Zeman lhal? Tajné služby: Novičok se v Česku nevyráběl ani neskladoval

Autor: zst, ČTK - 
7. 5. 2018
11:59

V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok. Vyplynulo to z jednání premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) se zástupci tajných služeb. To se konalo po prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že se v Česku taková látka vyráběla a testovala. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nejsou tvrzení prezidenta a tajných služeb v rozporu.

V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok. Toto konstatovaly ve shodě obě zpravodajské služby ve svých zprávách. V České republice byl v roce 2017 zahájen program zaměřený na ochranu vojsk a obyvatelstva a detekci zbraní hromadného ničení. V rámci tohoto programu měla být testována látka typu Novičok A-230,“ napsal Úřad vlády po schůzce Babiše se zástupci BIS a vojenského zpravodajství v prohlášení. 

Rozpor pak vysvětluje následovně: „V první fázi byla provedena mikrosyntéza látky Novičok A-230. V průběhu mikrosyntézy nebyla látka izolována a tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj. Vzniklý produkt byl ihned zničen.“

Z laického hlediska se tak může zdát, že měl Zeman se svým výrokem pravdu. „Protože Vojenské obranné zpravodajství je této tematice blíže než např. BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si zákonný závěr – byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kde a víme kdy a je pokrytectví předstírat, že nic takového nebylo,“ řekl prezident v rozhovoru pro TV Barrandov minulý týden. 

Jenže podle tajných služeb jde o jinou látku. „Látka typu Novičok A-230 je odlišná od látky A-234, která byla použita při otravě Sergeje Skripala ve Velké Británii. Obě látky jsou zcela odlišné a mají jasně rozdílnou chemickou strukturu. Ve vyjádření prezidenta se zřejmě jedná o rozdílné vnímání slov výroba a testování,“ stojí také v prohlášení.

Babiš České televizi řekl, že nedorozumění mohl zapříčinit ve svém vystoupení z poloviny března šéf VVÚ Bohuslav Šafář. „Prezident vycházel z toho, co mu poskytlo Vojenské zpravodajství. Výrok toho ředitele ústavu byl veřejný a nešťastný. Z toho vzniklo to nedorozumění,“ uvedl. S prezidentem bude o záležitosti mluvit v úterý, kdy se uvidí během oslav státního svátku. Protože se jedná spíš o technickou věc, neměla by se Zemanova interpretace projednávat například ve Sněmovně, míní Babiš.

Podle mluvčího Pražského hradu ale tvrzení Zemana a tajných služeb není v rozporu. 

Video Záznam živého přenosu: O otravě špiona Skripala novičokem, situaci na Slovensku po vraždě Kuciaka, o pátrání po zmizelém poradci nebo o prezidentově zdraví. Ptali jsme se Miloše Zemana v pořadu S prezidentem v Lánech. - Blesk.cz

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kukukuu ( 8. května 2018 18:47 )

Při svém mentálním stavu nechápeš, že včerejší formulace najednou sjednocených zpravodajců jsou sestaveny tak, aby uspokojily NATO - žádná z těchto zpráv nevyvrací Zemanovu formulaci převzatou z původní odpovědi, kterou dostal před cca 2 týdny : "bylo vyrobeno nepatrné množství pro testování obrany proti novičoku". Takže kde je ta lež, ty mentále ?

koIemjdouci- ( 8. května 2018 17:24 )

Žádný jiný prezident v historii nebojoval tak urputně proti vlastní zemi jako Zeman

havran2 ( 8. května 2018 07:49 )

Bohužel,máme to jsme si zvolili ! ! !

sekebo ( 8. května 2018 07:44 )

Zeman lhal a selhal. Nebylo to poprvé a vůbec ne naposled. Akorát nevím, jestli si to při svém mentálním stavu ještě uvědomuje.

balika ( 8. května 2018 07:36 )

Už aby to bylo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa