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie. Na vině je podle Babiše bývalé vedení ministerstva zemědělství, které nedostatečně komunikovalo s ostatními resorty a nechalo situaci dojít až do současného stavu. V koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL byl ministrem zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jurečka kritiku odmítá. "Dělali jsme dost opatření - v rámci legislativy a personálního obsazení jsme dělali maximum možného," řekl ČTK současný první místopředseda lidovců. Dodal, že za jeho vedení se instalovalo více lapačů, personálně posiloval státní podnik Lesy ČR (LČR), řešila se i kapacita odvozů dřeva z lesů.

Babiš chce v dohledné době svolat další poradu, na kterou by se dostavili i zástupci Asociace krajů ČR, ČD Cargo nebo SŽDC. Problémem podle něj bude i odbyt dřeva, který by stát měl řešit.

Sucho kůrovci pomohlo

Státní podnik Lesy ČR spravuje téměř polovinu lesů v zemi. V poslední době čelí kritice za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce. Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Je to mimo jiné důsledek sucha posledních let.  Milek v pátek odvolal generálního ředitele státního podniku Daniela Szóráda.

Odvolaný Szórád už dříve odmítl, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity. Problém se podle něj netýká pouze porostů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů hospodařících v obdobných podmínkách, a to i v sousedních zemích. Podle současných ministrů ale národní parky, které spravuje ministerstvo životního prostředí, ani Vojenské lesy a statky pod ministerstvem obrany problémy s kůrovcem nemají. 

Podle Milka je jedinou možností, jak sehnat více lidí do lesnictví, zjednodušit příjem zahraničních dělníků, například z Ukrajiny, Běloruska nebo ze Srbska.

Lesům ČR v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva. Milek řízením podniku pověřil dosavadního ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáše Pospíšila.

EMBED_OFF

žanyn ( 29. května 2018 19:22 )

A nejenom to, vážený. Já pamatuji, že i ve smrčinách se v lese chodilo jako po koberci,. A dnes? Tím pralesem všeho možného tam neprojde nikdo. Dále - běžné bylo tříděné kácení a probírky, s včasným odstraňováním vadných stromů. A také všemožné přitahování užitečného ptactva, coby predátorů. A dnes? Zeptejte se ornitologů. A také se podívejte na ony holoseky. Ono se všechno dobře svádí na kůrovce. Vždyť s tím se vyrube i spousta plnomatrů kvalitního dřeva a za to jsou penízky. Žeano. Je toho bohužel stále méně, ale alespoň když ještě něco kape. Prostě podle hesla PO NÁS POTOPA.

žanyn ( 29. května 2018 19:15 )

Babiš zuří kvůli kůrovci: Stát zaspal. Jurečka se brání: Lapačů jsme dali víc... Podivné. Každý ví, že že i násobky lapačů jsou dnes k ničemu. Chyba se vršila desítky let a nyní se k tomu nikdo nehlásí. Hlavně ti odpovědní. A mnohdy by postačilo prověřit jejich majetky a legální fin. možnosti a jisrtě bychom se podivili. Ony t.zv. "schoře" nejsou jen reliktem minulosti. A zaplatí za to všichni. Nejen ztrátou lesa, ale vinou změny srážkových a vodních poměrů i fauny a flory vůbec. Kdysi se lesáci s úspěchem pokoušeli změnit stepi v úrodnou zem a lesy. (viz jižní morava v předminulém století). Dnes se s daleko větším úspěchem dnešní lesáci s našimi odpovědnými zákonodárci s naplňováním onoho sloganu - "pro peníze všechno" pokoušejí o něco přesně opačného. A tak tu budeme mít stepi místo lesů a luk. Děkujeme, odejděte. Ale nejdřív zaplaťte.

agfor ( 15. května 2018 19:56 )

Netušil jsem, že je dneska ještě někdo tak naivní a myslí si, že exkomunističní mocipáni přestanou špiclovat obyvatele, protože lidem nakecali, že je tu demokracie. Dneska už nemusí fízl dřepět naproti tvýho bytu a čumět, co děláš v ložnici.

svestkybudou ( 15. května 2018 18:30 )

Babiš mapuje, dnes mapuje kůrovce.

svestkybudou ( 15. května 2018 17:14 )

Blesku dej nám to!! https://www.seznamzpravy.cz/clanek/primy-prenos-zeman-diskutuje-se-svymi-volici-na-ostravsku-v-miste -kde-triumfoval-nejvic-z-cele-republiky-47116?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp Zeman fackuje novináře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud