Zeman poprvé po volbách mezi lidmi: V jaké kondici jmenoval soudce?

Autor: zst, vr - 
31. ledna 2018
16:40

Kampaň nevedl, přesto prezident odpočíval po vítězství ve volbách na zámku v Lánech. Rektory sice jmenoval, ale ceremoniál začátkem týdne neabsolvoval. To jmenování soudců už ve středu Miloš Zeman zvládl. Poprvé od soboty se tak objevil na veřejnosti. Soudcům řekl, že mají být laskaví, pokud se jim pod ruce dostanou komunální politici. Opět připomněl také poměr odsouzených politiků a těch, kteří byli zproštěni obžaloby a vmetl jim také justiční mafii. Prezident se opíral o hůl a většinu času i druhou rukou o stolek, oproti svým poměrům se také několikrát ve své řeči zadrhl.

Od sobotní výhry ho voliči zatím neměli příležitost vidět. Ve středu ale hlava státu jmenovala ve 14 hodin na Pražském hradě soudce. Ti si na Zemana ale museli 15 minut počkat, prezident se později omluvil za zdržení, které zapříčinila gratulace izraelského premiéra Bejamina Netanjahua ke znovuzvolení.

Poté, co soudci složili své sliby, pronesl Zeman tradiční řeč, ve které mimo jiné apeloval na nově jmenované zástupce nezávislého soudního systému s tím, aby „byli laskaví“ v případech komunálních politiků, kteří jsou například souzeni za „předraženou kanalizaci“. Podle hlavy státu jde o lidi, kteří dělají svoji práci především z nadšení.

Zeman se během jmenování opíral o hůl a většinu času také druhou rukou o stůl, který stál vedle něj. Zhruba 15minutový ceremoniál přestál ve stoje, ale tradiční přípitek už si se soudci nedal a odešel do útrob Pražského hradu. Nově jmenovaní soudci si tak připili pouze mezi sebou.

„Ceremoniál jsme drobně upravili. Tohoto aktu (přípitku) jsem se po dohodě zhostil já,“ napsal Blesku Ovčáček na dotaz, proč se prezident nezúčastnil závěru ceremoniálu se šampaňským. Později doplnil, že šlo o komfort prezidenta vzhledem k tomu, že používá hůlku. Tu měl ale i loni v lednu, přesto si se soudci „ťukl“.

V lednu 2017 si Zeman s nově jmenovanými soudci ještě připíjel.V lednu 2017 si Zeman s nově jmenovanými soudci ještě připíjel. | ČTK

Vláda navrhla jmenování 25 nových soudců a soudkyň na počátku ledna. Měli by částečně nahradit soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílit ty soudy, kde je to nejvíc potřeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení.

Zeman jmenoval nové soudce naposledy loni v září. Osmadvacítku nováčků tehdy varoval před braním úplatků. Rozhodnutí prezidenta o jmenování soudců vyžaduje podle ústavy spolupodpis premiéra, a proto musí seznam navržených kandidátů vždy schválit vláda.

Už příští týden si podle mluvčího vezme Zeman opět volno. Na sociálních sítích se spekuluje o zhoršení prezidentova zdraví, Jiří Ovčáček to ale popírá.

Video  Zemanova kondice na jmenování soudců: Opíral se, kde to šlo a ani si se soudci nepřipil  - Blesk Zprávy

Spekulace o zhoršeném zdraví

Několikadenní odpočinek namísto ceremoniálu či jiné společenské události, vyvolal okamžitě vlnu spekulací. Tu se snaží zastavit hradní mluvčí.

Už ve vítěznou sobotu jsem na dotazy novinářům řekl, že až do středy bude pan prezident zaslouženě odpočívat v Lánech. Nenávistný mediální póvl a hnůj přesto nadále šíří lživé spekulace o zdraví pana prezidenta. To je ta jejich noblesa. A co teprve, až se dozví, že celý příští týden bude mít pan prezident dovolenou! A Ovčáček také!“ napsal na Facebooku.

„Dovolenou mohu potvrdit, budu ji mít ostatně také,“ uvedl Ovčáček pro Blesk Zprávy. Zemana tak po volebním vítězství minimálně další týden nikdo na veřejnosti neuvidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

spirito2302 ( 1. února 2018 10:48 )

Já si myslím, že jej těch 5 let zastoupí Hradní parta jako dosud, Ovčáček, Mynář, poradci z Číny a Ruska.

satanas ( 1. února 2018 09:24 )

Pravda, ani Zeman neni nesmrtelny..Jen me jima hruza kdyz sleduju to, co byho melo v Cesku jednou nahradit..Buh ochranuj Cesko...

satanas ( 1. února 2018 09:21 )

NO, jestlize si udajne pousti 73 lety prezident do textilu nemel by byt problem vypocitat kdy zacal do textilu poustet dnes 80ti lety knize Hajaja...A ceho se tak Cesko nastesti vyvarovalo...

satanas ( 1. února 2018 09:18 )

Zeman je chabrus na nohy,,Trump je chabrus na mozek,,no, nemaji to vojevudci mezi svymi pitomci kterym musi vladnout lehke,..

satanas ( 1. února 2018 09:15 )

Soudruzi a soudruzky,,,neni uz nacase zeptat se--ZACOTOMAME?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud