Soud smetl Zemanovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala a Fajta profesory. Překročil pravomoci

27. 4. 2018
11:14

Pražský městský soud v pátek zrušil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta profesorem. Věc prezidentovi vrátil k dalšímu řízení. Sdělila to mluvčí soudu Markéta Puci. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman ve věci „učiní rozhodnutí“. Rektoři vysokých škol jsou z rozsudku nadšeni.

Soud poukázal na to, že postup ke jmenování profesorem upravuje zákon o vysokých školách, podle nějž kvalifikaci uchazeče postupně posuzuje odborná hodnotící komise, vědecká rada příslušné fakulty a vědecká rada vysoké školy. 

„Pokud řízení o jmenování profesorem proběhne řádně a v souladu se zákonem, nemůže již žádný orgán moci výkonné – tedy ministr školství, vláda ani prezident republiky – sám znovu posuzovat, zda kandidát podmínky pro jmenování profesorem splňuje. Tím by bylo nepřípustně zasaženo do autonomie vysokých škol a ústavně garantované svobody vědeckého bádání a umělecké tvorby,“ konstatoval senát soudkyně Viery Horčicové. 

Zeman odmítl podepsat dekret

Zeman nepodepsal Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret na jaře 2015 ještě společně s dekretem politologa Jana Eichlera. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti. V případě Fajta argumentoval jeho údajnou žádostí, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala poukázal na údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Své rozhodnutí Zeman oznámil v lednu 2016 dopisem tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). 

Fajt i Ošťádal se proti Zemanovu postupu bránili žalobami, Eichler se soudit nechtěl. Podle aktuálního rozhodnutí soudu může prezident rozhodnout, že navrženého kandidáta nejmenuje profesorem, pokud dospěje k závěru, že uchazeč neprošel řádným procesem ke jmenování nebo že tento proces vykazoval vady, kvůli nimž mohl být nezákonný. „Takové rozhodnutí však musí obsahovat odůvodnění, což v posuzované věci splněno nebylo. Pro tuto vadu řízení bylo rozhodnutí prezidenta zrušeno a věc mu byla vrácena k dalšímu řízení,“ vysvětlila Puci. 

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ale sama o sobě nemá odkladný účinek.  

„Lze předpokládat, že pan prezident ve věci učiní rozhodnutí,“ okomentoval rozhodnutí soudu Ovčáček. S dalším vyjádřením odkázal na právního zástupce Hradu Marka Nespalu. Ten řekl, že prozatím nemá k dispozici odůvodnění rozhodnutí, protože soud v pátek rozhodoval v neveřejném zasedání. 

„Až se s písemným odůvodněním seznámíme, tak dám klientovi doporučení, jak dál postupovat. To znamená, zda proti tomuto rozhodnutí brojit kasační stížností, anebo přistoupit k novému rozhodnutí v intencích požadavků správního soudu,“ uvedl Nespala. 

Prezident nemá žádnou lhůtu, ve které by musel znovu rozhodnout. „Samozřejmě, správní lhůta tady není, ale prezident republiky v tomto případě nebude nečinný,“ dodal právník. 

Rektoři: Je to správné

Rektoři vysokých škol v Česku páteční rozhodnutí soudu vítají. Rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička má za absurdní, že prezident chtěl opravovat to, co podle zákona schválily vědecké rady univerzit. Někteří rektoři, které ČTK oslovila, se k rozhodnutí soudu nechtěli vyjádřit, dokud ho nebudou mít písemně.

„Již od začátku jsme věděli, že věc se má tímto způsobem, a do absurdní situace to došlo v momentě, kdy podobné věci, kterými pan prezident argumentoval při nejmenování některých profesorů, tak mu najednou nevadily u jím navrženého premiéra. To jsou naprosto absurdní věci, že prezident chtěl opravovat to, co podle zákona schválily minimálně dvě vědecké rady příslušné univerzity,“ řekl ČTK Sklenička.

„Je určitě dobře, že to dospělo do nějakého rozumného konce, koneckonců se to může týkat profesorů na všech univerzitách. Netuším ale, jak se k tomu postaví pan prezident,“ řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch. Podle něj případ ukazuje, že vztah rektorů s hlavou státu není v normálním stavu. „Jinak by se přeci nebylo třeba soudit,“ myslí si. Soud podle něj potvrdil jen to, co zástupci vysokých škol vědí od začátku.

„Věřím, že pan prezident své rozhodnutí přehodnotí a bude jmenovat nejen kolegy z Univerzity Karlovy, kterých se rozhodnutí týká, ale také docenta Eichlera z VŠE, který se rozhodl žalobu stáhnout,“ sdělila ČTK rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková. Všichni tři dotčení měli podle ní na jmenování profesory právo, protože řízení proběhlo řádně a uchazeči jednoznačně splnili zákonné podmínky.

Rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček doufá, že profesoři nyní budou jmenováni podle zvyklostí. Nechtěl předvídat, jak se k věci postaví prezident. „Myslím si, že vědecké rady postupují standardně dokumentovaným způsobem a podle metodik, které jsou na univerzitách dokumentované a schválené. Takže to jistě bude všechno v pořádku,“ řekl ČTK.

Video Zeman na sjezdu KSČM: Vyzval k pokání, připomněl Horákovou a další justiční vraždy. A děkoval za podporu. - Aleš Brunclík, Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

satanas ( 29. dubna 2018 18:42 )

Tebe Socane bych chtel videt,,pupkaci,,ten zbytek tvych druhu postizeni tu predvadis denne..

byros ( 27. dubna 2018 20:38 )

Prezidenta nelze usměrnit jako člověka, jako orgán státní moci ano, připomněl soud Zemanovi
Prezident Miloš Zeman, ač je v osobní rovině trestně nezodpovědný, musí při výkonu své funkce dbát dodržování zákonů. Konstatoval to pražský městský soud, který se zabýval případem nejmenování profesorů. Argumentaci Hradu, že hlava státu nemůže být jiným státním orgánem volána k odpovědnosti, odmítl. Plyne to z odůvodnění verdiktu. „Žalovaný (prezident) má za to, že kvůli článku 54 odstavci 3 Ústavy, který zakotvuje jeho neodpovědnost, nemůže být žádným jiným státním orgánem volán k odpovědnosti. Výkon jeho pravomocí musí být vnímán jako výkon prerogativ hlavy státu,” shrnul soud část argumentace Zemanova právníka proti žalobám, které na hlavu státu podali nejmenovaní akademici Ivan Ošťádal a Jiří Fajt.
Zmíněný článek Ústavy stanoví, že „prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný”. Podle senátu soudkyně Viery Horčicové však s výkladem Hradu nelze souhlasit. Dané ustanovení se totiž vztahuje výlučně na osobní odpovědnost člověka, který úřad prezidenta vykonává, nikoliv však na prezidenta republiky jako státní orgán. Více - www.novinky.cz/domaci/470593-prezidenta-nelze-usmernit-jako-cloveka-jako-organ-statni-moci-ano-pripo mnel-soud-zemanovi.html

flora ( 27. dubna 2018 19:32 )

To byl ten samý soud, který prohlásil, že házet na prezidenta vejce a rajčata, vulgárně na něj adresně pokřikovat a urážet ho že to není trestné ?

baIika ( 27. dubna 2018 19:13 )

junkiexl ( 27. dubna 2018 16:32 )

Zeman si mysli, ze je absolutni monarcha nebo spis vudce hradni junty. O demokracii jenom neco zaslechl, ale hned ji taky i zavrhl jako subvisivni. Lidi zlati, za co nas Panbuh tresta? Vzdyt zase az takove svine nejsme.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa