ANO čeká jednání o vládě. Odmítá podmínky ČSSD pro Babišovu možnou rezignaci

Autor: ČTK - 
1. 5. 2018
09:40

Širší vedení ANO v úterý v podvečer projedná stav a postup při vyjednávání o vládě s ČSSD a podporou KSČM. Zatímco v otázce programového prohlášení tohoto případného kabinetu prý vážné rozpory nejsou, předmětem sporu jsou podmínky v koaliční smlouvě. ANO do smlouvy odmítá vtělit požadavky sociální demokracie, aby premiér Andrej Babiš (ANO) rezignoval v případě svého odsouzení nebo demise ministrů sociální demokracie.

Zástupci ANO zatím nebyli vstřícní ani k dalšímu požadavku sociálních demokratů, aby byli z důležitých sněmovních funkcí odvoláni představitelé hnutí SPD Tomia Okamury. Důvodem tlaku ČSSD, která si tímto hnutím zakázala spolupráci na celostátní úrovni, jsou kontroverzní výroky činitelů SPD k holokaustu či ke spojeneckým závazkům ČR. ČSSD si chce pojistit, že nebude přehlasována sněmovním spojenectvím ANO, SPD a KSČM.

Brabec: Formulace je účelová

Formulace je podle místopředsedy ANO Richarda Brabce účelová, týká se dotační kauzy premiéra v demisi Čapí hnízdo. „Nikdy to v žádné koaliční dohodě nebylo, přesto ta situace mohla nastat,“ uvedl. Stejně tak by podle něj mohl dokument obsahovat výčet situací, kdy by měl člen vlády odstoupit. Připustil nicméně, že by mohl přistoupit na nějaký kompromis, kdyby k němu vyjednavači došli.

Brabec označil v pondělí požadavek ČSSD na novou volbu některých míst ve Sněmovně, která obsadili reprezentanti hnutí SPD, za riskantní a nebezpečný. O den dříve své výhrady prezentovali jak předseda Sněmovny Radek Vondráček, tak místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová.

Jednání o vládě pokračují

Širší vedení sociální demokracie v sobotu potvrdilo, že rozhodnutí o vstupu do kabinetu ANO, který by podpořili komunisté, nechá na svých členech.

Předsednictvo ČSSD souhlasilo s obnovením jednání s ANO před týdnem. Reagovalo tak na novou nabídku Babišova hnutí, které je socialistům ochotno přenechat pět ministerstev včetně vnitra. Ve čtvrtek se pak uskutečnila první schůzka lídrů stran Babiše, Jana Hamáčka (ČSSD) a Vojtěcha Filipa (KSČM). Další by měla být tento týden.

Video Babiš šel za Hamáčkem podzemní chodbou. "Faltýnku, jeb na to," křičeli na druhého muže ANO před Sněmovnou - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
marmat ( 3. května 2018 11:01 )

Tady jsouu bohužel tak jednoduché niky...že NETUŠÍ vůbec nic o šedé eminenci PS Kalouskovi...že "vodí" Farského(Starostové Michálka+Bartoše(Piráti), Bělobrádka s Bartoškem (KDU) Fialu i po demonstracích (ODS) a loni definitivně vyprovodil Sobotku(ČSSD)....do propadliště dějin! takové niky jako "čórka" musejí ještě HOIDNĚ googlovat politiku...bulvár(titulky) nestačí, to je mizerie.

boryz ( 2. května 2018 18:49 )

Tady máte důkaz, že dnes se máme lépe: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bylo-za-komunistu-lip-zjistili-jsme-prekvapiva-fakta-a- cisla-46277?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp

anka. ( 2. května 2018 18:17 )

S těmi nicky jste na tom stejně, ty možná vedeš.

Mirek-Kalousek ( 2. května 2018 17:49 )

marmat ( 2. května 2018 13:58 )

Poslední HIT ČSSD okleštit a vynulovat vliv SPD v PS !!! Je toto ještě "roztomile /naivně hloupé" ??? Nebo drzost přerostla v nenasytnou aroganci...Okamuru nemusím, ale TOHLE je už masakr v přímém přenosu ???Kalouskův scénář???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa