Babiš odstoupí, pokud ho odsoudí, tvrdí Vondráček. A u sestavování vlády nemá záložní plán

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
29. 4. 2018
14:00

ANO podle svých představitelů nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM. Zástupci nejsilnějšího parlamentního hnutí to uvedli v nedělních diskusních pořadech. Reprezentanti všech tří stran by se měli potkat příští týden.

„Žádnou variantu B nemáme, ale pracujeme na tom, aby byla zajímavá varianta A pro naše členy i členy ČSSD,“ uvedl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v televizi Prima.

Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v Otázkách Václava Moravce odmítla možnost, že by hnutí oslovilo kvůli vládní spolupráci SPD Tomia Okamury, pokud by ČSSD například v plánovaném vnitrostranickém referendu odmítla koaliční spojenectví.

Šlechtová premiérkou?

Za „úsměvnou spekulaci“ označila informaci, že by v případě krachu jednání mohl prezident Miloš Zeman sestavením vlády nynější ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). „Karla Šlechtová je člověk, který jde za svým. Pokud by měla být tím, kdo by byl pověřen, tak to rozhodně nebude naše politická nominace,“ uvedla Jermanová.

Babiš slíbil, že odstoupí

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka je premiér také připravený v případě nepravomocného odsouzení odstoupit. Do koaliční smlouvy ale nic takového dávat nechce.

„To nechte na mně, klidně bych odstoupil, já s tím nemám problém," říkal Babiš podle Vondráčka při vyjednáváních o nové vládě.

Video Zimola: ČSSD žádá demisi vlády, pokud odstoupí 5 našich ministrů - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Ani Vondráček nevidí důvod, proč se má dávat podobná podmínka do koaliční smlouvy. Do partnerství podle něj nic takového nepatří.

„To je něco dehonestujícího, ponižujícího, něco, co se nemůže dávat na papír,“ uvedl Vondráček. „To je věc politického a morálního rozhodnutí,“ dodal.

Jednání budou v týdnu pokračovat

Jednání o koaliční smlouvě a podmínkách vládnutí mají pokračovat příští týden. V pondělí se kvůli tomu ještě sejde výbor hnutí ANO.

Video Faltýnek (ANO): ČSSD chce radši zahraničí než obranu. A v programu je stoprocentní shoda - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Širší vedení sociální demokracie v sobotu schválilo, že vedení strany má ve vyjednáváních pokračovat. O případném vstupu do vlády rozhodnou straníci v referendu. Nebude nakonec elektronické a listinné v jednotlivých stranických buňkách. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by měly být výsledky zřejmě v druhé polovině června.  

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ovar ( 30. dubna 2018 19:36 )

Jasně, dingous!!

ovar ( 30. dubna 2018 18:39 )

To nic, to levicovému zemanoidovi z koblih hrabe.

boryz ( 30. dubna 2018 17:03 )

mirnete jsem vog.ht

borys ( 30. dubna 2018 16:15 )

nirmete jsem vog.ht

byros ( 30. dubna 2018 11:45 )

Co ty jseš za bezpohlavního chcípáka??? 3 strany klonování. PI.ČO.

Zobrazit celou diskusi
Další videa